Superpuchar Polski dla Arki Gdynia! Trwa klątwa Legii Warszawa

Piłka nożna

Piłkarze Arki Gdynia pokonali po rzutach karnych Legię Warszawa w meczu o Superpuchar Polski. Dla piłkarzy ze stolicy to piątą porażka z rzędu w spotkaniu o to trofeum!

Dla Legii Warszawa to piąty występ z rzędu w meczu o Superpuchar Polski, tyle że cztery poprzednie nie kończyły się najlepiej. Bywały przypadki, że trenerzy - głównie chodzi o Henninga Berga - potrafili wystawić rezerwowy skład, co przyniosło taki sobie efekt. Drużyna pod kierownictwem Norwega przegrała u siebie z Zawiszą Bydgoszcz 2:3. Bywały też takie spotkania, w których to rywal był po prostu znacznie lepszy jak choćby wtedy, gdy Lech Poznań pewnie wygrał 3:1, a wynik i tak mało mówi o przebiegu spotkania, bo Kolejorz wtedy po prostu dominował. W skrócie przez cztery lata legioniści dwukrotnie ulegli Lechowi, a raz Zawiszy i Śląskowi Wrocław.

Teraz miało się to zmienić, choć na Łazienkowską przyjechała Arka Gdynia, która w tym roku potrafiła sprawić niespodziankę. W finale Pucharu Polski nikt na nią nie stawiał, a jednak gracze Leszka Ojrzyńskiego ograli po dogrywce faworyzowanego Lecha. Od początku spotkania na Łazienkowskiej gdynianie rozpoczęli agresywnym pressingiem, co na pewno mogło się podobać. To właśnie oni mieli na początku groźniejsze sytuacje, choć gospodarze rozkręcali się z każdą kolejną minutą.

W końcu jednak piłka wylądowała siatce. Rafał Siemaszko uruchomił Grzegorza Piesio, a ten łatwo ograł w polu karnym Artura Jędrzejczyka. Po chwili niefortunnie interweniował Michał Pazdan, który zaskoczył własnego bramkarza. Gracze Arki sygnalizowali zagranie ręką, lecz po chwili mogli cieszyć się z gola. Ich radość trwała tylko siedem minut, bo wtedy błysnął chyba najlepszy po stronie gospodarzy Thibault Moulin. Francuz ładnie zwiódł obrońcę i pięknym strzałem zewnętrzną częścią stopy wyrównał stan meczu.

Od tego momentu przeważała Legia, która jednak miała problemy z precyzją. Dogodne szanse miał powracający na Łazienkowską Jarosław Niezgoda i gdyby zachował się nieco lepiej, mógł kończyć pierwszą część z przynamniej dwoma bramkami. Druga część nie była już tak efektowna. Niby napierali gospodarze, lecz to goście mieli lepsze okazje. Sprawiedliwym rezultatem były więc rzuty karne. W meczach o Superpuchar Polski w przypadku remisu nie ma bowiem dogrywki.

Zaczęło się zgodnie z planem: trafił Mateusz Szwoch, trafił Marcin Warcholak. Później jednak Pavels Steinbors obronił strzał Moulina, a piłkarze z Gdyni dalej robili swoje. Posyłali piłkę w lewą stronę Arkadiusza Malarza, a bramkarz Legii uparcie wybierał prawą stronę. Kiedy postanowił w końcu rzucić się w lewo, to Ruben Jurado wybrał... środek. Po chwili Michał Kopczyński uderzył prosto w bramkarz Arki i gdynianie mogli cieszyć się z kolejnej sprawionej sensacji.

Legia Warszawa po raz piąty z rzędu nie potrafiła sięgnąć po Superpuchar Polski. Dla Arki to pierwsze takie trofeum w historii.

Legia Warszawa - Arka Gdynia 1:1 (1:1, 3:4 w rzutach karnych)

Bramki: Moulin 27 - Pazdan 20 (sam.)

Legia: Malarz - Jędrzejczyk (90+2 Żyro), Dąbrowski, Pazdan, Hlousek - Kopczyński, Moulin - Guilherme, Hamalainen (67 Sanogo), Nagy (65 Szymański) - Niezgoda (57 Szwoch).

Arka: Steinbors - Zbozień, Marcjanik, Sobieraj, Warcholak - Marciniak (76 Nalepa), Kakoko - Marcus da Silva (63 Sołdecki), Piesio (85 Socha), Kun (90+4 Żebrakowski) - Siemaszko (67 Jurado).

Żółte kartki: Pazdan, Szwoch, Jędrzejczyk - Sobieraj.

Rzuty karne:

1:0 - Szwoch
1:1 - Warcholak
1:1 - Steinbors broni strzał Moulina
1:2 - Sołdecki
2:2 - Guilherme
2:3 - Zbozień
3:3 - Dąbrowski
3:4 - Jurado
3:4 - Steinbors broni strzał Kopczyńskiego

jb, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl
Mecz zakończony
Legia
1:2
Arka
Zapis relacji
Relacja zakończona

Dziękujemy za udział w relacji. Zapraszamy na kolejne, a także do zakładki wideo! Znajdziecie tam bramki, skrót, konkurs rzutów karnych oraz pomeczowe wywiady.

Legia - Arka 3:4

Patrzył Kopczyński, patrzył i... trafił prosto w Steinborsa. Koniec. Arka z Superpucharem Polski!

Legia - Arka 3:4

Jurado
zmienił sposób wykonania i uderzył w środek. Malarz tym razem powędrował w lewy róg...

Legia - Arka 3:3

Steinbors miał piłkę na rękach, ale wpadła ona do bramki. Gola strzelił Dąbrowski.

Legia - Arka 2:3

Konswekwentni są gdynianie! Zbozień jako trzeci posłał piłkę w lewy dolny róg Malarza. Bramkarz Legii ciągle wybiera jednak prawy róg...

Legia - Arka 2:2

Guilherme trafia. Legia ciągle w grze.

Legia - Arka 1:2

Sołdecki pewnie myli Malarza. Arka prowadzi 2:1!

Legia - Arka 1:1

Steinbors broni strzał Moulina!

Legia - Arka 1:1

Trafia Warcholak! Pewne uderzenie.

Legia - Arka 1:0

Trafia Szwoch!

KONIEC. MAMY RZUTY KARNE.

Żółta kartka dla Sobieraja.

Piłka dotarła w pole karne, ale Malarz sobie poradził.

Arka (Zmiana)

Żebrakowski za Kuna.

Legia (Zmiana)

Żyro za Jędrzejczyka.

Inaczej rozegrali ten rzut wolny gdynianie. Piłka trafiła na lewą stronę do Warcholaka - jego dośrodkowanie zmieniło się w strzał i prawie zaskoczyło Malarza, który ratował się wybiciem piłki na rzut rożny.

Pięć minut dłużej potrwa druga połowa.

Jędrzejczyk taktycznie sfaulował Nalepę. To mogła być dobra okazja dla Arki!

Arka skupiona na obronie.

Coraz bliżej rzutów karnych...

Arka (Zmiana)

Socha za Piesio.

Legia miała rzut wolny, ale dośrodkowanie było nieco za krótkie.

Żółta kartka dla Szwocha.

To musi być gol! Guilherme świetnie dostrzegł Sanogo, który... nie trafił w piłkę! Ależ to była szansa.

Hlousek niebezpiecznie zagrał w pole karne, ale piłka nie dotarła do żadnego z jego kolegów. Ostatecznie wylądowała w rękach Steinborsa.

Arka (Zmiana)

Nalepa za Marciniaka.

Moulin z dystansu! Brakowało naprawdę niewiele...

Piłka wybita.

Rzut rożny dla Legii.

Jurado dograł na głowę Piesio i mogło być groźnie! Niezła sytuacja Arki, która niby się broni, ale ma lepsze sytuacje.

26 756 ogląda z trybun mecz Legia - Arka.

Szybko pokazał się Szymański. Steinbors złapał jednak piłkę.

Nieco zdenerwowania wkradło się w poczynania gdynian. Legia stara się to wykorzystać, ale na razie obserwujemy tylko nieudane strzały z dystansu.

Arka (Zmiana)

Jurado za Siemaszkę.

Legia (Zmiana)

Sanogo za Hamalainena.

Legia (Zmiana)

Szymański za Nagy'ego.

Arka (Zmiana)

Sołdecki za Viniciusa da Silvę.

Ależ akcja Arki! Vinicius da Silva dograł do, ten szybko do Kuna, a ten do Siemaszki i gdyby ten zdecydował się na strzał! Siemaszko był nieco wyrzucony i postanowił podawać. Skończyło się na rzucie rożnym.

A teraz strzelał Kopczyński. Tym razem Steinbors musiał interweniować i nie dał się zaskoczyć.

Moulin spróbował strzału z dystansu, ale Steinbors nie musiał interweniowac. Arka wyraźnie się cofnęła i czeka na ruch Legii.

Legia (Zmiana)

Szwoch za Niezgodę.

Do wejścia szykuje się Szwoch - piłkarz, który w zeszłym sezonie grał na wypożyczeniu dla Arki.

Piesio! Gracz Arki doszedł do piłki i od razu zdecydował się na strzał. Płaskie uderzenie minimalnie mineło bramkę Malarza.

Warto przypomnieć, że w meczu o Superpuchar Polski trenerzy mogą przeprowadzić aż po pięć zmian. Do tego, jeśli 90 minutach będzie remis, to piłkarze nie będą rozgrywać dogrywki, tylko od razu przejdą do rzutów karnych.

Trochę dymu pojawiło się na stadionie na skutek "zabawy" fanów Arki.

Żółta kartka dla Pazdana.

Ładna kontra Legii, Guilherme minął Warcholaka i wstrzelił piłkę w pole karne. Mistrzowie Polski domagali się rzutu karnego za zagranie reką jednego z gdynian, ale sędzia Marciniak nie podzielał ich zdania.

Podobny początek jak w pierwszej połowie. Rzut wolny dla Arki, ale strzał Marcjanika nad bramką.

Zaczynamy drugą połowę!

Legia - Arka 1:1 (Moulin 27 - Pazdan sam. 20)

Koniec pierwszej połowy. Na razie mamy remis.

Hlousek na spalonym. Za chwilę koniec pierwszej połowy.

Minutę dłużej potrwa pierwsza połowa meczu o Superpuchar Polski.

Ciekawe rozwiązanie akcji przez Piesio, który nagle zdecydował się na strzał. Brawa za decyzję, bo jednak trochę zabrakło.

Kolejna obiecująca akcja Legii. Nagy piętą do Jędrzejczyka, który mocno centrował na głowę Niezgody, ale zabrakło mu celności.

Malarz zrobił krok do przodu, chwilę później krok do tyłu i to mogła być bramka dla Arki! PIłka trafiła na głowe Marciniaka, ale ten nie trafił w bramkę.

Szansa dla Arki. Rzut wolny z prawej strony, ciekawie rozegrany ze strzałem Warcholaka. Będzie rzut rożny.

A tak wyglądała wyrównująca bramka Moulina. Jest na co patrzeć!

Legia - Arka 1:1. Piękny gol Moulina

 

W końcu zaatakowała Arka, a legioniści jakby zapomnieli, że goście też mogą być groźni. Kun miał mnóstwo miejsca na prawej stronie, ale ostatecznie piłka została wybita z pola karnego.

Niezgoda nie zdołał się odwrócić. Rzutu karnego oczywiście być nie mogło.

Nieco spokojniejszy okres meczu. Jeden strzał Niezgody, który nie zbliżył się do bramki Steinborsa, to na razie tyle. Przy piłce utrzymuje się Legia.

Niezła akcja Legii - Hlousek do wbiegającego Guilherme, ale zabrakło precyzji i... lepszej prawej nogi.

Tak wyglądał gol dla Arki.

Legia - Arka 0:1. Samobój Pazdana

 

 

Seria rzutów rożnych dla Legii.

Niezgoda strzelał z najbliższej odległości, ale Steinbors świetnie sobie poradził!

Legia - Arka 1:1 (Moulin)

Świetna akcja Moulina, który zwiódł obrońcę i pięknym uderzeniem zewnętrzną częścią stopy wyrównał stan meczu. Brawa też dla Jędrzejczyka, który wyciągnął Warcholaka, dając koledze z drużyny więcej miejsca.

Legia - Arka 1:1 (Moulin)

CO ZA GOL MOULINA! 1:1!

Legia stwarza sobie okazje, ale na razie brakuje jej szczęścia. Czy to się zmieni?

Znowu zagotowało się w polu karnym Legii! Piłka bezpośrednio z rzutu rożnego wylądowała na słupku, Arka miała mnóstwo szczęścia również przy dobitce.

Akcja kopiuj-wklej Legii! Moulin z tego samego miejsca, co kilka minut temu centrował w pole karne, a strzelał Jędrzejczyk. Piłka znowu jednak nie wpadła do siatki!

Legia - Arka 0:1 (Pazdan sam.)

Piesio ruszył lewą stronę, znajdując się w polu karnym Legii. Tam łatwo zwiódł Jędrzejczyka i dograł piłkę wzdłuż bramki - tam pechowo interweniował Pazdan, który jest autorem bramki samobójczej.

Legia - Arka 0:1 (Pazdan sam.)

Niespodzianka. Arka prowadzi w Warszawie!

Legia zaczyna do autu blisko własnego pola karnego, a co robi Arka? Ustawia wysoki pressing i przejmuje piłkę.

Jędrzejczyk do Niezgody, ten chciał wyłożyć piłce Nagy'emu, ale obrońcy Arki wyjaśnili sytuację. Legia zaczyna przeważać!

Groźna akcja Legii zaczęła się od... złego zagrania Hlouska, który za lekko zagrał do Kopczyńskiego. Ten uratował sytuację i chwilę później piłka trafiła do Hamalainena. Fin jednak zwlekał i dał się zablokować.

A teraz szansa dla Legii! Moulin dośrodkował z rzutu rożnego, a Jędrzejczyk - mimo niewygodnej pozycji - oddał bardzo ładny strzał głową. Z linii bramkowej piłkę wybił Warcholak!

Dąbrowski uratował Legię?! Kapitalny blok stopera po strzale Marcusa Viniciusa da Silvę, który wcześniej uprzedził Pazdana.

Nagy chciał nabrać sędziego na faul, ale Szymon Marciniak nie dał się nabrać. Od bramki Steinbors.

Bez efektów, ale przy piłce Legia.

Pierwszy rzut rożny dla Legii.

Dośrodkowanie przeszło przez Pazdana i do strzału doszedł Kun! Warcholak ładnie ruszył lewym skrzydlem i ładnie centrował do Kuna, który jednak źle złożył się do uderzenia głową. Pierwsze ostrzeżenie dla Legii.

Pazdan wygrał siłowy pojedynek z Siemaszką. Od bramki Malarz.

Guilherme ładnie minął Zbozienia, ale stracił równowagę. Po chwili faulował Kopczyński. Od rzutu wolnego zdobywcy Pucharu Polski.

Dośrodkowanie jednak przeciągnięte - Malarz bez problemów złapał piłkę.

Wydawało się, że akcja Arki jest wyprowadzana nieporadnie, zaledwie dwójką piłkarzy, ale jednak opłaciło się. Kun faulowany przez Pazdana i jest pierwsza szansa dla Arki z rzutu wolnego.

Gdynianie stracili piłkę, ale szybko ruszyli do jej odbioru. Agresywny pressing od pierwszej minuty.

No to zaczynamy! Przy piłce Arka Gdynia.

Na stadionie przy Łazienkowskiej słychać już "Sen o Warszawie". To znaczy, że do meczu coraz bliżej. Zaczynamy za kilka minut!

Spotkanie będa komentować Szymon Rojek oraz Tomasz Łapiński.

Legia jeszcze dzisiaj bez Krzysztofa Mączyńskiego. Przypominamy składy!

Legia: Malarz - Jędrzejczyk, Dąbrowski, Pazdan, Hlousek - Kopczyński, Moulin - Nagy, Hamalainen, Guilherme - Niezgoda.

Arka: Steinbors - Zbozień, Sobieraj, Marcjanik, Warcholak - Marciniak, Kakoko - Piesio, Marcus da Silva, Kun - Siemaszko.

W regulaminie PZPN-u zapisano możliwość użycia go podczas spotkań Ekstraklasy, Nice 1 Ligi, II Ligi, a także Pucharu Polski. Dzisiaj VAR pojawi się na meczu Superpucharu Polski! Jesteśmy ciekawi, jak to wszystko wypali.

Legia nie ma ostatnio szczęścia do Superpucharu Polski. Cztery ostatnie meczu zostały przez nią przegrane! Przed rokiem lepszy okazał się Lech Poznań, który pewnie wygrał 3:1. Jak bedzie w tym roku? Rywal niby łatwiejszy, ale tylko na papierze.

To będzie wyjątkowe spotkanie dla Mateusza Szwocha - piłkarza Legii, który zeszły sezon spędził na wypożyczeniu w Arce Gdynia. Zapraszamy do sprawdzenia rozmowy z tym zawodnikiem :)

Szwoch: Powrót do Legii to dla mnie nowe rozdanie

 

 

Tutaj informacje na temat transmisji.

Superpuchar: Legia - Arka. Transmisja w Polsacie Sport

 

A tak zacznie Arka:

Steinbors - Zbozień, Marcjanik, Sobieraj, Warcholak - Piesio, Kakoko, Marciniak, Kun, Da Silva - Siemaszko.

Znamy już skład Legii!

Malarz - Jędrzejczyk, Dąbrowski, Pazdan, Hlousek - Kopczyński, Moulin - Nagy, Hamalainen, Guilherme - Niezgoda.

Witamy w relacji na żywo z meczu Legia Warszawa - Arka Gdynia! Stawką jest Superpuchar Polski.

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie