Lekkoatletyczne MŚ: Małachowski nie obronił tytułu, dominacja Gudziusa

Piotr Małachowski zajął piąte, a Robert Urbanek siódme miejsce podczas finału rzutu dyskiem mężczyzn rozgrywanego na mistrzostwach świata w Londynie. Wygrał Litwin, Andrius Gudzius, który o dwa centymetry pokonał tegorocznego lidera list światowych, Daniela Stahla.

Piotr Małachowski w Londynie bronił złotego medalu mistrzostw świata, który wywalczył w 2015 roku w Pekinie. Na drugim stopniu podium w stolicy Chin stanął Philip Milanov, który odpadł w eliminacjach. Trzeci przed dwoma laty był Robert Urbanek, który  w Londynie również walczył o medale.

Małachowski rozpoczął konkurs od odległości 63,96, co po pierwszej kolejce dawało mu 5. miejsce. Urbanek  uzyskał zaledwie 61,93. Znakomicie zawody rozpoczął Daniel Stahl, który w pierwszej próbie uzyskał aż 69,19 i objął prowadzenie w konkursie.

Małachowski w dwóch kolejnych próbach uzyskał 65,14 i 64,88. Wyniki Urbanka to 64,15 i 63,91. Złoty medalista z Pekinu na półmetku zajmował 5. miejsce, brązowy 7.

Na półmetku rywalizacji najlepszy był Litwin, Andrius Gudzius, który w drugiej próbie rzucił aż 69,21, czym ustanowił swój rekord zyciowy. Drugi był wcześniej wspomniany Stahl (69,19), trzeci Amerykanin Mason Finley (68,03).

Urbanek w czwartej próbie uzyskał 65,14, Małachowski swoją próbę spalił. Stahl oddał rzut na odległość 68,57, a odległość Gudziusa nie była mierzona. Nie zmieniło to jednak kolejności w czołówce konkursu.

Piąta próba Urbanka była nieważna. Małachowski poprawił się o 10 centymetrów i uzyskał 65,24. Urbanek nie zdołał się poprawić w ostatniej serii, kiedy rzucony przez niego dysk poleciał na odległość 63 metrów i 46 centymetrów. Małachowski uzyskał 63,92 i jego lokata również nie uległa zmianie.

W czołówce nie nastąpiły już żadne zmiany i po złoto sięgnął dopiero 12. zawodnik zeszłorocznych igrzysk olimpijskich, Andrius Gudzius. Drugi był Daniel Stahl, z brązu cieszył się Mason Finley.