OK! The World Games: Latające dyski (ultimate)

Inne
OK! The World Games: Latające dyski (ultimate)
Samuel Esser - zawodnik amerykańskiej drużyny Philadelphia Phoenix

We współczesnym, zawodowym sporcie przede wszystkim o zwycięstwa chodzi. Często za wszelką cenę. Tymczasem jest taka dyscyplina, w której najważniejsza jest gra. Gra fair. W latających dyskach nie ma na boiskach sędziów. Sędziują zawodnicy i najczęściej sami sobie wykrzykują faule!

W OK! The World Games był już sport tylko dla kobiet (gimnastyka artystyczna), dyscyplina dżentelmenów (squash), czas więc na coś specjalnego dla mikstów. Właśnie siedmioosobowe drużyny mieszane grają w ultimate – jedną z dyscyplin, w którą gra się frisbee – latającym dyskiem. Jak to możliwe, że w sporcie zespołowym mogą w jednej drużynie grać i kobiety i mężczyźni?! Jakikolwiek kontakt fizyczny jest zakazany i uznawany za faul…

 

Rys historyczny - zaczęło się od foremek do ciasta…

 

Są dwie teorie powstania gier z użyciem frisbee – latającego dysku (talerzyka). Obie zgadzają się co do tego, że pierwowzorem dysku były cynowe formy do ciasta używane przez amerykańską firmę Frisbie Pie Co. Pierwsza mówi, że studenci uniwersytetu Yale zaczęli używać form, często także z wypiekami w środku, do rzucania między sobą, uprzedzając adresata dysku okrzykiem „frisbie”. Druga stanowi, że było odwrotnie. Że to wspomniana firma używała do produkcji ciasta foremki wyprodukowane na kształt latającego talerza używanego do zabaw przez amerykańskich studentów w drugiej połowie XIXw.

 

U schyłku lat 40. XXw. dysk udoskonalił Fred Morrison. „Wyczuł” biznes, kiedy wraz z przyszłą żoną rzucali do siebie foremką do ciasta na plaży i ktoś zaoferował im za formę 25 centów. Za ciastko w foremce zapłacili 5… Morrison do produkcji zaczął używać tworzywa sztucznego i udoskonalił konstrukcję mocniej podwijając rondo. Współcześnie także używa się dysków z tworzywa sztucznego, o średnicy od 20-25cm.

 

Frisbee w Polsce

 

Istnieje wiele różnych rodzajów gier, do których używa się dysków frisbee. Podlegają nawet pod różne światowe federacje. W Polsce najpopularniejsze jest „ultimate” pod egidą World Flying Disc Federation. Mistrzostwa świata w ultimate rozgrywa się od 1983 roku. W Polsce za narodziny dyscypliny uznaje się rok 1996, kiedy do Poznania jako wykładowca UAM przyjechał Amerykanin - Geoff Schwartz.

 

W naszym kraju mamy około 50 drużyn, przy czym niektórzy zawodnicy grają zarówno w zespołach męskich lub żeńskich i jednocześnie mikstach. Rozgrywane są zarówno rozgrywki ligowe, jak i różnego rodzaju mistrzostwa Polski – młodzieżowe, plażowe, halowe. Nasza reprezentacja prowadzona przez trenerów z zagranicy: głównego - wielokrotnego mistrza Niemiec – Heiko Walldorfa i trenera przygotowania fizycznego - Austriaka Marca Hubera podczas tegorocznych mistrzostw świata uplasowała się na 9. pozycji.

 

Po pierwsze SPIRIT OF THE GAME

 

Nadrzędną zasadą ultimate jest SPIRIT OF THE GAME – duch gry, czyli poszanowanie zasad fair play. Nie ma sędziów. Ewentualne sporne sytuacje na boisku zawodnicy rozwiązują między sobą w duchu zdrowego współzawodnictwa, wzajemnego szacunku i fair play. Podczas każdych zawodów poza nagrodami za najwyższe miejsca przyznaje się specjalną nagrodę „spirit of the game”, dla drużyny, która prezentowała najlepszego ducha gry.

 

Zasady w pigułce

 

1. Pole gry

Trawiaste boisko o wymiarach 100x37m podzielone jest na trzy strefy. Pole właściwej gry o długości 64metrów oraz dwie 18- metrowe strefy punktowe (ang. zone).

 

 

2. Rozpoczęcie gry

Na początku każdego punktu 7-osobowe drużyny ustawiają się naprzeciwko siebie, na liniach swoich stref. Drużyna broniąca rozpoczyna grę poprzez wyrzut dysku w stronę drużyny atakującej (tzw. pool).

 

3. Zdobywanie punktów

Drużyna zdobywa punkt, gdy jeden z jej zawodników złapie dysk w strefie punktowej przeciwnika.

 

4. Ruch dysku

Dysk można podawać w każdą stronę boiska. Zawodnik z dyskiem nie może się przemieszczać. Po złapaniu ma 10 sekund, aby podać go dalej. Obrońca kryjący zawodnika głośno odlicza czas.

 

5. Przejęcie dysku

Strata następuje, gdy:

-  dysk dotknie ziemi (również, gdy wcześniej był dotknięty przez obrońcę)

- zawodnik dotnie dysku będąc poza boiskiem (na aucie)

- dysk zostanie przechwycony przez drużynę broniącą

- jeśli zawodnik będzie trzymał dysk dłużej niż 10 sekund.

Po stracie automatycznie drużyna broniąca przechodzi do ataku.

 

6. Zmiany zawodników

Zmiany w drużynach dozwolone są pomiędzy punktami lub w trakcie gry, gdy jeden z zawodników dozna kontuzji.

 

7. Sport bezkontaktowy

Kontakt fizyczny pomiędzy zawodnikami jest niedozwolony. Zabronione jest także zabieganie drogi innemu zawodnikowi. Każde dotknięcie zawodnika traktowane jest, jako faul.

 

8. Faule

Kiedy jeden z graczy uzna, że przeciwnik go sfaulował, powinien natychmiast głośno powiedzieć „faul”. Gra zatrzymuje się, a zawodnicy uczestniczący w spornej sytuacji próbują razem ustalić, co zaszło. Jeśli zawodnik faulujący zgadza się, co do swojej winy, dysk wraca w posiadanie osoby, która miałaby go, gdyby faul nie nastąpił. Jeśli natomiast nie zgadza się, dysk wraca o jedno podanie w tył.

 

9. Brak sędziów

Zawodnicy przebywający na boisku są odpowiedzialni za zgłaszanie przewinień i fauli. W ten sposób każdy zawodnik staję się sędzią i do jego obowiązku należy dobra znajomość zasad gry.

 

10. Duch gry (dla przypomnienia)

Jedną z ważniejszych zasad Ultimate jest szanowanie reguł fair play. Istotny jest sposób, w jaki zawodnicy komunikują się miedzy sobą, jak dobrze znają przepisy gry oraz wzajemnie poszanowanie przeciwnika. Na każdym turnieju przyznawana jest specjalna nagroda „Spirit of the Game” dla drużyny, która prezentowała najlepszego ducha gry.

 

Źródło: www.frisbee.pl

 

 

Ultimate na The World Games 2017

1. Turniej drużyn mieszanych w ultimate frisbee odbędzie się w dniach 21-23 lipca na boisku do piłki nożnej wrocławskiego AWF-u (kompleks P5 przy ul. Ignacego Jana Paderewskiego)

2. Do rywalizacji o jeden komplet medali przystąpi sześć reprezentacji – Stany Zjednoczone, Kanada, Australia, Japonia, Kolumbia i Polska.

Aleksandra Szutenberg, Polsat Sport, Frisbee.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze