SKOKI NA TRAMPOLINIE I ŚCIEŻCE

Z olimpijskiego motta „wyżej, szybciej, mocniej”, skoczkowie na trampolinie zdecydowanie stawiają na – „wyżej”. Wykonując na trampolinie układy skaczą na wysokość około 10 metrów, co jest równoznaczne z wysokością trzypiętrowych budynków mieszkalnych. Rywalizacja odbywa się w czterech konkurencjach – skokach indywidualnych, skokach synchronicznych, mini podwójnej trampolinie oraz skokach na ścieżce. Ta pierwsza - skoki indywidualne – jest jedyną konkurencją, która występuje w programie igrzysk olimpijskich i polega na wykonaniu przez zawodników układu składającego się z dziesięciu skoków podczas których zawodnicy w powietrzu wykonują m.in. salta z kilkoma obrotami i inne akrobatyczne ewolucje. Oceniane są czas lotu (ściśle powiązany z wysokością skoku – im dłuższy/wyższy, tym wyżej oceniany), trudność oraz wykonanie. Skoki indywidualne to też jedyna konkurencja, której nie zobaczymy na The World Games – będą za to skoki synchroniczne, mini podwójna trampolina i skoki na ścieżce.

Skoki synchroniczne są bardzo podobne do tych indywidualnych, tylko na dwóch trampolinach ustawionych obok siebie, jednocześnie dwóch zawodników wykonuje ten sam układ. Poza czasem lotu, trudnością i wykonaniem liczy się oczywiście także zachowanie synchronu.

Polscy kibice rywalizację w finale tej konkurencji z udziałem polskiego duetu mogli oglądać w Polsacie Sport podczas 1. Igrzysk Europejskich w Baku. Niestety na przykładzie jednego z naszych zawodników mogli się przekonać nie tylko o widowiskowości dyscypliny, ale także o jej trudności. Moment dekoncentracji, minimalnie źle postawionej stopy, lub zachwiania równowagi przy odbiciu lub lądowaniu może zakończyć się dla zawodnika bardzo źle.
 
Tego typu sytuacje w skokach na trampolinie zdarzają się niezwykle często. W przypadku Bartłomieja Hesa (zobacz WIDEO) na szczęście obyło się bez kontuzji, nie zawsze tak jednak bywa.

Niepowodzenie w finale Igrzysk Europejskich Polacy będą mogli powetować sobie podczas The World Games 2017. Właśnie skoki synchroniczne mężczyzn są jedyną konkurencją „trampoliny” w której zobaczymy naszych reprezentantów.

Skoki na mini podwójnej trampolinie polegają na wykonaniu przez zawodnika po rozbiegu dwóch elementów na trampolinie podwójnej. W rywalizacji na ścieżce należy wykonać osiem następujących po sobie elementów akrobatycznych.


Trampolina na The World Games 2017:

1. Rywalizacja toczyć się będzie w trzech konkurencjach: skokach synchronicznych, mini podwójnej trampolinie oraz skokach na ścieżce. We wszystkich osobno o medale walczyć będą panie i panowie.
2. Reprezentantów Polski zobaczymy tylko w skokach synchronicznych. W tej konkurencji wystartuje łącznie 10 duetów. We wszystkich konkurencjach zobaczymy po 10 duetów lub 10 zawodników/zawodniczek. Przyznanych zostanie sześć kompletów medali.
3. Jak wszystkie sporty gimnastyczne zawody w skokach na trampolinie rozegrane zostaną w Hali Stulecia w dniach 24.-30 lipca 2017r.