Polska w pucharach gorsza od Izraela i Macedonii
Wśród czterech polskich drużyn, które walczyły o fazę grupową europejskich pucharów tylko Legia Warszawa pozostała w grze o awans. W porównaniu z silnymi ligami zagranicznymi wypadamy fatalnie, jednak więcej reprezentantów w elicie mogą mieć w tym sezonie nawet Macedonia, Słowenia czy Izrael.
Jagiellonia Białystok odpadła w drugiej rundzie el. Ligi Europy, zaś Arka Gdynia i Lech Poznań pożegnały się z rozgrywkami rundę później w dramatycznych okolicznościach. Kolejorz nie wykorzystał przewagi własnego stadionu i liczby zawodników, remisując w rewanżu z holenderskim Utrechtem. Arka była na prowadzeniu w Danii, jednak pozwoliła Midtjylland odrobić straty w doliczonym czasie gry.
Jedynym polskim zespołem, który pozostał na froncie jest Legia, która jednak... przegrała z mistrzem Kazachstanu w el. Ligi Mistrzów i stąd jej obecność w IV rundzie el. Ligi Europy. Zaledwie jeden zespół pozostał innym mało znaczącym piłkarsko nacjom: Białorusi, Litwie, Azerbejdżanowi czy Mołdawii, jednak los Polaków podzieliły chociażby solidne Szwecja czy Norwegia, które niemal co rok przyzwyczaiły swoich kibiców do zespołów w europejskich pucharach.
Reprezentacja Polski ma szansę zostać piątym zespołem w rankingu UEFA, jednak nasz futbol klubowy wciąż raczkuje. Mimo obecności Legii w ubiegłej edycji Ligi Mistrzów i remisu 3:3 z późniejszym triumfatorem, Realem Madryt, Ekstraklasa wciąż nie ma zbyt wiele do powiedzenia na arenie międzynarodowej.
Więcej reprezentantów w decydujących rundach pucharów mają więc chociażby Macedonia, Izrael, Słowenia, Serbia i Czechy. Aż czterech reprezentantów wystawią przechodzące kryzys Grecja czy Ukraina, zaś najlepsze ligi Europy reprezentować będzie nawet sześć (Niemcy, Portugalia, Włochy) lub siedem (Anglia, Hiszpania) zespołów.
Jeden zespół: Polska, Mołdawia, Islandia, Norwegia, Węgry, Albania, Białoruś, Bułgaria, Litwa, Szwecja, Azerbejdżan, Szkocja, Kazachstan
2 zespoły: Macedonia, Dania, Serbia, Rumunia, Słowenia, Czechy, Izrael
3 zespoły: Szwajcaria, Belgia, Austria
4 zespoły: Grecja, Chorwacja, Ukraina, Turcja, Holandia
5 zespołów: Francja, Rosja
6 zespołów: Niemcy, Portugalia, Włochy
7 zespołów: Anglia, Hiszpania