Według hiszpańskich mediów, zatrzymane zostały także dwie inne osoby. Chodzi o syna Villara, Gorkę Villara, oraz wiceszefa federacji ds. finansowych Juana Padrona.

 

Villar senior, od blisko 30 lat kierujący RFEF, oskarżany jest m.in. o korupcję, sprzeniewierzenie pieniędzy, ukrywanie majątku i fałszowanie dokumentów.

 

Jak potwierdziła policja, od wtorkowego poranka prowadzona jest rewizja w siedzibie hiszpańskiej federacji piłkarskiej. Przeszukania dotyczą pomieszczeń zajmowanych przez osoby z kierownictwa RFEF. Według dziennika "El Pais" operacja antykorupcyjna przeciwko władzom piłkarskim Hiszpanii, która prowadzona jest także w prywatnych mieszkaniach, może doprowadzić do aresztowania kilkunastu osób.

 

We wtorek rewizje objęły również spółki kontrolowane przez Gorkę Villara. Na celowniku śledczych znalazły się także osoby z regionalnych struktur hiszpańskiej federacji piłkarskiej. - Istnieją podejrzenia, że Angel Maria Villar wyświadczał przysługi szefom lokalnych struktur federacji korzystając z publicznych pieniędzy. Praktyki te miały skutkować wsparciem Villara w ostatnich wyborach na szefa RFEF przez beneficjentów tychże środków - ujawniła telewizja TVE24.

 

Według hiszpańskich mediów istnieją także dowody na wysokie kwoty, które z kont RFEF miały trafiać do firm należące do syna Villara. Środki te miały być częścią wpływów hiszpańskiej federacji z organizacji meczów towarzyskich reprezentacji.

 

FIFA nie komentuje sprawy, podkreślając, że są to "sprawy wewnętrzne" hiszpańskiej federacji. Z kolei minister edukacji, kultury i sportu Inigo Mendez de Vigo powiedział: "Prawo jest jednakowe dla wszystkich. W Hiszpanii absolutnie nikt nie może stać ponad prawem". Choć podejrzenia o korupcję wobec Angela Marii Villara pojawiły się już w 2012 roku, to prokuratura z braku dowodów nie wszczynała śledztwa. Ruszyło ono dopiero wiosną 2016, kiedy inspektorzy zebrali dowody na nieuczciwe praktyki hiszpańskiego działacza, z których najstarsze sięgają 2009 r.

 

Inne dowody wobec Angela Marii Villara oraz jego syna pojawiły się w ciągu ostatnich trzech miesięcy w efekcie prowadzonego przez policję podsłuchu podejrzanych - poinformował na swojej stronie internetowej dziennik "El Pais".

 

67-letni Angel Maria Villar jest byłym piłkarzem klubu Athletic Bilbao, a także reprezentacji Hiszpanii. Pod koniec swojej sportowej kariery został prawnikiem i na początku lat 80. ubiegłego wieku rozpoczął pracę w strukturach RFEF. Szefuje tej organizacji od 1988 r.