Amerykański zaciąg Medyka Konin

Piłka nożna
Amerykański zaciąg Medyka Konin
fot. Cyfra Sport

W pierwszy weekend sierpnia ruszy nowy sezon piłkarskiej ekstraligi kobiet. Tytułu mistrzowskiego bronił będzie Medyk Konin, który pozyskał latem amerykańską bramkarkę z ligi włoskiej i cztery inne zawodniczki polskiego pochodzenia zza oceanu.

W konińskiej drużynie zagrają Amerykanki Krystyna Sikora, Amanda Lulek i Cassidee Lynch oraz Kanadyjka Brittany Kindzierski. Dwie pierwsze mają polskie paszporty, pozostałe rozpoczęły starania o przyznanie obywatelstwa. Wszystkie przyjechały do Konina na sparingi ze stworzonym przez działaczy polonijnych zespołem United Eagles.

 

Amerykańska bramkarska Emily Dolan ostatnio grała w U.S.D San Zaccaria we włoskiej Serie A, a wcześniej w USA.

 

„Odeszło od nas pięć zawodniczek, więc musieliśmy szukać nowych. Na siłę przecież nie można nikogo zatrzymać. Dolan sama się do nas zgłosiła, przyjechała na testy i zdecydowała się zostać. Jej warunki finansowe okazały się dla nas do zaakceptowania” – powiedział prezes i trener Medyka Roman Jaszczak.

 

Pozostała „polonijna” czwórka chce się przebić do reprezentacji Polski występując w Medyku.

 

„Sam jestem ciekaw, jak to wszystko wyjdzie. Zrobiło się międzynarodowo, bo przecież mamy w składzie jeszcze Bułgarkę, Rumunkę i dwie Białorusinki. Myślę, że mamy teraz mocniejszy zespół” – śmiał się trener.

 

Przyznał, że pewnym problemem będzie limit dwóch zawodniczek spoza Unii Europejskiej przebywających jednocześnie na boisku.

Beniaminkami ekstraligi są Unifreeze Górzno i Sportowa Czwórka Radom.

 

Nie zmienił się system rywalizacji. Po raz trzeci z kolei 12 drużyn rozegra 22 spotkania w dwóch rundach systemem mecz i rewanż, a następnie nastąpi podział na grupę mistrzowską i spadkową z zachowaniem zdobytych punktów. W obu grupach zostanie rozegranych po pięć dodatkowych kolejek.

 

Runda jesienna zakończy się 29 października, potem zaplanowano jeszcze trzy „wiosenne” kolejki awansem. Po przerwie zimowej rozgrywki ruszą 10 marca. Część zasadnicza sezonu potrwa do 22 kwietnia, w maju rozstrzygnie się rywalizacja w obu grupach. Mistrz Polski najpóźniej będzie znany 27 maja.

 

Piłkarki Medyka w minionym sezonie wywalczyły czwarty z rzędu dublet – mistrzostwo i puchar kraju. Po raz ostatni na boisku przegrały w ekstralidze 1 maja 2015 we Wrocławiu z miejscowym AZS 0:1. Potem była tylko porażka walkowerem AZS PWSZ Wałbrzych w związku z udziałem nieuprawnionej zawodniczki.

 

Na własnym stadionie w lidze Medyk nie poniósł porażki od pięciu lat. Ostatnia miała miejsce 24 marca 2012 - 1:2 z Górnikiem Łęczna.

Srebrny medal zdobył w ostatnich rozgrywkach Górnik, a brązowy AZS PWSZ Wałbrzych.

 

Spadły AZS PSW Biała-Podlaska i Sztorm Gdańsk. W elicie zastąpią je zespoły Sportowej Czwórki Radom i Unifreeze Górzno.

 

Ekipa z Radomia wygrała grupę południową pierwszej ligi, zespół z Górzna został wicemistrzem grupy północnej za drugą drużyną Medyka, która z przyczyn formalnych nie mogła awansować.

W pierwszej kolejce sezonu zagrają:
  
  UKS SMS Łódź - Górnik Łęczna 
  Olimpia Szczecin - AZS PWSZ Wałbrzych 
  Czarni Sosnowiec - AZS Wrocław 
  Unifreeze Górzno - Mitech Żywiec 
  Sportowa Czwórka Radom - AZS UJ Kraków
  Medyk Konin - GOSiRki Piaseczno.
  
kl, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze