MŚ w szermierce: Koreańczycy mistrzami świata w szabli, 18. lokata Polaków

Szabliści Korei Południowej po raz pierwszy zostali drużynowmi mistrzami świata. W finale w Lipsku pokonali Węgrów 45:22. Brąz dla Włochów. Polacy zajęli 18. pozycję.

Koreańczycy byli złotymi medalistami londyńskich igrzysk, ale w mistrzostwach świata nigdy nie stanęli dotychczas na najwyższym stopniu podium. Do sukcesu poprowadziła Azjatów trójka z czołowej "10" rankingu szablistów, na czele z Bongilem Gu, wicemistrzem globu z Lipska.

Srebro dla Węgier, którzy mieli w składzie nowo kreowanego mistrza świata Andrasa Szatmariego oraz dwukrotnego mistrza olimpijskiego Arona Szilagyia.

Ósmą lokatę zajęła broniąca tytułu Rosja. Drogę do medalu zamknęła jej drużyna USA, która wywalczyła brąz.

Większe ambicje mieli gospodarze, ale w 1/8 finału przegrali z Francuzami 44:45, choć prowadzili 40:27.

Polacy, w składzie: Jakub Ociński (AZS AWF Katowice), Karol Lademann (AZS AWF Warszawa), Mikołaj Grzegorek (UKS Victor Warszawa) i Jakub Jaskot (OŚ AZS Poznań), zajęli 18. miejsce. Stoczyli tylko jeden pojedynek - w 1/16 finału przegrali z wyżej notowanymi Ukraińcami 27:45.

Zespoły, które nie awansowały do czołowej "16", zostały sklasyfikowane na podstawie pozycji zajmowanych w światowym rankingu.

We wtorek na planszę wyjdą drużyny szablistek i szpadzistów.

Wyniki:

ćwierćfinały
Włochy - Francja 45:30 Węgry - Iran 45:42 Korea Płd. - Rumunia 45:32 USA - Rosja 45:38 półfinały
Węgry - Włochy 45:44 Korea Płd. - USA 45:44 o 3. miejsce
Włochy - USA 45:40 finał
Korea Płd. - Węgry 45:22