JAZDA SZYBKA


Najpopularniejsza w Polsce forma wrotkarstwa polega na jak najszybszym pokonaniu określonego dystansu, bądź w zależności od konkurencji – nieodpadnięciu z rywalizacji i jak najszybszym finiszowaniu.  Wyróżnia się jazdę szybką na specjalnie przystosowanym do niej torze lub jazdę na torze ulicznym. We Wrocławiu toczyć się będzie rywalizacja na obu rodzajach torów, w następujących konkurencjach:


Jazda szybka na torze 200m – 10 konkurencji (po 5 identycznych dla kobiet i mężczyzn):


1. Indywidualna jazda na czas na 300m (Time trial 300m) – każdy zawodnik startuje indywidualnie i na czas pokonuje dystans 300m. 12 najszybszych zawodników uzyskuje awans do finału, w którym startuje jeszcze raz w kolejności od najwolniejszego do najszybszego wg czasu pierwszego biegu.
2. Sprint na 500m – zawodnicy startują czwórkami. Po dwóch najlepszych przechodzi do kolejnej rundy (rywalizacji podobna do tej w short tracku).
3. Sprint 1000m –w jednym biegu startuje od 6-8 zawodników. Do kolejnej rundy przechodzi zwycięzca biegu i określona liczba zawodników z najlepszymi czasami – bardzo szybkie tempo rywalizacji.
4. Wyścig na eliminację na 15000m – wyścig, w którym wszyscy zgłoszeni zawodnicy biorą udział jednocześnie. Co jakiś określony dystans (najczęściej dwa okrążenia) ostatni zawodnik odpada. Ostatnia eliminacja - dwa okrążenia przed końcem. Do mety dojeżdża 5-6 zawodników, którzy walczą o ostateczny triumf.
5. Wyścig „point elimination” na 10000m – bardzo trudny wyścig będący hybrydą wyścigu punktowego i wyścigu na eliminację. Po jednym okrążeniu dwóch najlepszych zawodników zdobywa punkty (2 i 1pkt.), po kolejnym ostatni zawodnik odpada, itp., itd. Spośród zawodników, którzy dojadą do mety wygrywa ten z największą liczbą punktów, przy czym najszybszy na mecie otrzymuje 3 pkt., drugi – 2, a trzeci - 1.


Jazda szybka na torze ulicznym – 8 konkurencji (po 4 z udziałem kobiet i mężczyzn)


1. Sprint na 100m – w każdym wyścigu udział bierze po trzech zawodników – każdy na swoim torze jazdy. Dziewięciu zawodników z najlepszymi czasami awansuje do półfinałów – trzech do finału.
2. Sprint na 500m – a dokładnie sprint na jedno okrążenie toru ulicznego – w przypadku toru powstającego we wrocławskim Parku Tysiąclecia będzie to rywalizacja na 583 metry.
3. Wyścig punktowy na 10000m – po przejechaniu określonego dystansu najszybsi na nim zawodnicy otrzymują punkty. Wygrywa zawodnik z największą liczbą punktów na mecie.
4. Wyścig na eliminację na 20000m – w  zależności od liczby zawodników zgłoszonych do wyścigu, co jakiś określony dystans ostatni w tym momencie zawodnik odpada z rywalizacji. Wygrywa pierwszy na mecie.


Wrotkarstwo szybkie to sport kontaktowy, którego nieodłącznym elementem są przepychanki i walka o pozycję. Zdarzają się faule, a w ich konsekwencji ostrzeżenia i wykluczenia.


Światową potęgą w jeździe szybkiej są Kolumbijczycy, którzy podczas ostatnich The World Games, których byli gospodarzami, wywalczyli aż 17 medali. Poza Kolumbijczykami medale na najważniejszych imprezach zdobywają zawodnicy ze wszystkich kontynentów. Mocna jest niemal cała Ameryka Południowa - Wenezuela, Chile, Argentyna; w Europie prym wiodą – Włosi, Francuzi, Niemcy i Hiszpanie; w  Azji – Korea Południowa i Tajwan, liczących się zawodników mają też reprezentacje -  USA, Australii i Nowej Zelandii.

 


W Polsce mamy około 700-800 zawodników jazdy szybkiej. Liderką reprezentacji Polski jest Aleksandra Goss – uczestniczka The World Games 2013, triumfatorka Pucharu Świata w maratonie, 5. zawodniczka ostatnich mistrzostw Europy w dwóch konkurencjach. Kadrę narodową uzupełniają młodsi zawodnicy i zawodniczki i to najprawdopodobniej rollerzy dopiero wchodzący w wiek seniorski, poza Aleksandrą Goss będą reprezentować Polskę na The World Games 2017.


Wrotkarstwo szybkie na The World Games 2017:


1. Ponad 40 zawodniczek i 40 zawodników rywalizować będzie o 18 kompletów medali.
2. Rywalizacja toczyć będzie się we wrocławskim Parku Tysiąclecia na nowo wybudowanych obiektach – profesjonalnym torze 200m i torze ulicznym o długości 583 metrów od 21 do 25 lipca.
3. Biało-czerwoni, jako gospodarze mają prawo zgłosić do rywalizacji trzech zawodników i trzy zawodniczki. Pewniakiem do kadry jest doświadczona Aleksandra Goss, do której mają dołączyć młodzi i utalentowani zawodnicy i zawodniczki dopiero wchodzący do seniorskiej rywalizacji. Kadra ma zostać wyłoniona na podstawie wyników z mistrzostw Polski i najważniejszych zawodów międzynarodowych.
4. Polski Związek Sportów Wrotkarskich namawia do startu brązowego medalistę Igrzysk Olimpijskich w Soczi w łyżwiarstwie szybkim w drużynie – Jana Szymańskiego, który przygodę z łyżwiarstwem rozpoczął właśnie od jazdy na rolkach.