OK! The World Games: Bowling

Inne
OK! The World Games: Bowling
fot. PAP

Bowling - to dyscyplina kręglarska, która w Polsce pojawiła się dopiero w latach 90. XX wieku. Jednak mimo stosunkowo krótkiego okresu występowania w naszym kraju, chyba każdy coś kiedyś o niej słyszał. Bardziej obco brzmi pojęcie zawodów 10-pinowych, a właśnie takie odbędą się podczas The World Games 2017, igrzysk dyscyplin nieolimpijskich, które w lipcu odbędą się we Wrocławiu.

Podczas The World Games 2017, które od 20 do 30 lipca odbędą się we Wrocławiu, w bowlingu toczyć się będzie rywalizacja o cztery komplety medali: w 10-pinowych zawodach mężczyzn, 10-pinowych zawodach kobiet oraz 10-pinowych zawodach dwójek męskich i 10-pinowych zawodach dwójek żeńskich. Zawody 10-pinowe to nic innego jak klasyczna odmiana amerykańskiego bowlingu (and. ten pin bowling; ten pins) już bardzo dobrze znana w Polsce, do której używa się kul z otworami na palce i 10 kręgli ustawionych w trójkąt równoramienny.

 

Rys historyczny

 

Pierwszym obrazkiem, który przychodzi do głowy, myśląc o narodzinach gry w kręgle, z której wywodzi się bowling, są żyjący w epoce kamienia łupanego bohaterowie amerykańskiej kreskówki - „Flintstonowie”.

 

 

Okazuje się, że twórcy filmu animowanego z lat 60. XX wieku wcale nie minęli się z prawdą. Gry będące prototypem kręglarstwa występowały na Bliskim Wschodzie już około 4000 roku p.n.e., czyli w epoce kamienia łupanego właśnie. Dowodem na to  są malowidła na ścianach egipskich grobowców…

 

Także w Europie kręgle znane były plemionom germańskim już nawet w IV wieku p.n.e. Bowling w amerykańskiej odmianie z użyciem kul z otworami na palce i 10 kręglami jest jednak znacznie młodszym „wynalazkiem”. Sporty kręglarskie do USA napłynęły za sprawą europejskich emigrantów. Pod koniec XIX wieku zaczęły krystalizować się ich nowe formy, które usystematyzować spróbował powstały w 1895 roku Amerykański Kongres Bowlingu (ang. American Bowling Congress, ABC). Pierwsze mistrzostwa Stanów Zjednoczonych odbyły się w 1901 roku. Pierwsze mistrzostwa świata pod egidą Stowarzyszenia Zawodowych Graczy Bowlingu prawie 60 lat później - w roku 1960 roku. Powodem było powolne przyjmowanie się bowlingu w innych krajach świata ze wzglądu na głębokie zakorzenienie w tradycji kręglarstwa klasycznego.

 

Także w Polsce kręglarstwo tradycyjne obecne było zdecydowanie wcześniej, przypuszczalnie już w XVIIIw. Pierwszy Polski Związek Klubów Kręglarskich powstał w 1924 roku. Za początek istnienia tego obecnego – Polskiego Związku Kręglarskiego uznaje się rok 1976. Jego twórcy musieli stosować pewne fortele, bo ówczesnym władzom w Polsce kultura kręglarstwa do systemu nie pasowała. Także dlatego bowling w naszym kraju zaistniał dopiero w latach 90, a w roku 1998 w Polskim Związku Kręglarstwa wyodrębniona została Sekcja Bowlingu Sportowego.

 

Bowling vs. kręgle, czyli zasady w pigułce

 

W obu formułach gry chodzi o strącenie kulą wszystkich kręgli. Formaty różnią się od siebie przede wszystkim budową kul i torów, liczbą kręgli i sposobem punktowania:

 

1.  W bowlingu gracze używają cięższych kul z otworami na palce, które lepiej trzymają się dłoni.

 

2.  Jest 10 kręgli i są ustawione w kształcie trójkąta równoramiennego, którego wierzchołek tworzy najbliżej ustawiony pin. W drugiej linii stoją dwa, w trzeciej trzy i w ostatniej cztery. (W tradycyjnej odmianie dziewięć kręgli ustawionych jest w kształcie kwadratu jednym z kątów w stronę rzucającego.

 

3. Łączna długość toru w bowlingu to 25,60m.

 

 

4. Przebieg gry i punktowanie w bowlingu:

 

Gra składa się z 10 rund, tzw. ramek (ang. frame). W każdej ramce zawodnik może wykonać dwa rzuty, których celem jest zbicie wszystkich kręgli. Zbicie każdego kręgla = 1 punkt. Gdy w pierwszym rzucie rundy zawodnik zbije wszystkie kręgle, osiąga tzw. „strike” oznaczany jako X, za który otrzymuje 10 punktów oraz dodatkowo sumę punktów uzyskanych w dwóch kolejnych rzutach (w następnej lub dwóch kolejnych ramkach). W tej rundzie drugiego rzutu już nie wykonuje. Jeśli zawodnik w danej rundzie zbije wszystkie kręgle, wykorzystując do tego oba rzuty (np. 6+4), osiąga tzw. „spare” – punktowany, jako 10 punktów + punkty uzyskane w kolejnym rzucie. Jeśli zawodnik w ostatniej rundzie uzyska „strike” lub „spare” otrzymuje dodatkowe dwa lub jeden rzut. Maksymalnie można zdobyć 300 punktów. Wygrywa ten, który zdobędzie największą liczbę punktów po 10 rundach.

 

Bowling w Polsce

 

Bowling w Polsce jest dyscypliną całkowicie amatorską. Zawodnicy koszty startów w najważniejszych imprezach w większości pokrywają z własnych kieszeni. Jeszcze żaden z naszych seniorów nie zdobył medalu na imprezie rangi mistrzowskiej. Zdecydowanie lepiej wygląda sytuacja wśród juniorów, którzy powoli przedzierają się do europejskiej czołówki. Na The World Games 2017 wystawimy dwie reprezentantki i dwóch reprezentantów, którzy wezmą udział zarówno rywalizacji indywidualnej jak i drużynowej. Kadra na najważniejsze imprezy wyłaniana jest na podstawie polskiego rankngu.

 

Bowling na The World Games 2017:

 

1. We Wrocławiu bowlerzy powalczą o cztery komplety medali: w 10-pinowych zawodach mężczyzn, 10-pinowych zawodach kobiet, 10-pinowych zawodach dwójek żeńskich i 10-pinowych zawodach dwójek męskich.

 

2. W konkurencjach indywidualnych do rywalizacji przystąpi 32 zawodników i zawodniczek. W zawodach par weźmie udział po 16 duetów.

 

3. Rywalizacja toczyć się będzie na kręgielni SkyBowling od 21 do 24 lipca.

Aleksandra Szutenberg, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie