OK! The World Games: Wspinaczka sportowa

Inne

Ten sport na igrzyskach dyscyplin nieolimpijskich we Wrocławiu zobaczymy po raz ostatni. Znalazł się bowiem w gronie dyscyplin „wybranych”, które od 2020 roku włączone zostaną do programu igrzysk olimpijskich. To dla nas bardzo dobra informacja, bo biało-czerwoni to światowa czołówka wspinaczki sportowej. Zwłaszcza tej na czas.

Podczas igrzysk dyscyplin nieolimpijskich - The World Games 2017, które odbędą się we Wrocławiu od 20 do 30 lipca, prawie 3500 sportowców z całego świata powalczy o 222 komplety medali. Sześć z nich przyznanych zostanie we wspinaczce. Rywalizacja kobiet i mężczyzn w trzech konkurencjach odbędzie się od 21do 23 lipca na wrocławskim Placu Nowy Targ.

 

Rys historyczny

 

Wspinaczka sportowa na sztucznych ściankach jest jedną z najmłodszych dyscyplin, które zobaczymy we Wrocławiu. Wywodzi się ze wspinaczki skałkowej. Początkowo miała zapewnić możliwości wspinania na terenach bez dostępu do gór i być formą treningu przygotowującego do wspinaczki wysokogórskiej. Szybko zyskała jednak miano autonomicznej dyscypliny sportu i przeżywała bardzo dynamiczny rozwój, zwłaszcza w ośrodkach miejskich.

 

Pierwsze mistrzostwa świata odbyły się we Frankfurcie w 1991 roku pod egidą Międzynarodowej Unii Alpinizmu. Autonomiczne ciała zarządcze powstały sporo lat później. Najpierw w 1997 roku – Międzynarodowa Rada Zawodów Wspinaczkowych, która w 2007 roku przekształcona została w Międzynarodową Federację Wspinaczki Sportowej. 13 lat później – w 2020 roku dyscyplinę zobaczymy na igrzyskach olimpijskich w Tokio!

 

Wspinaczka sportowa w Polsce

 

Organem odpowiedzialnym za rozwój dyscypliny w Polsce jest działająca przy Polskim Związku Alpinizmu – Komisja Wspinaczki Sportowej. W związku zrzeszonych jest 12 klubów o profilu stricte sportowym. W zawodach PZA w trzech konkurencjach startuje łącznie około 1300 zawodników (we wszystkich kategoriach wiekowych). Licencjonowanych zawodników mamy ok. 400. We wszystkich konkurencjach odbywają się mistrzostwa Polski oraz cykl zawodów o Puchar Polski. Liderem reprezentacji kraju jest rywalizujący w „czasówce” Marcin Dzieński – lider światowych list, aktualny mistrz świata, rekordzista Polski i triumfator klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w 2016 roku. Wśród pań, rywalizująca również we wspinaczce na czas – Aleksandra Rudzińska – piąta zawodniczka światowego rankingu, która w ubiegłym roku trzykrotnie stawała na podium zawodów Pucharu Świata.

 

Zasady w pigułce

 

1. Współzawodnictwo we wspinaczce sportowej jest prowadzone w trzech konkurencjach: prowadzeniu, boulderingu i na czas.

2. We wszystkich konkurencjach osobno rywalizują i kobiety i mężczyźni.

3. Zawody mogą być rozgrywane na drogach/problemach boulderowych, na których zawodnicy wspinają się w stylu:

 

-  on-sight (bez znajomości): po określonym czasie na wcześniejsze obejrzenie drogi, przed startem zawodnikom nie wolno oglądać występu innych zawodników;

 

-  flash: po demonstracji przejścia drogi przez „forerunnera” i/lub po oglądaniu startów innych zawodników.

 

4. Szczegółowe zasady dot. poszczególnych konkurencji:

 

Prowadzenie - zawodnicy wspinają się, prowadząc linę z dolną asekuracją i kolejno wpinając ją do następujących po sobie punktów asekuracyjnych. Miejsce zajęte przez zawodnika określa największa odległość osiągnięta zgodnie z przebiegiem drogi. Drogę uznaje się za ukończoną, jeżeli zawodnik wspinał się na niej zgodnie z przepisami i wpiął linę z dozwolonego miejsca w karabinek ostatniego punktu asekuracyjnego.

 

 

Bouldering - zawodnicy wspinają się na kilku krótkich drogach wspinaczkowych, nazywanych problemami bez użycia liny, z asekuracją w postaci materaców gimnastycznych. Każdy problem musi posiadać jasno oznaczony chwyt bonusowy. Próba  jest  zaliczona,  jeżeli sędzia  problemu uzna, że  top  został  osiągnięty zgodnie  z  poniższymi  zasadami  i  potwierdzi  to,  mówiąc  „OK”.  Za  ukończenie danego problemu (top), uważa się: a) utrzymanie  (kontrolowanie)  obiema  rękami  chwytu  końcowego,  który powinien być wyraźnie oznaczony; b) w niektórych przypadkach, pozycja stojąca na szczycie problemu. Po zakończeniu każdej rundy zawodów ustala się klasyfikację zawodników, biorąc kolejno pod uwagę następujące kryteria: a) liczbę ukończonych problemów; b) liczbę podjętych prób skutkujących ukończeniem ww. problemów; c) liczbę punktów bonusowych; d) liczbę podjętych prób skutkujących przyznaniem ww. punktów bonusowych.

 

 

Na Czas - zawodnicy wspinają się na czas z na dwóch lub więcej równoległych drogach o identycznej długości, przebiegu i trudności. Zawody składają się z rundy eliminacyjnej i finałowej. Miejsce zajęte przez zawodnika określa czas ukończenia drogi.

 

 

Wspinaczka sportowa na The World Games 2017

 

1. Podczas The World Games 2017 rywalizacja we wspinaczce sportowej toczyć się będzie na wrocławskim Placu Nowy Targ od 21-23 lipca. Pierwszego dnia – bouldering, drugiego – na czas i trzeciego – prowadzenie.

 

2. Przyznanych zostanie sześć kompletów medali – trzy kobietom i trzy mężczyznom. Do udziału w każdej z konkurencji zgłoszonych jest 12 zawodników/zawodniczek.

 

3. Reprezentacja biało-czerwonych liczyć będzie 10 osób: po jednym zawodniku i zawodniczce w prowadzeniu i boulderingu oraz cztery zawodniczki i dwóch zawodników w konkurencji na czas. Jednym z nich jest aktualny mistrz świata – Marcin Dzieński.

 

4. Polacy znajdują się wśród kandydatów do medali. Możemy mówić o dwóch realnych szansach medalowych.

Aleksandra Szutenberg, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie