MŚ w szermierce: Nelip powalczy o złoto

Ewa Nelip awansowała do finału turnieju szpadzistek w mistrzostwach świata w Lipsku i zapewniła sobie co najmniej srebrny medal. To pierwszy taki sukces polskich szermierzy w tej imprezie od siedmiu lat, a na podium indywidualne czekali o trzy dłużej.

O złoto powalczy z 48. dotychczas w klasyfikacji szpadzistek 24-letnią Rosjanką Tatianą Gudkową, która w Lipsku także osiągnęła życiowy sukces.

28-letnia Nelip (UKS Żoliborz Warszawa), 15. w światowym rankingu, była zwolniona z eliminacji i na planszę wyszła po raz pierwszy w niedzielę. W 1/32 finału wygrała z Argentynką Isabel Di Tellą 15:10, a w kolejnej rundzie pokonała Niemkę Beate Christmann 14:9.

W dramatycznym pojedynku o ćwierćfinał zwyciężyła po dogrywce 13:12 Włoszkę Rossellę Fiamingo, trzecią przed MŚ w klasyfikacji szpadzistek, dwukrotną (2014, 2015) mistrzynię świata i srebrną medalistkę olimpijską z Rio de Janeiro.

W kolejnej walce poszło Polce już łatwiej. Z nieco wyżej notowaną Francuzką Lauren Rembi wygrała pewnie 15:5, prowadząc od pierwszych akcji do ostatniej.

Także w półfinale z Ukrainką Ołeną Krywycką piąta zawodniczka niedawnych mistrzostw Europy kontrolowała sytuację. Prowadziła m.in. 6:3, 9:5, 11:7. W ostatnich sekundach wzorowo kontrowała atakującą z furią rywalkę, którą pokonała także trzy lata temu w turnieju PŚ. Skończyło się 15:10.

Nelip ma za sobą najlepszy sezon w karierze. Oprócz tego, że była bliska medalu ME, to dwukrotnie zajęła trzecią lokatę w zawodach Pucharu Świata. We wcześniejszych startach w MŚ nigdy nie udało się jej przebić do czołowej "16". Jej największym sukcesem było dotychczas wicemistrzostwo świata w drużynie wywalczone osiem lat temu.

Ostatni polski medal MŚ - srebrny - był dziełem drużyny florecistek w 2010 roku w Paryżu. Jeszcze więcej czasu minęło od miejsca na podium indywidualnie - w 2007 roku w Sankt Petersburgu trzecia w szabli była Bogna Jóźwiak.

Nelip nawiązała do pięknych tradycji polskiej szpady. 12 lat temu mistrzynią globu była Danuta Dmowska-Andrzejuk, a 22 lata najlepsza w MŚ okazała się Joanna Jakimiuk.

Magdalena Piekarska (AZS AWF Warszawa) zajęła 21. miejsce, Renata Knapik-Miazga (Wisła Kraków) była 29, a Kamila Pytka (AZS AWF Warszawa) została sklasyfikowana na 35. miejscu.