GIMNASTYKA ARTYSTYCZNA

To piękny sport tylko dla kobiet, w którym zawodniczki wykonują do muzyki kompozycje układów naszpikowanych niezwykle trudnymi elementami pracy ciała i przyboru połączone wyszukanymi krokami tanecznymi. Każdy trwa od 1’15” – 1’30’ i jest wykonywany na planszy gimnastycznej o wymiarach 13x13m.  W rywalizacji indywidualnej wśród seniorek każda zawodniczka wykonuje cztery układy: z obręczą, piłką, maczugami i wstążką. W młodszych kategoriach wiekowych ćwiczy się także ze skakanką.
 

Przybory w gimnastyce artystycznej.
Przybory w gimnastyce artystycznej


Układy oceniane są przez dwie komisje sędziowskie: trudności i wykonania. Ta pierwsza ocenia trudność wykonywanych elementów – zalicza bądź nie dobrze bądź błędnie wykonane elementy pracy ciała lub przyboru; ta druga – odejmuje punkty za każdy nawet najmniejszy błąd. Ten, choćby jeden, może kosztować bardzo dużo. Przekonała się o tym na igrzyskach olimpijskich w Rio Yana Kudryavtseva – złota medalistka ostatnich trzech mistrzostw świata. Jeden błąd - upadek maczugi w finale olimpijskim kosztował ją utratę złotego medalu.
 
Dyscyplina występuje także w odmianie zespołowej, tzw. układach zbiorowych, w których na planszy skomplikowane kompozycje układów wykonuje jednocześnie pięć zawodniczek.

Gimnastyka artystyczna, dla której pierwszymi skojarzeniami zawsze będą: piękno, gracja, zwinność gibkość, lekkość i elegancja, jest jedną z najtrudniejszych dyscyplin sportowych, wymagającą wielu godzin codziennego treningu przez sporo ponad 300dni w roku. Najlepsze trenują po 8-9 godzin dziennie  - codziennie. Treningi zaczyna się w wieku 5-6 lat. Kończy przeważnie przed 25 rokiem życia.

 


To od 1984 roku, czyli igrzysk w Los Angeles, dyscyplina olimpijska. Na igrzyskach przyznawane są jednak tylko medale za wielobój indywidualny i w układach zbiorowych (nie ma, jak ma to miejsce podczas mistrzostw świata, medali za finały z poszczególnymi przyborami). I w tym momencie pojawia się rozwiązanie zagadki, dlaczego gimnastyka artystyczna występuje także na The World Games. Podczas igrzysk dyscyplin nieolimpijskich „artystyki” będą walczyć tylko o medale za finały z poszczególnymi przyborami – cztery komplety. Rywalizacji wielobojowej nie będzie.

Gimnastyka artystyczna na The World Games 2017:

1. „Artystki” wykonają po cztery układy  - z obręczą, piłką, maczugami i wstążką. Po osiem najlepszych w każdym przyborze awansuje do finałów. W nich zaprezentują się jeszcze raz. Te, które okażą się najlepsze w poszczególnych finałach sięgną po medale. Rozdane zostaną cztery komplety krążków.
2. W rywalizacji udział wezmą 24 zawodniczki – 21 najlepszych w mistrzostwach świata w Stuttgarcie w 2015 roku, nasza przedstawicielka  - Angela Kosoulieva oraz dwie zawodniczki z klucza kontynentalnego – Australijka o raz reprezentantka RPA. W przyszłym roku do Wrocławia zawita więc cała światowa czołówka.