Puchar Polski: Demolka Pogoni Szczecin, Lech Poznań za burtą!

Pogoń Szczecin wygrała 3:0 z Lechem Poznań w 1/16 finału Pucharu Polski. Dwa gole dla "Portowców" zdobył Dawid Kort, jedno trafienie dołożył Adam Frączczak. "Kolejorz" tym samym pożegnał się z rozgrywkami.

Rok temu obie drużyny spotkały się na znacznie wyższym szczeblu pucharowej drabinki. W półfinałowym dwumeczu lepszy okazał się Lech, który najpierw wygrał u siebie 3:0, a następnie odniósł na wyjeździe skromne jednobramkowe zwycięstwo. „Kolejorz” podszedł do tego meczu po dwóch ligowych zwycięstwach z rzędu. W 4. kolejce piłkarze prowadzeni przez Nenada Bjelicę pokonali Cracovię 2:0, tydzień wcześniej zwyciężyli z Piastem Gliwice 5:1. Pogoń Szczecin nie najlepiej rozpoczęła ligowe rozgrywki i po czterech meczach drużyna prowadzona przez Macieja Skorżę ma na swoim koncie trzy porażki i jedno zwycięstwo. „Portowcy” to obecnie przedostatnia drużyna w Lotto Ekstraklasie.

Lepiej to spotkanie rozpoczęła Pogoń, która skrzydłami próbowała przedostać się pod bramkę „Kolejorza”. Bardzo aktywny był Dawid Kort, a „Portowcy” chcieli wykorzystać kombinacyjne rozgrywanie stałych fragmentów gry do rozmontowania defensywy ekipy z Wielkopolski. Lech stanął przed szansą objęcia prowadzenia, ale strzał z głowy Kamila Jóźwiaka znakomicie wybronił Łukasz Załuska. Pięknym podaniem w tej sytuacji popisał się Maciej Makuszewski.

W 21. minucie Pogoń powinna wyjść na prowadzenie. W znakomitej okazji znalazł się Dariusz Formella, który mocnym strzałem nie zdołał trafić jednak w światło bramki. To była najlepsza szansa dla „Portowców” w pierwszych dwudziestu minutach spotkania. Lech próbował zaskoczyć drużynę ze Szczecina prawym skrzydłem, na którym bardzo aktywny był Makuszewski, ale bez zarzutu spisywali się defensorzy gospodarzy.

W 31. meczu Pogoń po raz drugi powinna wyjść na prowadzenie. W sytuacji sam na sam znalazł się Adam Gyursco, ale Węgier przegrał pojedynek z Buricem.  Chwilę później na niesygnalizowany strzał z lewej strony pola karnego zdecydował się Ricardo Nunes, ale znowu bez zarzutu ze swoich obowiązków wywiązał się poznański golkiper.

W 37. minucie Pogoń wyszła na prowadzenie. Piłkę z lewego skrzydła w pole karne wrzucił Gyursco, a Buric wybił ją na 16. metr. Najsprytniejszy okazał się Dawid Kort, który minął bramkarza i posłał piłkę do siatki. Śmiało można powiedzieć, że Pogoń w pełni zasłużyła na prowadzenie.

W 45. minucie w polu karnym Buric sfaulował Formellę i sędzia odgwizdał rzut karny. Do piłki ustawionej na 11. metrze podszedł Adam Frączczak, który pewnie umieścił ją w bramce. Chwilę później arbiter zaprosił obie drużyny na przerwę. Pogoń prowadziła z Lechem do przerwy 2:0.

Lech po zmianie stron próbował zaatakować, a Pogoń groźnie kontrowała. W 50. minucie spotkania piłkę w pole karne dośrodkowywał Gyursco, ale skutecznie pod własną bramkę wrócił Jóźwiak, który wybił futbolówkę. Później Lech próbował zdobyć gola kontaktowego, a szczególnie aktywny był Makuszewski. Piłka po jego rajdzie nie doszła jednak do żadnego z partnerów i spokojnie poradzili sobie z tą akcją defensorzy Pogoni.

„Portowcy” rzadziej niż w pierwszej połowie zagrażali bramce Burica, ale gdy już to robili, to było bardzo niebezpiecznie. Swoją okazję miał Frączczak, ale zabrakło mu precyzji. Chwilę później na płaskie dośrodkowanie w pole karne zdecydował się Gyursco, ale znowu dobrze zachował się Buric.

W 77. minucie piękną akcją błysnęła Pogoń. Piłkę na prawym skrzydle dostał Formella, który zdecydował się dośrodkować ją w pole karne. Na 7. metrze przed bramką znalazł się niepilnowany Kort, który podwyższył prowadzenie „Portowców”.

Pogoń nie dała już sobie wyrwać tego zwycięstwa do końca meczu i pewnie zameldowała się w kolejnej rundzie Pucharu Polski. Lech już w 1/16 żegna się rozgrywkami.

1/16 finału piłkarskiego Pucharu Polski: Pogoń Szczecin – Lech Poznań 3:0 (2:0).

Bramki: 1:0 Dawid Kort (38), 2:0 Adam Frączczak (45–karny), 3:0 Dawid Kort (78).

Czerwona kartka: Adam Frączczak (85. Pogoń – za faul).

Żółte kartki - Pogoń: Ricardo Nunes, Adam Frączczak, Dawid Niepsuj; Lech: Maciej Gajos, Abdul Tetteh, Nicola Vujadinovic.

Sędzia: Krzysztof Jakubik (Siedlce). Widzów: 5903

W 1/8 finału Pogoń zmierzy się z Bytovia Bytów.

KB, Polsat Sport
Zapis relacji
Relacja zakończona

90'+4 Koniec! Sensacja! Pogoń Szczecin wygrywa z Lechem Poznań 3:0!

90' Sędzia doliczył 4 minuty do drugiej połowy.

89' Zmiana w Pogoni. Wchodzi Kowalczyk za Gyursco.

88' Lech nie wygląda na zespół, który może strzelić tu chociażby honorowego gola...

85' Czerwona kartka dla Frączczaka i Pogoń kończy w "dziesiątkę".

83' Zmiana w Pogoni. Wchodzi Listkowski, schodzi bohater meczu, Dawid Kort.

80' Zmiana w Pogoni. Schodzi Piotrowski, wchodzi Murawski.

77' 3:0! Dawid Kort! Brawo Pogoń! Lech już się chyba nie podniesie.

75' Piłkarze skoczyli sobie do gardeł, obserwujemy kilkuminutową przerwę w grze. Czas mija, Lech coraz bliżej odpadnięcia z Pucharu Polski.

72' Lech wychodził z groźną kontrą, ale przy przyjęciu piłki ręką pomagał sobie Gytkjaer.

70' Dwie zmiany w Lechu. Schodzi Gajos i Majewski, wchodzi Nielsen i Barkroth.

67' Groźna akcja lewym skrzydłem Pogoni, wrzutka Gyursco, ale broni bez zarzutu Buric.

65' Kolejna składna akcja Pogoni, ale precyzji w polu karnym zabrakło Frączczakowi, żeby podwyższyć wynik meczu na 3:0.

62' Zaostrzyło nam się spotkanie. Brutalny faul Korta, ale sędzia decyduja się pokazać tylko żółtą kartkę.

58' Dobra, kombinacyjna akcja Lecha, ale podanie Makuszewskiego nie dochodzi do napastników.

56' Dużo walki, mało konkretów. Lech ruszył pressingiem, ale dobrze z tym naporem radzi sobie ekipa Pogoni.

52' Znakomita kontra Pogoni, ale skuteczny powrót Jóźwiaka. To była bardzo groźna akcja gospodarzy.

50' Rzut rożny dla Lecha.

48' Pogoń ostrożnie, Lech chaotycznie - tak zaczęła się druga połowa meczu w Szczecinie.

46' Rozpoczynamy drugą połowę!

45'+1 2:0! Adam Frączczak! Pewny strzał, pewny gol!

45' Rzut karny dla Pogoni! Buric fauluje Formellę!

40' Pogoń widzi, że może przed przerwą jeszcze podwyższyć prowadzenie. Gospodarze mocno pracują pressingiem, fajnie się to ogląda.

37' Gooool! 1:0 Dla Pogoni. Gol Dawida Korta po zamieszaniu w pole karne i wyjściu z bramki Burica.

34' Pogoń idzie za ciosem. Tym razem strzał Nunesa broni Buric. Dobrze wygląda Pogoń od kilku minut!

31' Znowu do głosu dochodzi Pogoń. Widać, że gospodarzom bardzo zależy na wygraniu tego meczu. W znakomitej okazji znalazł się Gyursco, ale w sytuacji "sam na sam" lepszy okazał się Buric.

28' Dobra akcja Lecha i aktywny na prawym skrzydle Makuszewski, który zostaje jednak sfaulowany przez Nunesa i "Kolejorz" zacznie od rzutu wolnego. Będzie groźnie.

25'  Pogoń próbuje uspokoić grę, wolno rozgrywa piłkę. W konstruowaniu akcji bierze udział Załuska, Lech czeka cofnięty.

23' Rzut wolny dla Lecha, dośrodkowanie Majewskiego. Czujnie obrońcy Pogoni.

20' Przed znakomitą okazją stanął Formella, ale przestrzelił nad bramką. To powinno być 1:0 dla Pogoni.

18' Lech Próbuje skrzydłami, próbuje środkiem, ale bardzo dobrze dysponowani są obrońcy Pogoni.

15' Dobrze wygląda Pogoń w tym meczu. Nie widać zupełnie, że "Portowcy" mają na swoim koncie już trzy porażki w lidze.

11' Znakomita wrzutka w pole karne Makuszewskiego z prawego skrzydła i bardzo dobry strzał głową Jóźwiaka.

9' Dużo walki w środku pola, jesteśmty świadkami szybkiego spotkania, w którym nikt nie odpuszcza. Dobrze się to ogląda.

6' Strzał z dystansu Korta, ale nad bramką.

5' Rzut wolny dla Pogoni, ciekawie rozegrany, ale zabrakło wrzutki w pole karne. Rzut rożny dla "Portowców".

3' Lech próbuje zaskoczyć skrzydłami, ale czujni defensorzy Pogoni. Dużo walki w środku pola od pierwszego gwizdka.

1' Zaczynamy!

Dobry wieczór! Zapraszamy państwa na relację na żywo ze spotkania Pucharu Polski pomiędzy Pogonią Szczecin a Lechem Poznań.