The World Games. Bach: Musimy iść tam, gdzie są ludzie

Inne
The World Games. Bach: Musimy iść tam, gdzie są ludzie
fot. PAP

- Musimy iść tam, gdzie są ludzie – podkreślił przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach, który w czwartek na Stadionie Wrocław dokonał otwarcia 10. światowych igrzysk, a w piątek wizytował niektóre obiekty The World Games.

Niemiecki prawnik i były szermierz zapoznał się z warunkami rywalizacji w dwóch dyscyplinach – wrotkarstwie oraz wspinaczce sportowej, gdzie ściankę ustawiono w pobliżu Rynku, na placu Nowy Targ. Bach przypomniał, że wspinaczka zadebiutuje w programie letnich igrzysk Tokio 2020.

- Dlaczego? To widać tutaj, wspinaczką możesz odpowiedzieć na wyzwania współczesnych sportów. Oznacza to, że musimy iść tam, gdzie są ludzie, do ośrodków miejskich. Ta urbanizacja sportu może przynieść duże korzyści, a pozytywne efekty są już widoczne – zaznaczył przewodniczący MKOl, wskazując na licznych widzów obserwujących... preeliminacje.

- Spójrz na to ulokowanie ścianki. Jest to świetne miejsce w centrum miasta. Zawodnicy, z którymi rozmawiałem, są bardzo zadowoleni z jakości. I o to chodzi. Jeśli sportowcy są szczęśliwi, to my wszyscy możemy być szczęśliwi - dodał.

Prezydent International World Games Association (IWGA) Hiszpan Jose Perurena uważa, że wiele dyscyplin będących w programie światowych igrzysk, jest na równie wysokim poziomie co te, gdzie walczy się o medale olimpijskie. Opinię tę podzielił także Bach.

Pytany o wrażenia z ceremonii otwarcia, powiedział: - Był to fantastyczny pokaz różnych sportów, polskiej kultury, tej z tradycjami i tej nowoczesnej. Widziałem podekscytowanie zawodników oraz widzów. Bardzo mi się to wszystko podobało. Nawet byłem skłonny zacząć się kołysać.

Przewodniczący MKOl wizytował także miejsce rywalizacji w sportach wrotkarskich, podkreślając „świetne współdziałanie” dyscypliny World Games z łyżwiarstwem szybkim, będącym w programie "białej olimpiady". Wielu panczenistów w sezonie letnim zakłada wrotki, traktując je jako ważny element w przygotowaniach do sezonu zimowego, ale też korzystają z możliwości startu w imprezach.

Tor wrotkarski w parku Tysiąclecia został oddany do użytku 1 lipca. W uroczystości otwarcia wziął udział mistrz olimpijski z Soczi (2014) w łyżwiarstwie szybkim oraz jeden z ambasadorów World Games 2017 Zbigniew Bródka. Ku uciesze widzów licznie przybyłych na inaugurację zaprezentował swoje umiejętności również na torze.

Rozpoczęta w piątek rywalizacja w jeździe szybkiej na dystansach od 200 m do 20 km potrwa do poniedziałku. Faworytami są m.in. holenderscy bracia bliźniacy Michel i Ronald Mulderowie, medaliści igrzysk w Soczi. W wyścigu na 500 m Michel zdobył złoto, a jego brat brąz. Ponadto wielokrotnie zwyciężali w zawodach Pucharu Świata.

W The World Games 2017 rywalizować będzie do 30 lipca w 33 dyscyplinach ok. 3500 sportowców ze 112 krajów.

KB, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze