Letnia GP w skokach: Na inaugurację zawody w Wiśle

Zimowe
Letnia GP w skokach: Na inaugurację zawody w Wiśle
fot. PAP

W piątek 14 lipca w Wiśle, na obiekcie imienia Adama Małysza, odbędzie się pierwszy konkurs 24. edycji Letniej Grand Prix w skokach narciarskich. W tym roku planowanych jest dziesięć. W poprzednim sezonie zwyciężył Maciej Kot.

16 lipca 2016 roku we francuskim Courchevel triumfował Kot, drugi był Kamil Stoch, a trzeci Austriak Stefan Kraft. Tydzień później w Wiśle Kot ponownie stanął na najwyższym stopniu podium, drugi był Norweg Anders Fannemel, trzeci Niemiec Andreas Wellinger.

Kot był rewelacją sezonu 2016. Wygrał pięć z dziesięciu konkursów i zwyciężył w całym cyklu z dorobkiem 580 pkt wywalczonych w sześciu zawodach. Drugi Wellinger miał 351 pkt w siedmiu startach, a trzeci Stoch 315 pkt w sześciu imprezach.

Konkursy Letniej Grand Prix w skokach narciarskich mają długą historię, pierwsze odbyły się w 1994 roku. Składały się na nie trzy imprezy: w Hinterzarten, Predazzo i Stams. Pierwszym triumfatorem cyklu był Japończyk Takanobu Okabe.

Dotychczas zawody rozegrano na 24 obiektach. Są na tej liście trzy w Polsce: Wielka Krokiew w Zakopanem, skocznia im. Adama Małysza w Wiśle Malince i Skalite w Szczyrku.

Zawodnikiem, który odnosił w Letniej GP największe sukcesy jest Małysz. Trzykrotnie - w 2001, 2004 i 2006 roku zajmował pierwsze miejsca w klasyfikacji generalnej (tyle samo zwycięstw ma Austriak Thomas Morgenstern), najwięcej, bo w sumie aż sześć razy stawał na podium. Ponadto w 2007 roku był drugi, a w 2009 i 2010 trzeci.

Drugim Polakiem, który był na podium w klasyfikacji końcowej LGP jest Kamil Stoch. Skoczek z Zębu dwa razy - w 2010 i 2011 roku kończył rywalizację na drugim miejscu, w sezonie 2016 był trzeci.

W tym roku FIS wprowadził sporą zmianę regulaminową. Zawodnicy z czołowej "10" klasyfikacji generalnej, którzy dotychczas nie musieli o prawo startu w konkursie walczyć w kwalifikacjach, teraz muszą wystąpić także w tej fazie rywalizacji.

- Nowy system uatrakcyjni walkę na skoczni, +pewniacy+ będą się także musieli postarać o dobry wynik. Ocenimy go podczas jesiennego kongresu FIS, pod uwagę jest brane wprowadzenie tych zasad także do Pucharu Świata - powiedział dyrektor cyklu Austriak Walter Hofer.

Trener główny kadry Polski Stefan Horngacher zdecydował, że w ekipie na zawody w Wiśle znaleźli się: Kamil Stoch, Maciej Kot, Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Stefan Hula, Jakub Wolny, Jan Ziobro, Krzysztof Miętus, Klemens Murańka, Aleksander Zniszczoł, Paweł Wąsek oraz Przemysław Kantyka.

Program 24. Letniej Grand Prix w skokach narciarskich:

14 lipca Wisła (Polska) HS 134 - konkurs drużynowy
15 lipca Wisła (Polska) HS 134 - konkurs indywidualny
29 lipca Hinterzarten (Niemcy) HS 108 - konkurs indywidualny
12 sierpnia Courchevel (Francja) HS 132 - konkurs indywidualny
26 sierpnia Hakuba (Japonia) HS 131 - konkurs indywidualny
27 sierpnia Hakuba (Japonia) HS 131 - konkurs indywidualny
 9 września Czajkowski (Rosja) HS 140 - konkurs indywidualny
10 września Czajkowski (Rosja) HS 140 - konkurs indywidualny
 1 października Hinzenbach (Austria) HS  94 - konkurs indywidualny
 3 października Klingenthal (Niemcy) HS 140 - konkurs indywidualny

Program LGP w Wiśle:

czwartek 13 lipca

16.00 - oficjalny trening
18.00 - kwalifikacje

piątek 14 lipca

16.30 - seria próbna
17.30 - pierwsza seria konkursu drużynowego

sobota, 15 lipca

16.30 - seria próbna
17.30 - pierwsza seria konkursu indywidualnego

KB, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie