Siatkarze USA w półfinale Ligi Światowej!

W drugim spotkaniu grupy K1 Final Six Ligi Światowej siatkarze Serbii przegrali z USA 1:3. Taki wynik dał ekipie Stanów Zjednoczonych awans do półfinału.

Początek spotkania przebiegał pod znakiem wyrównanej walki i błędów własnych po obu stronach siatki. Na pierwszej przerwie punkt zaliczki mieli Amerykanie (7:8). W środkowej części seta podopieczni Johna Sperawa odskoczyli rywalom, którzy nie mogli poradzić sobie z przyjęciem zagrywek Taylora Sandera (11:16). Po drugiej przerwie siatkarze USA powiększali przewagę i przy stanie 13:20 wydawało się, że ten set Serbowie mogą już spisać na straty. Tymczasem wejście Aleksandara Atanasijevicia odmieniło grę Serbów, którzy zdołali nawet złapać kontakt z rywalami (20:21). W decydujących akcjach skuteczność odzyskał jednak Sander, Ben Patch wywalczył piłkę setową (22:24), a partię tę w kolejnej akcji zakończył David Smith.

Początek drugiego seta upłynął pod znakiem przewagi Amerykanów, którzy schodzili na pierwszą przerwę przy dwupunktowej przewadze po ataku Patcha (6:8). W środkowej części seta utrzymali dystans (14:16), ale po drugiej przerwie do głosu doszli Serbowie. Siatkarze Nikoli Grbicia najpierw odrobili straty (17:17), a później uzyskali przewagę, dwukrotnie blokując Patcha (20:18). Amerykanie pogubili się w kolejnych akcjach i przy stanie 23:20 wydawało się, że wynik seta jest już przesądzony. Tymczasem podopieczni trenera Sperawa, przy zagrywkach Thomasa Jaeschke i skutecznych atakach Sandera, przejęli inicjatywę. Wygrali pięć akcji z rzędu i całego seta (23:25).

Podrażnieni obrońcy trofeum przeważali od początku kolejnego seta, znów dobrze grając blokiem (8:5). W środkowej części Serbowie nie zwalniali tempa: skuteczna gra w ataku, blok, as serwisowy Srecko Lisinaca (15:9), pozwoliły powiększyć zaliczkę na drugiej przerwie (16:10). Po niej nadal utrzymywali dystans, wykorzystując brak skuteczności i pewności w grze po stronie rywali (21:14). Po ataku Urosa Kovacevica serbscy siatkarze mieli piłkę setową (24:16), i choć rywale wygrali trzy kolejne piłki, Marko Podrascanin skutecznym atakiem przypieczętował zwycięstwo 25:19.

Na początku czwartej partii Serbowie starali się zaskoczyć rywali zagrywką: asy posłali Atanasijević (3:2) i Podrascanin (6:4), a skuteczna gra dała przewagę na pierwszej przerwie (8:5). Tę stratę Amerykanie zdołali szybko odrobić, po ataku Sandera było 11:11. Rozpoczęła się zacięta walka obu ekip, wynik przez pewien czas oscylował wokół remisu, a w końcówce – po skutecznych atakach Patcha i Sandera – Amerykanie odskoczyli rywalom (18:21). Przestrzelona zagrywka Petara Krsmanovica dała piłkę setową (20:24). Serbowie obronili się w dwóch kolejnych akcjach, ale atak blok aut Jaeschke zakończył ostatnią akcję tego spotkania.

Siatkarze Stanów Zjednoczonych, którzy w pierwszym meczu ulegli 2:3 Francji, dzięki zwycięstwu nad ekipą Serbii znaleźli się w gronie półfinalistów. Obrońcy trofeum powalczą w czwartek o awans z drużyną Trójkolorowych. Miejsce w półfinale zapewniła sobie również prowadzona przez Stephane Antigę reprezentacja Kanady, która pokonała Rosję 3:0.

Serbia – USA 1:3 (22:25, 23:25, 25:19, 22:25)

Serbia: Srecko Lisinac (15), Marko Podrascanin (10), Uros Kovacevic (8), Marko Ivovic (7), Drazen Luburic (3), Nikola Jovovic (1) – Neven Majstorovic (libero) oraz Aleksandar Atanasijevic (18), Maksim Buculjevic, Aleksandar Okolic, Petar Krsmanovic.
USA: Taylor Sander (22), Thomas Jaeschke (14), Benjamin Patch (11), David Smith (8), Jeffrey Jendryk II (3), Micah Christenson (3) – Erik Shoji (libero) oraz Kawika Shoji, Garrett Muagututia, Daniel McDonnell (6), Carson Clark (2), Dustin Watten (libero), Torey DeFalco.

Treminarz i plan transmisji Final Six Ligi Światowej 2017:

2017-07-04: Brazylia – Kanada 3:1 (25:21, 17:25, 25:19, 25:19)
2017-07-04: Francja – USA 3:2 (27:25, 20:25, 26:24, 17:25, 15:12)

2017-07-05: Rosja – Kanada 0:3 (23:25, 27:29, 17:25)
2017-07-05: Serbia – USA 1:3 (22:25, 23:25, 25:19, 22:25)

2017-07-06: Brazylia – Rosja (czwartek, godzina 20.05; transmisja – Polsat Sport)
2017-07-06: Francja – Serbia (czwartek, godzina 22.30; transmisja – Polsat Sport)

2017-07-07: I półfinał (piątek, godzina 20.05; transmisja – Polsat Sport Extra)
2017-07-07: II półfinał (piątek, godzina 22.30; transmisja – Polsat Sport Extra)

2017-07-08: Mecz o III miejsce (sobota/niedziela, godzina 1.00; transmisja – Polsat Sport Extra)
2017-07-08: Finał (sobota/niedziela, godzina 4.05; transmisja – Polsat Sport).