AKROBATYKA SPORTOWA

To spektakularna dyscyplina nieolimpijska, której marzy się włącznie do programu igrzysk. Akrobaci świetnie zdają sobie sprawę, że rywalizacja na takich imprezach jak The World Games może okazać się trampoliną, a w tym konkretnym przypadku matą wybijającą o wymiarach 12x12m, do włączenia do programu najbardziej prestiżowej sportowej imprezy.

Wyróżniamy pięć konkurencji akrobatyki sportowej, która od kilku lat w strukturach FIG-u występuje pod nazwą gimnastyki akrobatycznej (ang. acrobatic gymnastics): dwójki kobiet, dwójki mężczyzn, dwójki mieszane, trójki kobiet i czwórki mężczyzn.
 
Podczas The World Games 2017 w każdej z konkurencji zobaczymy tylko po sześć reprezentacji, absolutną światową czołówkę wyłonioną podczas tegorocznych mistrzostw świata w Putian. Polskę reprezentować będzie tylko dwójka mieszana – Julia Kraj i Wojciech Dackiewicz. Każdy z duetów/każda z grup wykonana po trzy układy – statyczny, dynamiczny i kombinowany.

Układ statyczny wyróżnia się nagromadzeniem różnych piramid tworzonych przez zawodników ustawiających się na sobie. Układ dynamiczny to przede wszystkim sekwencje salt i akrobacji, w tym wykonywanych przez jednego z zawodników wyrzucanego w górę przez drugiego. Układ kombinowany musi zawierać elementy obu typów. Każda kompozycja jest wykonywana do muzyki na lekko wybijającej planszy o wymiarach 12x12m i trwa maksymalnie 2’30”. Sędziowie oceniają artyzm, trudność i wykonanie.
 


Akrobatyka sportowa na The World Games 2017

1. Podczas The World Games 2017 rywalizacja toczyć się będzie w pięciu konkurencjach: dwójki kobiet, dwójki mężczyzn, dwójki mieszane, trójki kobiet i czwórki mężczyzn.
2. W każdej z nich zobaczymy tylko po sześć narodowych reprezentacji.
3. Biało-czerwonych barw będzie bronić dwójka mieszana: Julia Kraj i Wojciech Dackiewicz