Ośmioro rosyjskich lekkoatletów dopuszczonych do startów przez IAAF

Inne
Ośmioro rosyjskich lekkoatletów dopuszczonych do startów przez IAAF
fot. PAP
Siergiej Litwinow (z prawej) był brązowym medalistą mistrzostw Europy w 2014 roku w Zurychu.

Ośmioro kolejnych reprezentantów Rosji dopuszczonych zostało przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) do startów w imprezach pod egidą tej organizacji pod neutralną flagą. W sumie zgodę na występy wydano już 49 zawodnikom z tego kraju.

W gronie sportowców, którzy znaleźli się na czwartkowej liście IAAF są m.in. młociarz Siergiej Litwinow (rywal Pawła Fajdka i Wojciecha Nowickiego), piąty zawodnik mistrzostw świata w 2009 i 2015 roku, oraz skoczek wzwyż Danił Łysenko, zwycięzca igrzysk olimpijskich młodzieży w 2014 roku.

 

IAAF ogłosiło jednocześnie, że z kolei odmówiło startu 53 rosyjskim lekkoatletom.

 

Łącznie w ostatnim czasie możliwość występów otrzymało 49 zawodniczek i zawodników z Rosji, natomiast odrzucono 109 wniosków.

 

Wśród sportowców mogących rywalizować pod neutralną flagą są m.in. skoczkini wzwyż Maria Lasickiene (bardziej znana pod panieńskim nazwiskiem Kuczina) czy specjalizujący się w biegu na 110 m przez płotki Siergiej Szubienkow. Oboje to mistrzowie świata z 2015 roku Pekinu i za niespełna miesiąc w Londynie będą bronić tytułów.

 

IAAF w 2015 roku zawiesiło Rosyjską Federację Lekkoatletyczną za stosowanie dopingu przez jej zawodników. Zakaz nadal obowiązuje sportowców w międzynarodowych mityngach, imprezach mistrzowskich oraz igrzyskach olimpijskich. Dopuszczeni do startu pod neutralną flagą są jedynie ci sportowcy, którzy spełnili wymagania stawiane przez IAAF dotyczące przestrzegania reguł antydopingowych.

ask, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze