JAZDA FIGUROWA

 

Jazda figurowa na wrotkach bardzo przypomina tę na łyżwach. Podczas The World Games we Wrocławiu, podobnie, jak podczas najważniejszych imprez w łyżwiarstwie zobaczymy rywalizację – solistek, solistów, par sportowych oraz par tanecznych. Zawodnicy i zawodniczki przedstawią po dwa programy – program krótki – trwający 2’30” (+/- 10sek) oraz dowolny – 4’ (+/-10sek). Komisja sędziowska będzie oceniać wykonane przez zawodników elementy techniczne  - skoki, obroty i sekwencje kroków oraz tzw. komponenty – umiejętności techniczne; pracę stóp, ciała i zmiany pozycji; wykonanie; choreografię oraz timing. Na ocenę łączną za jeden program składa się suma wartości technicznej zaprezentowanego układu i ocena za komponenty. Suma ocen za program krótki i dowolny da ocenę końcową, na podstawie których ustalona zostanie ostateczna klasyfikacja.

 

Absolutnymi hegemonami na świecie są Włosi, którzy podczas ostatnich The World Games 2013 sięgnęli w tej dyscyplinie po 6 medali, w tym trzy z czterech złotych. Podczas ostatnich mistrzostw świata, w których co prawda rozegranych zostało więcej niż na TWG konkurencji – wywalczyli 34 medale!!! Drudzy w klasyfikacji Amerykanie sięgnęli po cztery krążki… We Wrocławiu Włosi jednak aż tak nie poszaleją, ponieważ ze względu na limity narodowościowe w każdej z konkurencji będą mogli wystawić tylko jednego reprezentanta/parę.

 

 

W Polsce jazda figurowa na wrotkach praktycznie nie istnieje i w lipcu w Świdnicy w tej dyscyplinie nie zobaczymy reprezentantów biało-czerwonych barw.

 

Jazda figurowa na wrotkach na The World Games 2017:

 

1. Zawody rozegrane zostaną w dniach od 22 do 23 lipca na lodowisku Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świdnicy.

2. Weźmie w nich udział: 8 solistek, 8 solistów, 6 par sportowych i 6 par tanecznych wyłonionych na podstawie wyników z mistrzostw świata 2016 z zachowaniem limitu jednego zawodnika/pary z jednego kraju na konkurencję.

3. Przyznane zostaną cztery komplety medali.

4. Zawody toczyć się będą bez udziału reprezentantów Polski.