Barros: Młynarczyk był dla mnie najlepszy na świecie

Piłka nożna

W weekend w Warszawie na stadionie Legii Warszawa odbyła się piąta edycja Mistrzostw Świata dla Dzieci z Domów Dziecka. Z tej okazji w stolicy zjawiło się wielu znakomitych piłkarzy z przeszłości, którzy wspierali młodych uczestników, a także sami spróbowali swoich sił na boisku.

Jednym z zaproszonych gości był były piłkarz m.in. FC Porto oraz Juventusu Turyn, Rui Barros. 36-krotny reprezentant Portugalii w rozmowie z Polsat Sport wspomina czasy, w których grał z polskimi zawodnikami, a także wypowiada się o obecnej reprezentacji.

 

Krystian Natoński: Przede wszystkim muszę zaznaczyć, że to duża przyjemność móc porozmawiać z panem. Znajdujemy się w Polsce przy okazji bardzo ciekawych rozgrywek z udziałem dzieci. Cóż więcej można powiedzieć na ten temat?

Rui Barros: Dla mnie to wielkie doświadczenie. Cieszę się, że zostałem zaproszony i mogę przebywać w towarzystwie dzieci. Tu chodzi o rywalizację, ale także o zabawę. To bardzo ważne, że są organizowane takie wydarzenia. Jestem naprawdę zadowolony, że mogę brać udział w czymś takim.

Według mnie dla tych dzieciaków ten turniej to wielka przygoda, ponieważ mogą poznać swoich rówieśników z całego świata, mieszają się języki obce, odmienna kultura, więc dla nich to coś fajnego.

Bez wątpliwości. Kiedy spotykają się ze sobą dzieciaki z różnych krajów, z pewnością nigdy nie da się tego zapomnieć. To zostaje w pamięci do końca życia. To naprawdę fantastyczne doświadczenie i miejmy nadzieję, że wszystko pójdzie dobrze. Wierzę, że cały turniej przebiegnie pomyślnie.

Jak długo zastanawiał się pan, aby przybyć do Polski?

Dostałem zaproszenie trzy miesiące temu. Powiedziałem wówczas, że jak najbardziej tak, mam czas i mogę przylecieć. Ponadto dowiedziałem się, że będę mógł spotkać starych znajomych, z którymi kiedyś grałem, wiec było to dla mnie ważne, żeby tu przybyć.


Więc zakładam, że grał pan z polskimi zawodnikami.

Tak. Grałem z Młynarczykiem oraz Mielcarskim w FC Porto. Potem w jednej drużynie w Juventusie grałem z Siergiej Alejnikowem, który także tu jest. To jest właśnie piękne w futbolu, że możesz po pięciu, dziesięciu latach spotkać starych znajomych, już trochę starszych, ale to miłe, że znowu można się zobaczyć.

Który polski zawodnik był najlepszy, z którym miał pan okazję grać?

Bardzo podobał mi się Mielcarski, ponieważ kiedy grałem z nim, był on zawodnikiem nowym, który prezentował się fantastycznie. Natomiast Młynarczyk w bramce był dla mnie najlepszy na świecie spośród wszystkich bramkarzy, z którymi grałem.

Przypuszczam, że to nie jest pierwszy raz, kiedy jest pan w Polsce.

Nie. Tak się składa, że byłem tutaj miesiąc temu w Krakowie. Widziałem się tam z przyjaciółmi, a ponadto mój syn ożenił się z polską dziewczyną.

Co za niespodzianka.

Dokładnie. Z tego powodu czuję się dobrze w Polsce.

Ponieważ znajdujemy się w Polsce, to muszę zadać pytanie o polski futbol, ponieważ w tym momencie nasza reprezentacja spisuje się bardzo dobrze. Mamy jakość, doświadczenie, umiejętności i świetną atmosferę na i poza boiskiem. Co może pan zatem powiedzieć o tej drużynie? Jeszcze kilka lat temu graliśmy słabo, ale teraz dokonujemy wielkich rzeczy.

Macie świetnych piłkarzy, jesteście bardzo silni fizycznie. Widziałem wasz zeszłoroczny mecz na Euro z Portugalią, która wygrała, ale równie dobrze to Polska wtedy mogła awansować do finału. Mieliście świetną drużynę ze znakomitymi zawodnikami z wielkim doświadczeniem. Mowa o zawodnikach, którzy grają we wszystkich czołowych ligach w Europie, więc nie jest powiedziane, że któregoś dnia nie sięgnięcie po mistrzostwo Europy. Mam nadzieję, że tak się stanie.

Ważne, że w tej drużynie jest nie tylko Robert Lewandowski.

Zgadza się. To znakomity piłkarz, ale są także inni wspaniali piłkarze, którzy dążą do tego, aby prezentować ten sam poziom. To potem ma duże znaczenie dla reprezentacji.

Trudno jest chyba wypowiedzieć ich nazwiska jak np. Błaszczykowski, Piszczek? To sprawia kłopot.


Bardzo trudne, ale trzeba próbować. Nie jest łatwo.

 

Cała rozmowa z Rui Barrosem w załączonym materiale wideo.

 

Mistrzostwa Świata Dzieci z Domów Dziecka odbyły się w dniach 15-16 lipca na stadionie Legii Warszawa. Gośćmi specjalnymi byli: Paulo Futre, John Collins, Rui Barros, Frank Verlaat oraz Siarhiej Alejnikau.

Krystian Natoński, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze