The World Games: Dwa rekordy świata w pływaniu w płetwach

Zawody w finswimmingu dostarczyły kibicom wielu emocji. W rolach głównych wystąpiły Węgierka Petra Senansky i Rosjanka Valeriya Baranovskaya, które ustanowiły nowe rekordy świata. Wysoką formę zaprezentowały Koreanki z Południa, które jako pierwsze stanęły na podium. Polkom nie poszło zbyt dobrze. Amelia Pisarczyk była dopiero ósma. To samo tyczy się żeńskiej sztafety, która zakończyła zawody na ostatnim miejscu.

Pierwszy wyścig w pływaniu bezdechowym na dystansie 50 metrów zdecydowanie zdominowały Koreanki z Południa - Jang Ye Sol i Kim Gain, które zajęły najwyższe stopnie podium, brąz przypadł w udziale Ukraińce Katerynie Dyelovej. Najlepsza okazała się Jang, która pokonała długość basenu w czasie 16.02 sekundy, jej rodaczka Kim dokonała tego w 16.40, a trzecia Dyelova osiągnęła wynik 16.46.

Kolejną konkurencją w tej dyscyplinie był wyścig kobiet po powierzchni wody z użyciem płetw klasycznych na 50 metrów. Tym razem najlepsze okazały się Węgierki. Pierwsze miejsce wywalczyła Petra Senansky, która ustanowiła nowy rekord świata - 20.52 sekundy. Trzecia była jej pobratymka Krisztina Varga, z czasem 21.58. Srebro dla swojego kraju zdobyła reprezentantka Korei Południowej Choi Min Ji - 21.47. Amelia Pisarczyk była ósma.

Kolejni byli panowie, którzy zmierzyli się w płynięciu po powierzchni wody z monopłetwą na dystansie 100 metrów. W tej rywalizacji swoją siłę potwierdzili Rosjanie. Zwycięzca wyścigu Dmitrii Zhurman wyznaczył rekord The World Games. Rosjanin poprawił wynik Włocha Cesare Fumaroli sprzed prawie 4 lat uzyskując 34.70. Tuż za nim dopłynął Niemiec Max Poschart (34.84), a trzeci był inny Rosjanin - Pavel Kabanov (34.92).

W kolejnym wyścigu rywalizowały Panie, które w walce o medal miały do przepłynięcia 200 metrów po powierzchni z monopłetwą. Ponownie najlepsza była Rosja. Swoją klasę potwierdziła Valeriya Baranovskaya, która ustanowiła rekord świata i rekord The World Games (1:25.41 sekundy). Druga do mety dopłynęła Rosjanka Ekaterina Mikhaylushkina (1:27.57), a brąz przypadł Ukraińce Anastasii Antoniak (1:28.76).

Następnie wystartowali panowie. Tym razem konkurencja rozgrywała się na dystansie 100 metrów z użyciem płetw klasycznych po powierzchni wody. Najlepszy okazał się Białorusin Dmitry Gavrilov z czasem 41.65 sekundy, drugi był Węgier Gergo Kosina (41.91), a na najniższym stopniu podium stanął Czech Jakub Jarolim (42.18).

Mężczyźni rywalizowali także w wyścigu na 400 metrów po powierzchni z monopłetwą. Tym razem najszybszy był Węgier Denes Kanyo (2:58.41), zaraz za nim dopłynął Niemiec Max Lauschus (2:59.02), jako trzeci skończył Włoch Davide De Cegile (3:01.46).

Ostatnią konkurencją była sztafeta kobiet na 400 metrów po powierzchni wody z monopłetwą. Do tego wyścigu przystąpiły Polki, jednak zajęły ostatnie miejsce (2:46.95 sekundy). Najlepiej poszło Rosjankom, które ustanowiły nowy rekord The World Games (2:34.78), drugie byłe Kolumbijki (2:36.83), brąz dla Korei Południowej (2:38.45).