Długoletnią strategię lekkoatletycznego wykorzystania Stadionu Śląskiego mają wypracować Polski Związek Lekkiej Atletyki oraz należąca do samorządu woj. śląskiego spółka Stadion Śląski. Koordynuje ona dobiegającą końca wieloletnią modernizację chorzowskiego „kotła czarownic” i będzie nim zarządzała w przyszłości.

W poniedziałek Stadion Śląski, na którym trwają jeszcze ostatnie prace wykończeniowe, otrzymał już pozwolenie na użytkowanie. Obecnie trwa na nim wyklejanie bieżni lekkoatletycznej i montaż pozostałej infrastruktury do lekkiej atletyki. Wyposażane są wnętrza trybuny wschodniej; trwają także prace nad układem okolicznych dróg i parkingów.

We wtorek biuro prasowe urzędu marszałkowskiego poinformowało o ustaleniach poniedziałkowego spotkania władz PZLA z zarządem spółki Stadion Śląski - w obecności członka zarządu woj. śląskiego Kazimierza Karolczaka. „Omawialiśmy przede wszystkim plan działań związany z przygotowaniem długoletniej strategii współpracy pomiędzy PZLA, a woj. śląskim i spółką Stadion Śląski” - zasygnalizował cytowany Karolczak.

Podkreślił, że władze województwa oraz spółki Stadion Śląski, którym zależy na stopniowym odkrywaniu obiektu dla polskiej i światowej lekkiej atletyki, otrzymały zapewnienie PZLA, że w czerwcu 2018 r. w Chorzowie odbędzie się jedna z najważniejszych imprez lekkoatletycznych w Polsce - Memoriał Janusza Kusocińskiego. „To będzie wstęp do otwarcia tego obiektu na nową dyscyplinę” – uznał Karolczak.

Jak ocenił cytowany prezes PZLA Henryk Olszewski, „to będzie naprawdę znakomity stadion do imprez lekkoatletycznych światowej rangi". "Wstępne zgłoszenie do organizacji na Stadionie Śląskim mistrzostw Europy w 2022 r. zostało już złożone. Ale zanim taka impreza będzie się mogła odbyć w Chorzowie, na obiekcie musi się odbyć wcześniej wiele imprez, które sprawdzą infrastrukturę stadionu, logistykę i działania organizacyjne” - wyjaśnił.

„Dlatego będziemy się starać, aby Memoriał Janusza Kusocińskiego rozgrywany był na Śląskim przez kilka lat. Chcielibyśmy ponadto uświetnić 100-lecie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki w 2019 r. mistrzostwami Polski właśnie na chorzowskim obiekcie” - zasygnalizował Olszewski.

Stadion Śląski po zakończeniu modernizacji będzie spełniał wymogi PZLA dla obiektów klasy pierwszej IAAF (International Association of Athletics Federations - Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych). Oznacza to, że będzie umożliwiał rozgrywanie lekkoatletycznych zawodów rangi mistrzostw świata i Europy.

Prezes spółki Stadion Śląski Krzysztof Klimosz podkreślił w poniedziałek, że zarządcy obiektu zależy, aby w przyszłości obiekt kojarzył się nie tylko z imprezami lekkoatletycznymi wysokiej rangi, ale też z promocją sportowej aktywności na co dzień i lekkoatletycznymi imprezami rekreacyjnymi dla dzieci, dorosłych i seniorów.

Stadion Śląski jest zamknięty od jesieni 2009 r., kiedy rozpoczął się końcowy etap jego modernizacji, czyli przede wszystkim montaż dachu. Zasadnicze prace wstrzymano w lipcu 2011 r. z powodu awarii przy podnoszeniu linowej konstrukcji dachu. Ostatecznie montaż zadaszenia zakończył się powodzeniem w grudniu 2015 r.

W czerwcu na stadionie zakończył się też montaż krzesełek - łącznie ponad 54 tys. siedzisk w sześciu odcieniach koloru niebieskiego. Przejścia między sektorami pomalowano na żółto, dzięki czemu kolorystyka widowni nawiązuje do barw woj. śląskiego.

Ostateczny koszt modernizacji Śląskiego powinien zamknąć się ok. 650 mln zł. O zwiększonym wobec zakładanego koszcie zdecydowały głównie awaria przy budowie dachu i decyzja o rozszerzeniu funkcji obiektu. Pierwotnie stadion miał walczyć o prawo organizacji Euro 2012.

Po niepowodzeniu tych starań samorząd województwa zdecydował, aby modernizację dokończyć, wprowadzając dodatkowo funkcję lekkoatletyczną (także na zapleczu treningowym). Stadion i jego otoczenie – dzięki położeniu w rozległym Parku Śląskim - ma także umożliwiać m.in. rozgrywanie zawodów biathlonowych.

Jak zapowiadały w ostatnich miesiącach władze woj. śląskiego, obiekt ma zostać otwarty we wrześniu br. - bez dotychczasowego przystadionowego hotelu (powodem jest fiasko prób wyłonienia dla obiektu nowego operatora hotelu).

W połowie lipca br. członek zarządu województwa Kazimierz Karolczak mówił PAP, że pierwszą imprezą po oddaniu obiektu do użytku ma być duży wrześniowy festyn. Władze regionu chciałyby, aby jeszcze jesienią towarzyski mecz rozegrała na Śląskim piłkarska reprezentacja Polski. Od wiosny 2018 r planowane są imprezy koncertowe.