HOKEJ NA ROLKACH

 

Hokej na rolkach to letni odpowiednik hokeja na lodzie. Preferowane wymiary pola gry są nieco mniejsze – 50x25m, choć światowa federacja dopuszcza także większy rozmiar, tj. 60x30m.


Na rolkach jednocześnie na boisku przebywa pięciu zawodników – bramkarz oraz czterech zawodników z pola. Spotkanie jest krótsze niż w odmianie zimowej – trwa dwie połowy po 20 minut każda. W przypadku remisu, w fazie pucharowej rozgrywana jest dogrywka do złotego gola – maksymalnie 10 minut. Gdy ta nie przyniesie rozstrzygnięcia, odbywa się konkurs rzutów karnych.

 

Podobnie jak w hokeju na lodzie, stosowane są dwuminutowe kary wykluczenia, jednak zawodnikom wolno nieco mniej. Zabroniona jest gra ciałem – za „wjechanie” z impetem w zawodnika drużyny przeciwnej również można zostać ukaranym czasowym opuszczeniem boiska. Niedozwolone są także uderzenia i podcinki. Na ławce kar jednocześnie może przebywać maksymalnie dwóch zawodników jednej drużyny.

Nie ma „uwolnień” i „spalonych”, a to oznacza, że zawodnicy swobodnie mogą poruszać się po całym boisku. Jeden hokeista może stać pod bramką przeciwnika i tam czekać na podanie od kolegi z drużyny. Hokej na rolkach staje się tym samym ciekawszy dla oka, płynniejszy, z mniejszą liczbą przerw.

 

 

Sprzęt poza „obuwiem” nieznacznie różni się od tego stosowanego w hokeju na lodzie. Kije, kask, rękawice, nałokietniki, nagolenia– są te same. Zdecydowanie rzadziej stosuje się mocno obudowane ochraniaczami kamizelki ochronne. Lżejsze i mniejsze są także spodnie. Rolki budową podobne są do łyżew hokejowych – zamiast płozy występują cztery kółka umieszczone w jednej linii – przy czym dwa przednie są nieco mniejsze od tylnich. Krążek jest lżejszy i posiada specjalne wypustki, które przyśpieszają i upłynniają jego ruch po specjalnym podłożu. Boisko pokryte jest specjalną matą do hokeja na rolkach.

 

Krążek do hokeja na lodzie i krążek do hokeja na rolkach

 

Hokej na rolkach w Polsce

 

Tuż po zakończeniu sezonu zimowego rusza amatorska Polska Liga Hokeja na Rolkach, w której w większości występują zawodnicy znani z lodowisk. W sezonie 2015/2016 wzięło w niej udział 13 drużyn. Po mistrzostwo Polski sięgnęli zawodnicy Polonii Bytom.

 

Na bazie zawodników występujących na ligowych boiskach trener reprezentacji Polski – Bartłomiej Wróbel powołuje kadrę na najważniejsze imprezy międzynarodowe. W czerwcu tego roku w kadrze na mistrzostwa świata, które odbyły we Włoszech, tylko dwóch zawodników specjalizowało się w jeździe na rolkach, pozostali wciąż rywalizują bądź rywalizowali na lodowiskach Polskiej Hokej Ligi.

 

Biało-czerwoni w ostatnich mistrzostwach świata uplasowali się na 9. pozycji, pokonując w ostatnim spotkaniu Szwedów. Po mistrzostwo świata sięgnęli Czesi, przed wrotkarskimi potęgami – Włochami i Francją, a dalej – USA i Kanadą. W krajach bardzo mocnych w hokeju na lodzie, także reprezentacje na rolkach opierają się na zawodnikach, których środowiskiem naturalnym są lodowiska.

 

Hokej na rolkach na The World Games 2017:

 

1. W męskiej rywalizacji weźmie udział osiem zespołów - siedem najlepszych drużyn mistrzostw świata 2016: Czechy, Włochy, Francja, USA, Kanada, Szwajcaria, Argentyna oraz Polska jako gospodarz.

2. Turniej odbędzie się od 25 do 29 lipca na lodowisku Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świdnicy.

3. Uczestnicy zostaną podzieleni na dwie czterozespołowe grupy. Najlepsze zespoły zagrają w półfinałach, które wyłonią finalistów i uczestników meczu o trzecie miejsce.

4. Niewykluczone, że w składzie którejś z czołowych reprezentacji przyjedzie hokeista występujący na lodowiskach NHL.