Zmarła legendarna australijska sprinterka Betty Cuthbert

Inne
Zmarła legendarna australijska sprinterka Betty Cuthbert
fot. PAP

W wieku 79 lat zmarła słynna australijska sprinterka Betty Cuthbert, bohaterka igrzysk w Melbourne (1956). Od wielu lat zmagała się ze stwardnieniem rozsianym. Do dziś jest jedynym olimpijczykiem, mogącym się pochwalić wygraną w biegach na 100, 200 i 400 metrów.

Cuthbert "u siebie" wygrała na 100 i 200 m indywidualnie, zdobyła także złoto w sztafecie 4x100 m. Zaledwie 18-letnia lekkoatletka nazwana została wówczas przez rodaków "Złotą Dziewczyną". Ostatni tytuł mistrzyni olimpijskiej wywalczyła w Tokio w 1964 roku.

Pięć lat temu, kiedy utworzona została Galeria Sław Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF), Cuthbert była pierwszą Australijką, którą włączono w poczet gwiazd.

Znakomita sprinterka od 1969 roku cierpiała na stwardnienie rozsiane, w późniejszym okresie życia poruszała się na wózku inwalidzkim.

W 2000 roku Cuthbert była jedną z ostatnich członkiń sztafety niosącej ogień olimpijski już podczas ceremonii otwarcia igrzysk w Sydney. Trzy lata później w Melbourne odsłoniła pomnik z brązu postawiony na jej cześć.

KB, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze