Zgrupowanie zaczęło się wieczorem 4 lipca, ale Kubiak i Kochanowski dostali jeszcze wolne. Kubiak ze względu na problemy ze zdrowiem. Miał się wyleczyć i dołączyć do zespołu. Z kolei Kochanowski pojechał na krótkie wakacje, po tym jak z kolegami z drużyny do lat 21 zdobył w Brnie mistrzostwo świata.

 

Obaj mają stawić się w Spale w poniedziałek. Kadra będzie wtedy liczyć 18 osób.

 

Dzień wcześniej z przygotowań do mistrzostw Europy zrezygnował Karol Kłos. Mistrz świata w komunikacie na Facebooku napisał, że chodzi o "istotne względy osobiste". Nie podał żadnych szczegółów.

 

Na jego pozycji - środkowego - trener Ferdinando de Giorgi od samego początku stawia na młodość. W szóstce w Lidze Światowej grali Mateusz Bieniek i Bartłomiej Lemański. Teraz powołał jeszcze Kochanowskiego i Łukasza Wiśniewskiego, który do kadry wrócił po czterech latach absencji.

 

W trybie pilnym dojechał jeszcze do Spały Norbert Huber. Mistrz świata do lat 21 ma pomagać w treningach, ale nie jest na razie brany pod uwagę, jeśli chodzi o skład na mistrzostwa Europy.

 

W fazie grupowej tego turnieju Polacy zmierzą się kolejno z Serbią, Finlandią i Estonią. Pierwszy mecz odbędzie się na Stadionie Narodowym w Warszawie, a później biało-czerwoni przeniosą się do Gdańska. Faza finałowa zaplanowana jest w Krakowie.

 

W drugiej części zgrupowania w Spale trenować będzie 18 zawodników. Ta część przygotowań rozpocznie się 10 lipca i potrwa do 15 lipca w Spale.

 

Atakujący: Łukasz Kaczmarek, Dawid Konarski, Maciej Muzaj,

Rozgrywający: Fabian Drzyzga, Michał Kędzierski, Grzegorz Łomacz,

Przyjmujący: Rafał Buszek, Michał Kubiak, Bartosz Kurek, Aleksander Śliwka, Artur Szalpuk

Środkowi: Mateusz Bieniek, Jakub Kochanowski, Bartłomiej Lemański, Łukasz Wiśniewski

Libero: Jakub Popiwczak, Damian Wojtaszek, Paweł Zatorski