Skarbnik Larrea tymczasowym prezesem piłkarskiej federacji Hiszpanii

Piłka nożna
Skarbnik Larrea tymczasowym prezesem piłkarskiej federacji Hiszpanii
fot. PAP/EPA

Juan Luis Larrea, dotąd pełniący funkcję skarbnika, został tymczasowym prezesem Hiszpańskiej Federacji Piłkarskiej. Dotychczasowy szef Angel Maria Villar został zawieszony na rok przez tamtejszy Wyższy Trybunał ds. Sportu. Jest oskarżony o korupcję i oszustwa finansowe.

Villar oraz jego syn Gorka zostali zatrzymani w poprzednim tygodniu, podobnie jak wiceprezes krajowej federacji (RFEF) i szef związku piłkarskiego na Teneryfie Juan Padron oraz sekretarz generalny tej organizacji Ramon Hernandez. Wszyscy znajdują się w areszcie.

 

Sędzia stwierdził, że nadużycia finansowe są poważne, a oskarżeni dopuścili się nielegalnego zarządzania, przywłaszczania, fałszowania dokumentów i korupcji. Obawiano się, że mężczyźni mogliby uciec wymiarowi sprawiedliwości lub znacznie utrudnić śledztwo, gdyby pozwolono im wyjść za kaucją.

 

Wcześniej hiszpańskie media dotarły do akt prowadzonego przeciwko Villarowi śledztwa. Wynikało z nich, że w raportach za lata 2010-2014 łącznie zawyżono wartość środków posiadanych przez RFEF o ponad 53 miliony euro w stosunku do rzeczywistego stanu kont.

 

Według audytorów, z kont hiszpańskiej federacji piłkarskiej w latach 2010-2014 zniknęło tymczasem 14,6 mln euro. W tę sumę wliczona jest kwota ponad 700 tysięcy euro, która miała trafić na pomoc dla haitańskich dzieci, ofiar trzęsienia ziemi w 2010 r. Suma ta nigdy tam nie dotarła.

 

Śledztwo wykazało też, iż na konto RFEF wpłynęło 5,8 mln euro od rozmaitych instytucji międzynarodowych, ale kwota ta nie została nigdy uwzględniona w rocznych raportach.

 

Według hiszpańskich mediów istnieją także dowody na wysokie sumy, które miały otrzymywać firmy należące do syna Villara z kont RFEF. Środki te miały być częścią wpływów hiszpańskiej federacji z organizacji meczów towarzyskich reprezentacji.

 

Angel Maria Villar pełnił obowiązki prezydenta Europejskiej Unii Piłkarskiej, gdy na cztery lata zawieszono Francuza Michela Platiniego. Był też objęty śledztwem Komisji Etyki Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej w związku z tzw. aferą FIFA, ale ostatecznie został ukarany tylko ostrzeżeniem.

RM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze