MŚ w szermierce: Walczyk przegrała w ćwierćfinale

Julia Walczyk nie zdobędzie medalu szermierczych mistrzostw świata w Lipsku. W ćwierćfinale polska florecistka przegrała z Włoszką Alice Volpi 9:15 i zajęła szóste miejsce. To jej największy sukces w seniorskiej karierze.

Pochodząca z Pabianic 19-letnia zawodniczka KU AZS-UAM Poznań już w środowych eliminacjach grupowych spisała się bardzo dobrze, wygrywając wszystkie pojedynki. W 1/32 finału, już w głównej drabince, zwyciężyła Austriaczkę Olivię Wohlgemuth 15:14, a w kolejnej rundzie pokonała Rosjankę Adelinę Zagidulinę 14:13, zdobywając decydujący punkt w dodatkowej minucie.

W 1/8 finału czołowa juniorka globu, która w światowym rankingu florecistek zajmowała dotychczas 34. pozycję, wygrała z jego wiceliderką Amerykanką Lee Kiefer 15:12.

W ćwierćfinale na drodze Walczyk stanęła ósma w klasyfikacji florecistek brązowa medalistka tegorocznych mistrzostw Europy Volpi. Początek był wyrównany (3:3), ale później bardziej doświadczona Włoszka uzyskała przewagę. Odskoczyła na 7:4, a ostatecznie wygrała 15:9.

Wcześniej w tym sezonie obie zawodniczki zmierzyły się w Pucharze Świata w Cancun i wtedy również górą była Volpi (15:6).

W najlepszej "16" znalazła się także Hanna Łyczbińska. Koleżanka klubowa Walczyk w 1/32 finału pokonała Argentynkę Marię Ludmilę Terni 15:4, a w kolejnej rundzie Rosjankę Martę Martianową 13:12.

W 1/8 finału podopieczna trenera Pawła Kantorskiego przegrała z broniącą tytułu liderką światowego rankingu i mistrzynią olimpijską z Rio de Janeiro Rosjanką Inną Derigłazową 10:15 i zajęła 14. pozycję.

Marta Łyczbińska w 1/32 finału uległa Japonce Shiko Nishioce 4:15 i została sklasyfikowana na 40. miejscu, a Martyna Jelińska (obie Budowlani Toruń) przegrała z doświadczoną Węgierką Aidą Mohamed 10:14 i zajęła 44. lokatę.

W piątek o medale walczą również szabliści. Polacy zajęli odległe lokaty, poza czołową "32". Najwyżej – na 39. miejscu – sklasyfikowano Jakuba Ocińskiego.