Brazylia – Francja w finale Ligi Światowej. Podopieczni Antigi zagrają o brąz

W drugim spotkaniu półfinałowym Final Six Ligi Światowej siatkarze Francji wygrali z Kanadą 3:1. W finale tegorocznej edycji tych prestiżowych rozgrywek dojdzie więc do starcia Brazylia – Francja. Podopieczni trenera Stephane Antigi w meczu o brąz zagrają z ekipą USA.

Francuzi, którzy wygrali fazę interkontynentalną Dywizji I z bilansem meczów 8–1, wygrali dwa wcześniejsze mecze na turnieju w Kurytybie, ogrywając po 3:2 USA i Serbię. Siatkarze z Kraju Klonowego Liścia zmagania w Final Six rozpoczęli od porażki 1:3 z Brazylią, ale zwycięstwo 3:0 nad Rosją w drugim spotkaniu dało im awans do czołowej czwórki.

Walka Francji z Kanadą o finał rozpoczęła się po myśli mistrzów Europy, którzy po efektownym ataku Earvina N'Gapetha prowadzili na pierwszej przerwie 8:4. Skuteczna gra N'Gapetha pozwalała Trójkolorowym powiększyć dystans (14:8), a efektowny blok ustalił wynik na drugiej przerwie (16:11). Po niej asem serwisowym popisał się Stephen Boyer (18:12). W końcówce Kanadyjczycy podjęli jeszcze walkę, ale nie zdołali zagrozić rywalom. Boyer skutecznym atakiem z lewego skrzydła wywalczył piłkę setową (24:19), a N'Gapeth dokończył dzieła asem serwisowym w kolejnej akcji.

Początek drugiej partii był nieco bardziej wyrównany, niż poprzedniej (8:6). Po przerwie Trójkolorowi zaczęli grać zbyt nonszalancko, popełniali błędy, co bezlitośnie wykorzystali rywale. Po zablokowaniu Boyera Francja przegrywała 11:13, na drugiej przerwie 13:16 i choć Trójkolorowi odrobili straty, po zerwanym ataku Daniela Vandoorna (18:18), w końcówce podopieczni trenera Antigi znów odskoczyli rywalom. Po zablokowaniu N'Gapetha wywalczyli piłkę setową (22:24), a w kolejnej akcji Ryley Barnes obił francuski blok, kończąc tę odsłonę.

W trzecim secie, po reprymendzie trenera Laurenta Tillie, mistrzowie Europy wrócili do dobrej gry. Przeważali od początku, dzięki zagrywkom N'Gapetha (4:1), na pierwszej przerwie mieli cztery oczka zaliczki (8:4). Rywale nie potrafili przezwyciężyć swej słabości na przyjęciu, a Trójkolorowi utrzymywali dystans w środkowej części seta. Końcówka przebiegała bez większych emocji. Kevin Le Roux asem serwisowym dał swej drużynie piłkę setową (24:18), a wynik tej partii na 25:19 ustalił skutecznym atakiem Trevor Clevenot.

Czwarta odsłona miała na początku wyrównany przebieg (8:7), po niej Trójkolorowi odskoczyli rywalom (11:9). Kanadyjczycy zdołali odrobić straty, po asie serwisowym Johna Gordon Perrina był remis 12:12, jednak Francuzi odzyskali przewagę przed drugą przerwą (16:13). Tej zaliczki nie pozwolili odrobić rywalom w końcówce. W kluczowych akcjach siatkarze z Kanady popełniali błędy. Po zablokowaniu Barnesa Trójkolorowi mieli piłkę meczową (24:20), i choć w kolejnej akcji N'Gapeth pomylił się  w ataku, po chwili Sharone Vernon-Evans zakończył to spotkanie serwisem w siatkę (25:21).

Francja – Kanada 3:1 (25:19, 22:25, 25:19, 25:21)

Francja: Julien Lyneel (1), Stephen Boyer (16), Earvin N'Gapeth (24), Barthelemy Chinenyeze (9), Kevin Le Roux (7), Benjamin Toniutti (1) – Jenia Grebennikov (libero) oraz Trevor Clevenot (12) Antoine Brizard.
Kanada: Sharone Vernon-Evans (14), John Gordon Perrin (15), Stephen Timothy Maar (2), Daniel Cornelius Jansen Vandoorn (3), Graham Vigrass (14), Tyler Sanders – Blair Cameron Bann (libero) oraz Ryley Brendan Barnes (9), Lucas Van Berkel (3), Jason DeRocco, Arthur Szwarc, Brett James Walsh.

Terminarz i plan transmisji Final Six Ligi Światowej 2017:

Faza grupowa:

2017-07-04: Brazylia – Kanada 3:1 (25:21, 17:25, 25:19, 25:19)
2017-07-04: Francja – USA 3:2 (27:25, 20:25, 26:24, 17:25, 15:12)

2017-07-05: Rosja – Kanada 0:3 (23:25, 27:29, 17:25)
2017-07-05: Serbia – USA 1:3 (22:25, 23:25, 25:19, 22:25)

2017-07-06: Brazylia – Rosja 3:2 (25:18, 18:25, 25:19, 22:25, 16:14)
2017-07-06: Francja – Serbia 3:2 (25:21, 25:20, 17:25, 18:25, 15:11)

Półfinały:

2017-07-07: Brazylia – USA 3:1 (25:20, 23:25, 25:20, 25:19)
2017-07-07: Francja – Kanada 3:1 (25:19, 22:25, 25:19, 25:21)

Mecze o medale:

2017-07-08: USA Kanada (mecz o III miejsce; sobota/niedziela, godzina 1.00; transmisja – Polsat Sport Extra)
2017-07-08: Brazylia – Francja (finał; sobota/niedziela, godzina 4.05; transmisja – Polsat Sport).