El. Ligi Mistrzów: Pewny triumf Legii Warszawa w Finlandii. Awans o krok

W pierwszym meczu drugiej rundy kwalifikacji Ligi Mistrzów piłkarze Legii Warszawa pewnie wygrali na wyjeździe z fińskim IFK Mariehamn 3:0 i zrobili milowy krok w stronę awansu do kolejnej rundy rozgrywek. Od początku do końca podopieczni Jacka Magiery przeważali i ich zwycięstwo absolutnie nie podlegało dyskusji.

Od początku tego spotkania piłkarze Legii mocno dominowali. Udokumentowali to już w 8. minucie gry, kiedy faulowany w polu karnym IFK był Łukasz Broź. Sędzia wskazał na jedenasty metr, a rzut karny na bramkę zamienił Guilherme. To mocno ustawiło dalszy przebieg rywalizacji, w której prym wiedli mistrzowie Polski. Przyjezdni stwarzali sobie kolejne dogodne sytuacje, ale brakowało skuteczności. Bardzo aktywny był Guilherme, chociaż momentami grał zbyt nonszalancko i tracił futbolówkę.

Gospodarze tylko przez kilka minut utrzymywali się dłużej przy piłce. Był to jednak bardzo krótki fragment, chociaż należy dodać, że w tym czasie potrafili zagrozić bramce Arkadiusza Malarza. Ich strzały były jednak niecelne lub dobrze interweniował polski golkiper.

Legia wrzuciła wyższy bieg w samej końcówce. Najpierw w 40. minucie drugą bramkę zdobył Nagy, który wykorzystał niepewną interwencję bramkarza IFK i z najbliższej odległości umieścił piłkę w siatce. Nie minęło kilka chwil, a warszawianie podwyższyli rezultat. Sam na sam z bramkarzem wyszedł Kasper Hamalainen, który technicznym strzałem zanotował trafienie do szatni.

W drugiej połowie tempo gry nieco siadło. Wysoki i pewny wynik na korzyść Legii sprawił, że mistrzowie kraju nie forsowali się. Ambitnie próbowali grać Finowie, ale było widać ich mniejszy brak umiejętności oraz doświadczenia. Na domiar złego, w 61. minucie sędzia główny ukarał jednego z nich czerwoną kartką za niebezpieczny faul na Krzysztofie Mączyńskim. To tym bardziej podłamało gospodarzy, którym brakowało argumentów do zbliżenia się pod pole karne Legii.

Jacek Magiera postanowił dokonać trzech zmian. Legioniści konsekwentnie utrzymywali się przy piłce na połowie rywali i praktycznie oczekiwali na końcowy gwizdek. Z dobrej strony pokazali się zmiennicy, m.in. Łukasz Moneta oraz Mateusz Szwoch, którzy byli aktywni i stwarzali niebezpieczeństwo pod polem karnym rywali.

Ostatnie minuty nie przyniosły jakichkolwiek emocji i ostatecznie Legia może pochwalić się cennym zwycięstwem 3:0 i sporą zaliczką przed rewanżem w Warszawie, który odbędzie się 19 lipca.

IFK Mariehamn – Legia Warszawa 0:3 (0:3)

Bramki: 8’ Guilherme, 40’ Nagy, 44’ Hamalainen 44.

KN, Polsat Sport
Zapis relacji
Relacja zakończona

Koniec meczu! Legia Warszawa wygrywa na wyjeździe z IFK Mariehamn 3:0 i jest więcej niż jedną nogą w kolejnej rundzie. Rewanż odbędzie się 19 lipca w stolicy Polski.

IFK Mariehamn - Legia Warszawa 0:3

91' Dobry strzał Dąbrowskiego, ale minimalnie nad bramką. Sędzia dolicza trzy minuty.

90' Będzie jeszcze rzut wolny dla Legii w odległości ok. 25 metrów do bramki IFK.

87' Żółta kartka dla Sida, który przetrzymywał za koszulkę Mączyńskiego.

87' Trzecia zmiana w IFK. Opuszcza plac gry Sellin, a wchodzi Wirtanen.

86' Z dobrej strony pokazują się zmiennicy. Znowu Moneta, ale tym razem nad bramką.

84' Szwoch do Monety, ale ten trafia w boczną siatkę.

83' Końcowe minuty tego meczu. Legia przeważa, ale czy będzie jeszcze próbowała coś strzelić?

79' Druga zmiana w ekipie IFK. Plac gry opuszcza Petrovic. Pojawia się Sid.

79' Przed szansą na podwyższenie rezultatu miał Moneta, ale jego strzał z głębi pola karnego powędrował wysoko nad bramką.

76' I znowu strzał z dystansu Szwocha, ale zbyt lekki i niecelny.

72' Pierwsza zmiana w zespole IFK. Schodzi Maenpaa. Wchodzi Granlund.

70' Dobra akcja Legii i strzał z dystansu Szwocha. Broni bramkarz.

64' Trzecia zmiana w ekipie Jacka Magiery. Z boiska schodzi Guilherme, a zastępuje go Szymański.

64' Znakomita główka Hamalainena, ale jeszcze lepsza interwencja bramkarza IFK. Będzie rzut rożny.

63' Druga zmiana w zespole mistrza Polski. Wchodzi Moneta, a z placem gry żegna się Nagy.

61' Czerwona karta dla Dafaa za ostry faul na Mączyńskim. Legia będzie grać w przewadze jednego zawodnika.

60' Rzut rożny dla Legii.

58' Piłka w bramce Legii, ale wcześniej gwizdek sędziego, ponieważ był spalony. Dodatkowo zawodnik IFK pomagał sobie ręką.

57' Zmiana w zespole Legii. Boisko opuścił Kopczyński, a w jego miejsce pojawił się Szwoch.

56' Żółta kartka także dla zawodnika miejscowych, Dafaa.

55' Rzut rożny dla IFK. Wcześniej za faul żółtą kartką ukarany został Dąbrowski.

53' Legia kontroluje przebieg wydarzeń, aczkolwiek IFK ambitnie walczy.

48' Rzut rożny dla IFK.

46' Pierwszy strzał oddali gospodarze, ale niecelny.

46' Zaczynamy drugą połowę!

Koniec pierwszej części spotkania. Legia Warszawa zgodnie z planem dominuje i prowadzi do przerwy z IFK Mariehamn 3:0.

45' Sędzia dolicza minutę do regulaminowego czasu gry.

IFK Mariehamn - Legia Warszawa 0:2

44' Goool! Legia prowadzi już 3:0! Hamalainen wykorzystuje sytuację sam na sam i podcina piłkę nad bramkarzem. Bramka do szatni.

41' Rzut wolny dla Legii tuż przed polem karnym IFK. Moulin wycofuje piłkę do Mączyńskiego, ale ten strzela bardzo niecelnie.

40' Nagy wykorzystuje niepewną interwencję bramkarza, który wybił piłkę przed siebie i dopadł do niej zawodnik Legii, podwyższając rezultat.

IFK Mariehamn - Legia Warszawa 0:1

40' Gooool! Legia prowadzi 2:0. Bramkę strzela Nagy!

37' Znakomita szansa dla IFK. Indywidualną akcją popisał się Span, który minął obrońców Legii, wpadł w pole karne, ale oddał strzał prosto w Malarza.

36' Wreszcie składna akcja Legii, ale bardzo nieudany strzał Moulina.

34' Mniej więcej od kwadransa gry nie dzieje się zbyt wiele w tym spotkaniu.

32' Rzut wolny na wysokości pola karnego Legii. Mączyński wybija piłkę na rzut rożny.

28' Legia powoli odzyskuję kontrolę, ale nie stwarza sytuacji.

24' Fragment gry, w którym Finowie nieco przejęli inicjatywę.

21' Sporo szczęścia mieli teraz piłkarze Legii. Zamieszanie w ich polu karnym i z najbliższej odległości jeden z zawodników IFK oddał niecelny strzał nad bramką.

20' Gospodarze oddali pierwszy strzał, po którym będą mieć rzut rożny.

19' I znowu Hamalainen, ale tym razem obok bramki.

17' Poprzeczka po strzale Hamaleinena! Bardzo aktywny jest Guilherme, który wykreował kolejną akcję.

15' Kapitalną okazję mieli mistrzowie Polski. Składna akcja całego zespołu. Broź z prawego skrzydła podał do środka pola karnego, gdzie czekał już Guilherme. Ten oddał strzał, ale został zblokowany.

13' Do piłki podszedł sam poszkodowany, ale posłał futbolówkę wysoko nad poprzeczką.

12' Tuż przed polem karnym IFK faulowany Guilherme. To kolejna dobra okazja dla gości do zdobycia bramki.

9' Szybka bramka powinna sprawić, że Legii będzie się grać o wiele łatwiej.

8' Goool! Polski zespół obejmuje prowadzenie. Autorem trafienia Guilherme.

IFK Mariehamn - Legia Warszawa 0:0

7' Rzut karny dla Legii! Faulowany Broź!

5' Warszawianie zgodnie z planem utrzymują się długo przy piłce.

2' Rzut rożny dla gospodarzy, ale obrońcy Legii wybijają piłkę.

1' Pierwsza akcja Legii i niecelny strzał Moulina.

1' Zaczynamy!

Piłkarze obu drużyn już gotowi do wyjścia na murawę.

Piłkarze Legii niedawno rywalizowali w finale Superpucharu Polski, w którym przegrali po rzutach karnych z Arką Gdynia. Przeciwko Finom w barwach stołecznego zespołu zadebiutuje Krzysztof Mączyński.

Znamy już składy obu drużyn na to spotkanie:

IFK: Vaikla - Da Cruz, Kojola, Lyyski, Maenpaa - Span, Dafaa, Petrovic, Sellin - Ekhalie - Kangaskolkka

Legia: Malarz - Broź, Jędrzejczyk, Dąbrowski, Hlousek - Mączyński, Moulin, Kopczyński - Guilherme, Nagy - Hamalainen

Mistrzowie Polski tym samym rozpoczynają zmagania w europejskich pucharach. Aby dojść do fazy grupowej Champions League, podopieczni Jacka Magiery muszą najpierw wyeliminować mistrza Finlandii, a potem kolejnych rywali w trzeciej i czwartej rundzie.

Witamy w relacji meczu drugiej rundy kwalifikacji Ligi Mistrzów pomiędzy IFK Mariehamn - Legia Warszawa. Pierwszy gwizdek zaplanowany jest na godz. 20:00.