Młodzieżowe Indywidualne Mistrzostwa Polski na żużlu. Transmisja w Polsacie Sport Extra

Żużel
Młodzieżowe Indywidualne Mistrzostwa Polski na żużlu. Transmisja w Polsacie Sport Extra
fot. Cyfrasport

Czas wyłonić najlepszego żużlowca w Polsce w kategorii wiekowej do lat 21. Przed nami wielki finał Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski na żużlu, który odbędzie się na torze rybnickiego ROW-u. Faworytów do złota jest co najmniej kilku, co zwiastuje wielkie emocje. Czy będziemy świadkami podobnej niespodzianki jak w przypadku rywalizacji seniorskiej, gdzie zwyciężył Szymon Woźniak? Transmisja z zawodów w Polsacie Sport Extra.

Pierwotnie zmagania o tytuł najlepszego polskiego juniora miały odbyć się na torze w Lesznie, ale decyzją Głównej Komisji Sportu Żużlowego turniej został przeniesiony do Rybnika. To sprawia, że według wielu ekspertów do miana faworyta wyrasta miejscowy zawodnik, Kacper Woryna, który jest wychowankiem ROW-u Rybnik i na co dzień ściga się w barwach tego klubu w rozgrywkach PGE Ekstraligi. Wnuczek legendarnego Antoniego Woryny, który był pierwszym medalistą rodem z Polski w Indywidualnych Mistrzostwach Świata w 1966 roku w Goeteborgu, kapitalnie radzi sobie w najlepszej lidze świata. Ponadto dla 21-latka będzie to doskonała okazja, aby zwieńczyć swoją karierę juniorską poprzez wywalczenie złotego medalu w tym prestiżowym dla młodzieżowców turnieju.

 

Kto może zagrozić Worynie? Z pewnością Maksym Drabik, który bez względu na arenę zmagań byłby typowany do końcowego podium. Wychowanek Włókniarza Częstochowa nie zawodzi w drużynie Betardu Sparty Wrocław, aczkolwiek ostatnio spisuje się nieco słabiej, niż miało to miejsce kilka miesięcy temu. Nie ulega jednak wątpliwości, że młodszego z klanu Drabików stać na złoto lub inny medal. Brak tego zawodnika w ścisłej czołówce będzie można uznać za sporego kalibru niespodziankę.   

 

Tradycyjnie w zawodach młodzieżowych muszą liczyć się żużlowcy wywodzący się z Leszna, gdzie od zawsze szkolono młodych adeptów na wysokim poziomie. W najnowszej historii byli to m.in. Krzysztof Kasprzak, potem bracia Pawliccy oraz Tobiasz Musielak. Teraz przyszedł czas na duet Bartosz Smektała – Dominik Kubera. Zarówno jeden oraz drugi osiągają dobre wyniki w PGE Ekstralidze, a także nie zawodzą na szczeblu juniorskim. Warto podkreślić, że Smektała to brązowy medalista tej imprezy z minionego sezonu, kiedy to w Częstochowie uległ srebrnemu Pawłowi Przedpełskiemu oraz triumfatorowi, Danielowi Kaczmarkowi. Notabene to kolejny wychowanek Unii Leszno, jednak zupełnie nie przypomina tego zawodnika, który tak świetnie radził sobie w poprzednim sezonie. Jego zmiana klubu na Get Well Toruń póki co nie przynosi wymiernych efektów. Z tego powodu w sobotnim turnieju będzie jedynie drugim rezerwowym, co na pewno jest dla niego sporym rozczarowaniem.

 

Pozostała stawka zawodników jest bardzo wyrównana i wielu z nich może pokusić się o pokrzyżowanie szyków faworytom. Począwszy od Oskara Polisa, a skończywszy na Robercie Chmielu, który podobnie jak Woryna może wykorzystać atut własnego toru.

 

Warto jeszcze przypomnieć, że w przeszłości po złoto w kategorii najlepszego juniora w Polsce sięgali m.in. tacy zawodnicy jak Tomasz Gollob, Maciej Janowski i Piotr Świst. Ta trójka zajmuje pierwsze trzy lokaty w klasyfikacji wszechczasów, bowiem jako jedyni sięgali po ten laur aż trzykrotnie. W tegorocznej stawce mamy tylko dwóch zawodników, którzy nie rywalizują na co dzień w PGE Ekstralidze, nie licząc rezerwowych. Mowa tu o Michale Piosickim oraz Patryku Rolnickim, którzy ścigają się w Nice 1 lidze żużlowej.

 

Jak to w przypadku zawodów jednodniowych bywa, sensacje zdarzają się bardzo często. Ostatnim takim przypadkiem jest złoto Szymona Woźniaka w seniorskim czempionacie. Wychowanek Polonii Bydgoszcz pogodził m.in. czwórkę z Grand Prix oraz doświadczonych Jarosława Hampela i Janusza Kołodzieja. Wielu kibiców oraz ekspertów zastanawia się teraz, czy podobny scenariusz nastąpi w sobotnie popołudnie na torze w Rybniku, a może jednak prym będą wiedli faworyci? O tym przekonamy się śledząc zmagania podczas transmisji.

 

Lista startowa:
1. Mike Trzensiok (MRGARDEN GKM Grudziądz)
2. Alex Zgardziński (Ekantor.pl Falubaz Zielona Góra)
3. Norbert Krakowiak (Get Well Toruń)
4. Kacper Woryna (ROW Rybnik)
5. Oskar Polis (Włókniarz Vitroszlif CrossFit Częstochowa)
6. Dominik Kubera (Fogo Unia Leszno)
7. Maksym Drabik (Betard Sparta Wrocław)
8. Igor Kopeć-Sobczyński (Get Well Toruń)
9. Michał Gruchalski (Włókniarz Vitroszlif CrossFit Częstochowa)
10. Damian Dróżdż (Betard Sparta Wrocław)
11. Michał Piosicki (Orzeł Łódź)
12. Bartosz Smektała (Fogo Unia Leszno)
13. Rafał Karczmarz (Cash Broker Stal Gorzów)
14. Robert Chmiel (ROW Rybnik)
15. Oskar Bober (Betard Sparta Wrocław)
16. Patryk Rolnicki (Grupa Azoty Unia Tarnów)
R1. Dominik Kossakowski (Zdunek Wybrzeże Gdańsk)
R2. Daniel Kaczmarek (Get Well Toruń)

 

Początek relacji z Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski w sobotę o godz. 14:35 w Polsacie Sport Extra.

Krystian Natoński, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze