MŚ w pływaniu: Polacy zapowiadają walkę o medale

Inne
MŚ w pływaniu: Polacy zapowiadają walkę o medale
fot. PAP

W niedzielę w mistrzostwach świata w Budapeszcie rozpoczną się zmagania na basenie 50-metrowym. Polscy pływacy będą walczyli o zatarcie złego wrażenia po ubiegłorocznych igrzyskach w Rio de Janeiro. Rywalizację o najwyższe cele zapowiada Radosław Kawęcki.

Do Brazylii udała się rekordowa, 20-osobowa kadra, ale nikt nie zdołał nawet awansować do finału. Poprzednio taka sytuacja miała miejsce 40 lat wcześniej w Montrealu. Oczekiwania były znacznie większe, bo w mistrzostwach świata 2015 w Kazaniu biało-czerwoni wywalczyli trzy medale (srebrny Kawęcki, brązowe Jan Świtkowski i Konrad Czerniak), a dobrze rokowały też męskie sztafety.

Odrobiną ukojenia były grudniowe MŚ na krótkim basenie. Kawęcki w Kanadzie obronił tytuł na 200 m stylem grzbietowym, a Wojciech Wojdak był trzeci na 1500 kraulem. Ranga tych zawodów jest jednak niższa od tych rozgrywanych na pływalni o olimpijskich rozmiarach.

W stolicy Węgier również będzie rywalizowało dwadzieścioro Polaków. W najlepszych dziesiątkach na tegorocznych listach światowych można jednak znaleźć tylko czterech z nich. Kawęcki jest siódmy w swojej koronnej konkurencji, a na 50 m stylem grzbietowym ósme miejsce zajmuje Tomasz Polewka.

Kawęcki wyznaczył sobie ambitny cel - w Budapeszcie zamierza ustanowić rekord Europy. Posiadaczem najlepszego wyniku w historii na Starym Kontynencie był już wcześniej, ale w kwietniu ubiegłego roku odebrał mu go Rosjanin Jewgienij Ryłow.

Wojdak to obecnie zdecydowanie najlepszy polski długodystansowiec. 21-letni podopieczny trenera Marcina Kacera jest piąty zarówno na 800, jak i 1500 m. Czarnym koniem może być natomiast Paweł Juraszek legitymujący się szóstym czasem na 50 m kraulem. Wynikiem 21,68 w maju ustanowił rekord Polski.

Pełna zapału i pozytywnej energii jest poznańska grupa trenera Michała Szymańskiego. To pod jego okiem trenują m.in. Czerniak oraz Kacper Majchrzak, który po ustanowieniu rekordu Polski na 200 m kraulem, jako jedyny mógł wracać z Rio z podniesionym czołem.

Trudno przewidzieć na co stać Świtkowskiego. Dwa lata temu w Kazaniu wszystkich zaskoczył brązowym medalem na 200 m stylem motylkowym. Okrzyknięty następcą Pawła Korzeniowskiego lublinianin wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Na krajowym podwórku nie ma sobie równych. Rozgrywane w jego rodzinnym mieście mistrzostwa Polski zdominował zdobywając trzy złote medale i jeden srebrny. Na świecie świetnych delfinistów jednak nie brakuje. Jego wynik na 200 m jest obecnie 17.

Mistrzostwa potrwają do 30 lipca.

Reprezentacja Polski na MŚ w pływaniu w Budapeszcie:

kobiety: Klaudia Naziębło, Dominika Sztandera, Alicja Tchórz (wszystkie Juvenia Wrocław), Aleksandra Urbańczyk (AZS UŁ Łódź), Paulina Piechota (UKS 190 Łódź);

mężczyźni: Konrad Czerniak, Jan Świtkowski (obaj AZS UMCS Lublin), Paweł Juraszek (MKS Dziewiątka Dzierżoniów), Antoni Kałużyński (MUKP Warszawianka), Radosław Kawęcki (AZS AWF Warszawa), Kacper Majchrzak, Marcin Stolarski (obaj Warta Poznań), Tomasz Polewka (AZS AWF Katowice), Jakub Skierka (GKS Cartusia), Kacper Stokowski (UKS G-8 Bielany), Dawid Szwedzki (Śląsk Wrocław), Wojciech Wojdak (BOSiR Brzesko), Filip Wypych (AZS UŁ Łódź), Mateusz Wysoczyński (AGH Kraków), Filip Zaborowski (MKP Szczecin)

KB, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze