Rezerwowi ograli Rosję! Triumf Polaków w XV Memoriale Wagnera

Polscy siatkarze pokonali Rosję 3:2 i triumfowali w XV Memoriale Huberta Jerzego Wagnera! Towarzyski turniej rozegrany w Tauron Arenie Kraków był ostatnim sprawdzianem przed zbliżającymi się mistrzostwami Europy.

W spotkaniu z Rosją selekcjoner Ferdinando De Giorgi pozwolił zaprezentować się siatkarzom, którzy nie mieli zbyt wielu okazji do gry w poprzednich spotkaniach. Pozwolił za to odpocząć kilku zawodnikom z wyjściowego składu. Libero Paweł Zatorski dostał wolne po narodzinach dziecka. W kadrze zabrakło również Dawida Konarskiego i Michała Kubiaka. Nie wystąpił Bartosz Kurek, a Fabian Drzyzga jedynie na moment pojawił się na boisku.

Premierową odsłonę Polacy rozpoczęli od falstartu (0:4, 1:6). W dalszej części seta, mimo prób opanowania początkowej tremy, gra reprezentacji Polski nie wyglądała dużo lepiej. Rosjanie cały czas utrzymywali znaczącą przewagę i spokojnie zmierzali po zwycięstwo, które przypieczętował skuteczny atak Dimitrija Wołkowa (16:25). Zmorą gospodarzy było fatalne przyjęcie, Rosjanie niszczyli Polaków zagrywką (6–0 w tym elemencie).

W drugiej partii, po wyrównanym początku (7:8 – na pierwszej przerwie), w środkowej części seta przewagę zaczęli wypracowywać sobie siatkarze Sbornej (11:14, 13:16). W końcówce Polacy nie byli już w stanie odrobić strat. As serwisowy Iliasa Kurkajewa dał Rosji piłkę setową (18:24), a zepsuta zagrywka Bartłomieja Lemańskiego zakończyła drugą odsłonę (19:25).

Efektowny początek trzeciego seta wlał nadzieję w serca polskich kibiców. Polacy prowadzili już 4:0, ale siatkarze Sbornej szybko odrobili straty (6:6). Trener De Giorgi dokonał kilku roszad w składzie, na parkiecie pojawili się Łukasz Kaczmarek, Jakub Kochanowski, Bartłomiej Lemański, Aleksander Śliwka i to oni w dużej mierze zdołali odwrócić losy tej konfrontacji. W końcówce seta Polacy przejęli inicjatywę. Wygrali serię akcji po drugiej przerwie (18:16), a potem odskoczyli na trzy oczka (21:18). Artur Szalpuk asem serwisowym dał piłkę setową (24:20), a skuteczny blok w kolejnej akcji zakończył tę partię.

W czwartej partii gospodarze poszli za ciosem. Po wyrównanym początku, w środkowej części seta zaczęli budować przewagę(16:11). Później różnica wzrosła do sześciu oczek (18:12, 20:14). Rosjanie ruszyli jeszcze do odrabiania strat, złapali kontakt z Polakami (21:20), jednak skuteczne ataki Śliwki i Kaczmarka w końcówce przesądziły o wygranej Polaków. W tie-breaku gospodarze kontynuowali dobrą grę. Przy zmianie stron mieli trzy oczka zaliczki (8:5), którą utrzymywali w dalszej części seta. Śliwka wywalczył piłkę meczową (14:11), a w następnej akcji Artur Szalpuk zakończył XV Memoriał Wagnera i przypieczętował sukces reprezentacji Polski.

Dzięki zwycięstwu nad Rosją polscy siatkarze po raz siódmy w historii triumfowali w Memoriale Wagnera. Wcześniej wygrywali w 2006, 2008, 2009, 2012, 2013 i 2015 roku. W pierwszym niedzielnym meczu Kanada wygrała z Francją 3:0. W końcowej klasyfikacji Polacy wyprzedzili Francję, Rosję oraz Kanadę.

Polska – Rosja 3:2 (16:25, 19:25, 25:20, 25:22, 15:12)

Polska: Maciej Muzaj, Artur Szalpuk, Grzegorz Łomacz, Łukasz Wiśniewski, Mateusz Bieniek, Rafał Buszek – Damian Wojtaszek (libero) oraz Fabian Drzyzga, Łukasz Kaczmarek, Jakub Kochanowski, Aleksander Śliwka, Bartłomiej Lemański.
Rosja: Artem Wolwicz, Siergiej Grankin, Dimitrij Wołkow, Aleksander Markin, Maksim Michajłow, Ilias Kurkajew – Roman Martyniuk (libero) oraz Maksim Żygałow, Aleksander Butko, Aleksiej Ostapienko, Walentin Gołubiew (libero).

Relacja zakończona

POLSKA – ROSJA 3:2 (16:25, 19:25, 25:20, 25:22, 15:12) Artur Szalpuk zakończył XV Memoriał Wagnera! Polacy wygrali turniej!

POLSKA – ROSJA 2:2, 14:11 Aleksander Śliwka przedarł się przez blok i wywalczył piłkę meczową! Trener Siergiej Szliapnikow poprosił jeszcze o czas.

POLSKA – ROSJA 2:2, 13:10 Maksym Michajłow przestrzelił zagrwkę!

POLSKA – ROSJA 2:2, 12:10 Maksym Michajłow kiwnął polski blok.

POLSKA – ROSJA 2:2, 12:9 Kapitalny atak Artura Szalpuka z drugiej linii.

POLSKA – ROSJA 2:2, 11:9 Skuteczny atak Maksyma Michajłowa.

POLSKA – ROSJA 2:2, 10:7 Jakub Kochanowski oszukał blok rywali.

POLSKA – ROSJA 2:2, 8:6 Dmitrij Wołkow zdobył pierwszy punkt po zmianie stron.

POLSKA – ROSJA 2:2, 8:5 Dmitrij Wołkow zaatakował w aut. Trzy oczka zaliczki godpodarzy przy zmianie stron.

POLSKA – ROSJA 2:2, 7:5 Aleksander Śliwka - as serwisowy.

POLSKA – ROSJA 2:2, 6:5 Polacy wygrali długą wymianę.

POLSKA – ROSJA 2:2, 5:4 Aleksander Śliwka wygrał walkę na siatce.

POLSKA – ROSJA 2:2, 4:4 Maksym Michajłow - as serwisowy.

POLSKA – ROSJA 2:2, 4:2 Rosjanie wpadli w siatkę.

POLSKA – ROSJA 2:2, 2:1 Rozpoczął się tie-break ostatniego meczu XV Memoriału Wagnera.

POLSKA – ROSJA 2:2 (16:25, 19:25, 25:20, 25:22) Łukasz Kaczmarek skutecznym atakiem zakończył czwartego seta!

POLSKA – ROSJA 1:2, 24:21 Aleksander Śliwka atakiem blok-aut wywalczył piłkę setową.

POLSKA – ROSJA 1:2, 23:21 Dotknięcie siatki przez Polaków.

POLSKA – ROSJA 1:2, 22:20 Łukasz Kaczmarek skutecznym atakiem przerwał serię Rosjan.

POLSKA – ROSJA 1:2, 21:20 Ferdinando De Giorgi wziął drugi czas. Polacy stanęli w miejscu przy zagrywkach Maksyma Żygałowa.

POLSKA – ROSJA 1:2, 21:19 Aleksander Śliwka wpadł w siatkę. Seria czterech piłek wygranych przez Rosjan.

POLSKA – ROSJA 1:2, 21:18 Maksym Żygałow - as serwisowy. Ferdinando De Giorgi poprosił o przerwę.

POLSKA – ROSJA 1:2, 20:14 Kolejny świetny atak Jakuba Kochanowskiego.

POLSKA – ROSJA 1:2, 19:13 Skutecznie na środku Jakub Kochanowski.

POLSKA – ROSJA 1:2, 18:12 Maksym Żygałow zatrzymany blokiem.

POLSKA – ROSJA 1:2, 16:11 Pięć punktów przewagi Polaków na drugiej przerwie.

POLSKA – ROSJA 1:2, 15:10 Autowy atak Rosjan.

POLSKA – ROSJA 1:2, 14:10 Po skutecznym ataku Łukasza Kaczmarka trener Siergiej Szliapnikow wziął czas.

POLSKA – ROSJA 1:2, 13:10 Rosjanie nie zdołali przebić się przez blok Bartłomieja Lemańskiego.

POLSKA – ROSJA 1:2, 12:10 Skutecznie Łukasz Kaczmarek.

POLSKA – ROSJA 1:2, 11:8 Kapitalny atak Jakuba Kochanowskiego ze środka.

POLSKA – ROSJA 1:2, 10:8 Maksym Michajłow przedarł się przez polski blok.

POLSKA – ROSJA 1:2, 9:6 Artur Szalpuk zablokował atak Dmitrija Wołkowa.

POLSKA – ROSJA 1:2, 8:6 Efektowny blok Polaków! Maksym Michajłow zatrzymany! Dwa oczka zaliczki na pierwszej przerwie.

POLSKA – ROSJA 1:2, 7:6 Łukasz Kaczmarek zdobył punkt atakiem po prostej.

POLSKA – ROSJA 1:2, 5:5 Maksym Michajłow obił polski blok.

POLSKA – ROSJA 1:2, 4:4 Skuteczny atak Aleksandra Śliwki.

POLSKA – ROSJA 1:2, 2:2 Skuteczny atak Aleksandra Śliwki.

POLSKA – ROSJA 1:2, 1:2 Rozpoczął się czwarty set ostatniego spotkania XV Memoriału Wagnera.

POLSKA – ROSJA 1:2 (16:25, 19:25, 25:20) Skuteczny blok Polaków zakończył trzecią odsłonę!

POLSKA – ROSJA 0:2, 24:20 Artur Szalpuk - as serwisowy i piłka setowa dla Polski!

POLSKA – ROSJA 0:2, 23:20 Dmitrij Wołkow przestrzelił zagrywkę.

POLSKA – ROSJA 0:2, 22:19 Skutecznie zaatakował tym razem Jakub Kochanowski

POLSKA – ROSJA 0:2, 21:18 Łukasz Kaczmarek niemal bezbłędny w tej części meczu!

POLSKA – ROSJA 0:2, 20:17 Skuteczny atak Łukasza Kaczmarka.

POLSKA – ROSJA 0:2, 19:17 Kapitalna akcja obu ekip, zakończona autowym atakiem Bartłomieja Lemańskiego.

POLSKA – ROSJA 0:2, 19:16 Skuteczny blok gospodarzy!

POLSKA – ROSJA 0:2, 18:16 Skutecznie ze środka Bartłomiej Lemański. Trener Sbornej poprosił o czas.

POLSKA – ROSJA 0:2, 16:16 Skuteczny atak Aleksandra Śliwki.

POLSKA – ROSJA 0:2, 15:16 Maksym Michajłow skutecznym atakiem dał Rosjanom punkt zaliczki na drugiej przerwie.

POLSKA – ROSJA 0:2, 15:15 Łukasz Kaczmarek znów skutecznie.

POLSKA – ROSJA 0:2, 14:14 Skuteczny atak Łukasza Kaczmarka.

POLSKA – ROSJA 0:2, 13:14 Wyrównana walka w tej części seta.

POLSKA – ROSJA 0:2, 12:10 Autowy atak Dmitrija Wołkowa, dwa oczka przewagi Polaków. Trener Siergiej Szliapnikow poprosił o czas.

POLSKA – ROSJA 0:2, 10:10 Skutecznym atakiem popisał się Iljasz Kurkajew.

POLSKA – ROSJA 0:2, 8:9 Bartłomiej Lemański zaatakował po dłoniach blokujących rywali.

