The World Games: Polska - Francja. Transmisja w Polsacie Sport

Inne
The World Games: Polska - Francja. Transmisja w Polsacie Sport
fot. Marcin Fijałkowski

Biało-czerwoni na ostatniej prostej przygotowań do 10. Światowych Igrzysk Sportów Nieolimpijskich. Transmisję meczu Polska - Francja będzie można obejrzeć na żywo w sobotę 22 lipca o godz. 19:00 na antenie stacji Polsat Sport HD.

Przygotowania reprezentacji Polski w futbolu amerykańskim do The World Games 2017 trwały prawie trzy lata. Pierwszym krokiem w rozwoju drużyny narodowej było powołanie w  2015 roku sztabu szkoleniowców z ogromnym, europejskim doświadczeniem, takich jak m.in. Michał Latek, Filip Pawełka, Sebastian Tuch na czele z Bradem Arbonem, który objął posadę trenera głównego. Poszerzenie sztabu polskimi trenerami, m.in. Jakubem Samelem, Pawłem Klawenderem, Michałem Kołkiem, którzy aktywnie włączyli się w proces szkoleniowy, dało szansę na budowę stabilnej bazy profesjonalistów na kolejne lata, a polskim zawodnikom życiową szansę na rozwój i zdobycie bezcennego doświadczenia.

Celem działań reprezentacji było stworzenie silnej drużyny narodowej. Aby wyselekcjonować najlepszych polskich futbolistów w ciągu dwóch lat przetestowano ponad 100 zawodników. Większość z nich występowała na co dzień na rodzimych boiskach. O miejsce w reprezentacji starali się także gracze zdobywający doświadczenie w lidze niemieckiej,  francuskiej, austriackiej i włoskiej. Warto podkreślić fakt, że na ostatnie zgrupowania zaproszenie otrzymali także bardzo młodzi zawodnicy: 19-letni Tobiasz Nowicki czy 20-letni Adam Skakowski, co świadczyć może o szybkim rozwoju futbolu amerykańskiego w Polsce.

Dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki stworzone zostały doskonałe warunki do rozwoju drużyny narodowej. Reprezentanci odbyli zgrupowania w Lublinie, Warszawie, Gdyni, COS OPO w Cetniewie i Spale oraz dzięki uprzejmości jednego z najlepszych austriackich klubów (Vienna Vikings) w Wiedniu.

W ramach przygotowań rozegrano siedem spotkań międzynarodowych. Biało-czerwoni zaserwowali swoim kibicom prawdziwą sinusoidę nastrojów - od euforii po wygranych z Belgią 14:27 i Rosją 7:0 przez gorycz porażki z Czechami 7:14, Danią 35:37, Szwecją 21:28 i Węgrami 22:23, po ponowne salwy zwycięstwa po wygranym pojedynku z Holandią 42:14.

- The World Games będą najważniejszym sprawdzianem w krótkiej jeszcze historii reprezentacji Polski w futbolu amerykańskim. Przygotowywaliśmy się do nich, budowaliśmy drużynę już od ponad dwóch lat i z pewnością zrobiliśmy duży postęp. Wiem, że zawodnicy są podekscytowani tą niezwykłą szansą, jaką jest dla nich turniej w ramach TWG. Dla wielu z nich będzie to szansa na ukoronowanie kariery. Musimy być bardzo skupieni, gdyż turniej ten będzie dla zawodników bardzo trudny - głównie ze względu na to, że między meczami będzie tylko dzień przerwy, zamiast zwyczajowego tygodnia - mówi Brad Arbon.

- Dużo czasu poświęcamy na analizę gry najbliższego przeciwnika. Spodziewamy się trudnego, ale wyrównanego spotkania z Francuzami i jesteśmy gotowi oraz zdeterminowani, by sprawić niespodziankę. Wiem, że musimy sprostać oczekiwaniom wielu osób - od kibiców począwszy, przez partnerów i sponsorów, kończąc na najważniejszym mecenasie reprezentacyjnego futbolu - Ministerstwie Sportu i Turystyki. Staramy się skupić na sobotnim spotkaniu, mamy jednak z tyłu głowy, że 48 godzin później gramy kolejne trudne zawody. Cieszy mnie więc fakt, że nasi fizjoterapeuci są wyposażeni w sprzęt, który szybko postawi naszych zawodników na nogi. Zapraszam wszystkich do kibicowania biało-czerwonym na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu - zrobimy wszystko, co w naszej mocy, żeby stworzyć niezapomniane widowisko sportowe - komentuje ostatni etap przygotowań trener główny reprezentacji.

Ostatnia prosta przed TWG 2017 to niedawno zakończone zgrupowanie w Cetniewie. Doskonałe warunki do uprawiania wielu sportów, wyśmienite boisko, basen, siłownie, dostęp do morza, będące atutem tej lokalizacji, z pewnością pomogły podnieść poziom sportowy biało-czerwonych. Nadmorski obóz był bardzo intensywny – zawodnicy spędzali po 9 godzin dziennie za treningach i sesjach teoretycznych. Ponadto przeszli szkolenie, prowadzone przez przedstawiciela POLADY - Polskiej Agencji Antydopingowej. Na podstawie obserwacji podczas zgrupowania zaangażowania, przydatności dla zespołu, ale także biorąc pod uwagę stan zdrowia i dyspozycyjność graczy, trener główny Brad Arbon wraz ze współpracownikami wybrał ostateczny skład reprezentacji Polski.


ATAK

rozgrywający
Bartosz Dziedzic (Panthers Wrocław)
Filip Mościcki (Kraków Kings)
Karol Żak (Warsaw Eagles)

running backowie
Mikołaj Pawlaczyk (Primacol Lowlanders Białystok)
Adam Skakowski (Panthers Wrocław)
Konrad Starczewski (Panthers Wrocław)
Mateusz Szefler (Panthers Wrocław)

tight endzi
Łukasz Korpak (Kraków Kings)
Robert Rosołek (Panthers Wrocław)

skrzydłowi
Grzegorz Dominik (Tychy Falcons)
Patryk Matkowski (Panthers Wrocław)
Jakub Mazan (Seahawks Gdynia)
Adam Nelip (Panthers Wrocław)
Zbigniew Szrejber (Tychy Falcons)
Tomasz Zubrycki (Primacol Lowlanders Białystok)

liniowi ofensywni
Bartosz Bednarczyk (Paris Mousquetaires)
Paweł Brodzki (Warsaw Eagles)
Jakub Krystecki (Seahawks Gdynia)
Kamil Piątek (Tychy Falcons)
Rafał Rogaczewski (Panthers Wrocław)
Mateusz Sławiński (Warsaw Eagles)
Marek Stajer (Panthers Wrocław)
Marek Włodarczyk (Panthers Wrocław)


OBRONA

liniowi defensywni
Szymon Adamczyk (Panthers Wrocław)
Adrian Brudny (New Yorker Lions)
Arkadiusz Cieślok (Seahawks Gdynia)
Michał Niemas (Kiel Baltic Hurricanes)
Wojciech Stolarczyk (Outlaws Wrocław)
Mateusz Szczęk (Primacol Lowlanders Białystok)
Daniel Tarnawski (Warsaw Eagles)
Damian Wesołowski (Priacol Lowlanders Białystok)

linebackerzy
Szymon Barczak (Kozły Poznań)
Maciej Jaroszewski (Husaria Szczecin)
Hubert Ogrodowczyk (Panthers Wrocław)
Adam Roszkowski (Seahawks Gdynia)
Kamil Ruta (Panthers Wrocław)
Tomasz Żukowski (Primacol Lowlanders Białystok)

defensive backs
Marcin Kaim (Husaria Szczecin)
Gabriel Kalus (New Yorker Lions)
Kacper Kurcius (Tychy Falcons)
Adam Lary (Panthers Wrocław)
Karol Mogielnicki (Panthers Wrocław)
Antoni Omondi (Warsaw Eagles)
Marcin Osumek (Tychy Falcons)
Paweł Świątek (Panthers Wrocław)

To właśnie ci zawodnicy przybyli na zgrupowanie w Oleśnicy, które stanowi ostatnią fazę przygotowań do The World Games 2017. Od 16 lipca biało-czerwoni trenują po czujnym okiem sztabu szkoleniowego, który od niedawna zasilił kolejny doświadczony trener – Mario Campos Neves, pracujący z wybitną amerykańską drużyną Uniwersytetu Alabama, z którą zdobył w 2016 roku wicemistrzostwo NCAA.

Z grupowanie w Oleśnicy ma pomóc w doszlifowaniu szczegółów taktycznych i przygotowaniu biało-czerwonych do, miejmy nadzieję, wygranego pojedynku z silną drużyną znad Sekwany. Zawodnicy zahartowani cetniewskim schematem dnia – dwa przedpołudniowe bloki praktyczne oraz sesje teoretyczne  i wieczorny trening, ładują już akumulatory, aby z impetem wejść w turniej. Oprócz typowo sportowego charakteru obozu, na reprezentantów czekają inne wrażenia. Jednym z najbardziej emocjonujących fragmentów zgrupowania będzie złożenie ślubowania olimpijskiego. Biało-czerwoni będą mieli okazję zaprezentować się jeszcze okazalej niż zwykle, gdyż każdy zawodnik drużyny narodowej otrzymał od PKOL-u pakiet odzieżowy sygnowany godłem Polski oraz logiem TWG. Kibice będą mieli szansę zobaczyć to na własne oczy podczas ceremonii otwarcia Igrzysk, gdy futboliści wraz z innymi polskimi sportowcami przemaszerują przez murawę Stadionu Miejskiego we Wrocławiu.

Dzień później drużyna narodowa odbędzie trening na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu, który od 22 lipca stanie się areną futbolowych rozgrywek. Pierwszy mecz Biało-czerwoni rozegrają z Francją, a zwycięzca pojedynku w walce o złoto zmierzy się z Amerykanami lub Niemcami.

Informacja prasowa
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie