Diamentowa Liga: Rekord Polski Lewandowskiego, wygrana Liska

Inne

Marcin Lewandowski (CWZS Zawisza Bydgoszcz SL) poprawił wynikiem 3.34,04 rekord Polski w biegu na 1500 m. W mityngu Diamentowej Ligi w Monako zajął ósme miejsce. Najlepszy w skoku o tyczce był natomiast Piotr Lisek (OSOT Szczecin) – 5,82.

Bieg na 1500 m był najszybszy w tym roku. Wygrał z najlepszym tegorocznym czasem na świecie Kenijczyk Elijah Manangoi – 3.28,80.

 

Lewandowski wrócił teraz do rywalizacji po przerwie na zgrupowanie w St. Moritz. Dotychczasowy rekord kraju od sześciu lat wynosił 3.34,45 i należał do Artura Ostrowskiego. Trenujący ze swoim bratem Tomaszem Lewandowski był już wcześniej bliski jego poprawienia. W połowie czerwca w Sztokholmie uzyskał czas 3.34,50.

 

W skoku o tyczce Lisek jako jedyny przeskoczył 5,82 m, ale na 5,87 m się zatrzymał. Trzy próby były nieudane. Czwarty zawodnik igrzysk skoczył w hali jako pierwszy Polak w historii sześć metrów, ale na stadionie nie uzyskuje tak dobrych rezultatów. Wysokość 5,82 to dla niego wyrównany rekord życiowy. Tym bardziej cenny, że… na pożyczonej tyczce. Jego sprzęt zagubił się w drodze z ostatniego mityngu w Rabacie i nie dotarł na mityng w Księstwie.

 

W Monako w konkursie skoku o tyczce startować miał także Paweł Wojciechowski, ale mistrz świata z Daegu (2011) przeziębił się i zrezygnował z wyjazdu.

 

Wydarzeniem mityngu był występ Usaina Bolta. Najszybszy człowiek świata przebiegł 100 m w 9,95 i wygrał. Jamajczyk po raz pierwszy w tym sezonie – ostatnim w jego karierze – uzyskał wynik poniżej 10 sekund. Jego ostatnim startem będą sierpniowe mistrzostwa świata, w których będzie bronić tytułu.

 

W konkursie oszczepników najlepszy był mistrz olimpijski Niemiec Thomas Roehler – 89,17. Trochę wcześniej w mistrzostwach kraju w Białymstoku rekord Polski poprawił Marcin Krukowski. Jego wynik 88,09 dałby mu drugą lokatę w Monako.

 

Doskonały czas na 400 m uzyskał rekordzista globu na tym dystansie reprezentant RPA Wayde Van Niekerk – 43,73.

 

„Czuję się w znakomitej dyspozycji, a to zwycięstwo dało mi wiele pewności siebie. W ostatnim tygodniu bardzo mocno trenowałem, tym bardziej cieszę się z tego czasu” – skomentował.

 

Jego rodaczka Caster Semenya znowu zaimponowała na 800 m. Mistrzyni olimpijska pokonała ten dystans w 1.55,27. Tak szybko w tym roku jeszcze nikt nie biegał. Najlepszy w tym sezonie wynik na świecie na tym dystansie padł także wśród mężczyzn. Kenijczyk Emmanuel Korir dwa okrążenia przebiegł w 1.43,10.

 

„Pokazałam swoją moc, walka była do samego końca. Byłam zaskoczona, że moje rywalki tak dobrze pobiegły. Teraz muszę zadecydować, czy w mistrzostwach świata chcę wystąpić tylko na tym dystansie, czy może spróbuję to połączyć z 400 m lub 1500 m” – przyznała Semenya.

 

Niepokonana w tym sezonie pozostaje w skoku wzwyż Rosjanka, startująca pod neutralną flagą, Maria Lasickiene (panieńskie Kuczina). W Monako pokonała poprzeczkę zawieszoną na 2,05.

 

Na 400 m ppł triumfowała Amerykanka Kori Carter – 53,36, a na 200 m reprezentantka Wybrzeża Kości Słoniowej Marie-Josee Ta Lou – 22,25. Na 100 m ppł zwyciężyła rekordzistka świata Amerykanka Kendra Harrison – 12,51, z kolei w trójskoku najdalej wylądowała Kolumbijka Caterine Ibarguen – 14,86.

 

Na rzadko rozgrywanym dystansie 3000 m najlepszy wynik tego roku uzyskała Kenijka Hellen Obiri – 8.23,14, a na 3000 m z przeszkodami Amerykanin Evan Jager – 8.01,29.

 

To był dla lekkoatletów ostatni poważny sprawdzian przed mistrzostwami świata, które w dniach 4-14 sierpnia odbędą się w Londynie.

MC, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze