Gdynia Sailing Days: Gołębiowska została mistrzynią Europy juniorek

Inne
Gdynia Sailing Days: Gołębiowska została mistrzynią Europy juniorek
fot. PAP

Wiktoria Gołębiowska (MOS SSW Iława) została mistrzynią Europy juniorów w klasie Laser Radial. Trzecie miejsca w rozgrywanych w ramach Gdynia Sailing Days regatach (do 16 lat) zajęli Wiktoria Lehmann (ŻLKS Poznań) i Wojciech Klimaszewski (MBSW/UKŻR Giżycko).

Gołębiowska świetnie spisywała się na początku mistrzostw, ale przed ostatnim dniem regat plasowała się na czwartej pozycji. „Po pięciu wyścigach byłam liderką, ale kiepsko wypadłam we wtorek i środę. Na szczęście miałam wokół siebie osoby, które nie pozwoliły mi zwątpić. W pierwszym czwartkowym starcie zajęłam trzecią lokatę, natomiast założenie przed ostatnim wyścigiem było takie, że na mecie muszę wyprzedzić prowadzącą Elisę Navoni o trzy lokaty. Na trasie moja przewaga była znacznie bardziej okazała, a i tak pod koniec rywalizacji Włoszka złamała maszt. I ja osiągnęłam życiowy sukces” - przyznała Gołębiowska.

 

Druga w generalnej klasyfikacji wśród 65 zawodniczek z 21 państw była Navoni, a trzecia Rosjanka Marija Kiszluchina.

 

„Trzeba podkreślić, że te dziewczyny są starsze o rok od naszej reprezentantki, co w tej kategorii wiekowej ma niebagatelne znaczenie. Wiktoria pływa na Laserze Radialu niespełna trzy lata, ale zrobiła ostatnio bardzo duży postęp, a w prawdziwie żeglarskich warunkach, przy silnym wietrze i dużej fali, pokazała w czwartek swoje walory. A zaliczają się do nich głównie szybkość i dobre wyszkolenie techniczne. Jesteśmy niesamowicie szczęśliwi, tym bardziej, że nie przypominam sobie, aby Polka została kiedykolwiek mistrzynią Europy juniorek w tej olimpijskiej klasie” - stwierdził klubowy trener złotej medalistki Wojciech Janusz.

 

W sierpniu Gołębiowska weźmie udział w holenderskiej miejscowości Medemblik w mistrzostwach świata juniorek.

 

W Gdyni biało-czerwoni zajęli jeszcze dwa miejsca na podium. W kategorii do lat 16 brązowe krążki wywalczyli Wiktoria Lehmann i Wojciech Klimaszewski. Reprezentant MBSW/UKŻR Giżycko powtórzył swój ubiegłoroczny sukces z Tallinna. Polaków wyprzedzili Rosjanka Elizawieta Borowkowa i Niemka Theresa Wierschin oraz rodak tej drugiej Nico Naujock i Hiszpan Alvaro Franco

.

W gronie 180 żeglarzy z 32 krajów w klasyfikacji generalnej najlepszy okazał się Nicholas Bezy z Hongkongu, natomiast wśród zawodników z Europy najwyższe miejsca zajęli Włoch Guido Gallinaro, Grek Dimitris Papadimitriou oraz Ben Whaley z Wielkiej Brytanii.

 

„Osiągnęliśmy świetny wynik, tym bardziej, że nasi reprezentanci nie byli zaliczani do faworytów mistrzostw. Inaczej trzeba ocenić start chłopców, którzy ze względu na przyjęty u nas system już w wieku 17 lat przechodzą do swojej docelowej klasy, jaką jest Laser Standard. Być może tracimy przez to medale w starszej kategorii, ale ważniejszy od wyników w juniorach jest proces szkolenia. A za rok będziemy w Gdyni gościć dwie kolejne liczące się imprezy – mistrzostwa świata juniorów w klasie Laser Standard oraz w klasie Laser 4.7” - stwierdził prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera. Podczas 18. regat Volvo Gdynia Sailing Days rozegranych zostanie 21 konkurencji, w których rywalizować będzie około 1000 żeglarzy z 34 państw.

o.s, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie