Zwycięstwo Śląska w meczu z Lechią

Śląsk i Lechia stworzyli we Wrocławiu niesamowite widowisko. Było już 2:0 dla gospodarzy do przerwy, później 2:2, i kiedy wydawało się, że to goście są bliżej wygranej, decydujący cios zadali wrocławianie. Padło pięć goli, ale mogło jeszcze przynajmniej kilka.

Mecz idealnie zaczął się dla Śląska, który już w piątej minucie wyszedł na prowadzenie. Po krótkim rozegraniu rzutu rożnego Sito Riera oszukał jednego z obrońców gości, idealnie dośrodkował na głowę Piotra Celebana, który nie miał problemu z trafieniem do siatki. Był to pierwszy gol zespołu trenera Jana Urbana w tym sezonie.

Po stracie bramki inicjatywę przyjęli przyjezdni, ale nie udało im się zepchnąć rywali do obrony. Śląsk wysoko podchodził pod Lechię i co prawda gdańszczanie byli przy piłce, ale nic z tego nie wynikało. Dopiero w 19. minucie podopieczni Piotra Nowaka zagrozili pierwszy raz bramce gospodarzy, ale Marco Paixao w idealnej sytuacji posłał piłkę wysoko nad poprzeczką.

Lechia przejmując piłkę zmieniała ustawienie na bardziej ofensywne, ale tym samym narażała się na szybkie ataki Śląska. Pierwszy postraszył ich Jakub Kosecki, kilka chwil później Robert Pich i w obu przypadkach wyglądało to tak samo – po przyjęciu piłki szybcy skrzydłowi gospodarzy wbiegali w defensywę rywali i dochodzili do pozycji strzeleckich. Dwa pierwsze takie ataki zakończyły się niecelnymi strzałami, ale trzeci przyniósł już gola.

Po długim podaniu Kosecki znalazł się sam przed Dusanem Kuciakiem. Bramkarz Lechii próbował ratować sytuację dalekim wyjściem, ale zawodnik Śląska był sprytniejszy i posłał piłkę do pustej bramki.

Tak jak idealnie zaczęła się pierwsza połowa dla Śląska, tak idealnie druga zaczęła się dla Lechii. W trzeciej minucie po wznowieniu gry prawą stron a przedarł się Paweł Stolarski i płasko dośrodkował w pole karne. Żaden z obrońców gospodarzy ani bramkarz Jakub Wrąbel nie przecięli podania i Marco Paixao trafił do pustej bramki. Był to pierwszy gol dla Lechii we Wrocławiu od 21 kwietnia 2013 roku.

Cztery minuty później był już remis. Po stracie bramki wrocławianie zaczęli grać bardzo nerwowo, a Lechia nacierała starając się wykorzystać nieporozumienia w szeregach rywali. Po rzucie rożnym najwyżej w polu karnym wyskoczył Marco Paixao i precyzyjnym uderzeniem nie dał szans Wrąblowi.

Kilka chwil później mogło być już 2:3. Po dośrodkowaniu z prawej strony piłkę przeleciała między nogami obrońców Śląska i trafiła do Mateusza Lewandowskiego, ale ten fatalnie przestrzelił.

Wrocławianie sytuację opanowali w swoich szeregach dopiero po kwadransie, ale nie na tyle, aby przejąć inicjatywę. Nadal groźniejsi byli piłkarze gości, którzy zachęcani przez trenera Piotra Nowaka wysoko podchodzili pressingiem i szybko przejmowali piłkę.

Z czasem sytuacja na boisku zaczęła się zmieniać i to Śląsk stawał się groźniejszy, a Lechia sprawiała wrażenie, jakby opadła z sił. Sygnał do ataku dał Pich, później świetnej sytuacji nie wykorzystał Marcin Robak, a bohaterem został Celeban. Po rzucie rożnym fatalny błąd popełnił Kuciak, którzy wyszedł do piłki, ale jej nie sięgnął, a ta spadła na głowę kapitana Śląska.

Gdańszczanie mieli na odrobienie strat dziesięć minut plus to, co doliczył sędzia. Rzucili się do ataku, ale do Śląsk mógł podwyższyć prowadzenie. Dwie świetne sytuacje miał Arkadiusz Piech, lecz najpierw Kusiak popisał się świetną interwencją, a chwilę później napastnik gospodarzy spudłował. Szósty gol we Wrocławiu już nie padł.

Śląsk Wrocław - Lechia Gdańsk 3:2 (2:0)

Bramki: 1:0 Piotr Celeban (5-głową), 2:0 Jakub Kosecki (30), 2:1 Marco Paixao (48), 2:2 Marco Paixao (52-głową), 3:2 Piotr Celeban (79-głową).

Żółta kartka - Śląsk Wrocław: Dragoljub Srnic, Marcin Robak, Łukasz Madej. Lechia Gdańsk: Mateusz Lewandowski, Daniel Łukasik, Steven Vitoria.

Sędzia: Tomasz Musiał (Kraków). Widzów 13 495.

Śląsk Wrocław: Jakub Wrąbel – Mariusz Pawelec, Piotr Celeban, Igors Tarasovs, Djordje Cotra – Robert Pich, Dragojlub Srnic, Michał Chrapek (64. Łukasz Madej), Sito Riera (75. Michał Mak), Jakub Kosecki (85. Arkadiusz Piech) – Marcin Robak.

Lechia Gdańsk: Dusan Kuciak – Steven Vitoria, Michał Nalepa (46. Grzegorz Kuświk), Joao Nunes - Paweł Stolarski, Mateusz Matras, Florian Schikowski (46. Mateusz Lewandowski), Daniel Łukasik (80. Aleksandar Kovacevic), Jakub Wawrzyniak – Flavio Paixao, Marco Paixao.