POLSKA – ROSJA 0:2, 6:8 Seria Rosjan trwa... Dmitrij Wołkow ustalił wynik na pierwszej przerwie.

POLSKA – ROSJA 0:2, 6:7 Cztery akcje z rzędu padły łupem Rosjan. Trener Ferdinando De Giorgi poprosił o czas.

POLSKA – ROSJA 0:2, 6:6 Rosjanie szybko odrobili straty.

POLSKA – ROSJA 0:2, 6:5 Zablokowany atak Bartłomieja Lemańskiego.

POLSKA – ROSJA 0:2, 6:3 Jakub Kochanowski skutecznie ze środka.

POLSKA – ROSJA 0:2, 4:0 Grzegorz Łomacz - as serwisowy.

POLSKA – ROSJA 0:2, 3:0 Kapitalny początek Polaków w trzeciej partii!

POLSKA – ROSJA 0:2 (16:25, 19:25) Autowy serwis Bartłomieja Lemańskiego zakończył drugą odsłonę.

POLSKA – ROSJA 0:1, 18:24 Piłka setowa dla Rosji.

POLSKA – ROSJA 0:1, 18:22 Skuteczny atak Bartłomieja Lemańskiego.

POLSKA – ROSJA 0:1, 17:22 Rosjanie utrzymują przewagę w końcówce.

POLSKA – ROSJA 0:1, 16:20 Skuteczny atak Jakuba Kochanowskiego.

POLSKA – ROSJA 0:1, 15:20 Skuteczna kontra Rosjan.

POLSKA – ROSJA 0:1, 15:19 Ferdinando De Giorgi poprosił o drugi czas.

POLSKA – ROSJA 0:1, 15:17 Artur Szalpuk - as serwisowy. Pierwszy punkt Polaków z zagrywki w tym meczu.

POLSKA – ROSJA 0:1, 14:17 Maciej Muzaj obił rosyjski blok.

POLSKA – ROSJA 0:1, 13:17 Maksym Michajłow skończył długą wymianę.

POLSKA – ROSJA 0:1, 13:16 Trzy punkty straty Polaków na drugiej przerwie.

POLSKA – ROSJA 0:1, 13:15 Artur Szalpuk skończył kontrę Polaków.

POLSKA – ROSJA 0:1, 12:14 Grzegorz Łomacz skutecznie z drugiej piłki.

POLSKA – ROSJA 0:1, 11:14 Błędy w polu zagrywki nadal ogromnym mankamentem w grze Polaków...

POLSKA – ROSJA 0:1, 11:13 Znów skutecznie Maciej Muzaj.

POLSKA – ROSJA 0:1, 10:12 Maciej Muzaj przedarł się przez blok rywali.

POLSKA – ROSJA 0:1, 9:12 Artur Szalpuk zaatakował w siatkę. Trener Ferdinando De Giorgi poprosił o czas.

POLSKA – ROSJA 0:1, 9:11 Jakub Kochanowski zaserwował w siatkę.

POLSKA – ROSJA 0:1, 9:10 Skuteczny atak Macieja Muzaja

POLSKA – ROSJA 0:1, 7:8 Dotknięcie siatki po polskiej stronie. Punkt różnicy na pierwszej przerwie.

POLSKA – ROSJA 0:1, 6:7 Artem Wolwicz z przesuniętej krótkiej.

POLSKA – ROSJA 0:1, 6:6 Autowa zagrywka Rosjan.

POLSKA – ROSJA 0:1, 5:5 Rafał Buszek zaatakował w dziewiąty metr.

POLSKA – ROSJA 0:1, 4:5 Maciej Muzaj przestrzelił zagrywkę.

POLSKA – ROSJA 0:1, 3:4 Rosjanie zablokowali Macieja Muzaja.

POLSKA – ROSJA 0:1, 3:3 Przestrzelona zagrywka Łukasza Wiśniewskiego

POLSKA – ROSJA 0:1, 2:1 Artur Szalpuk skuteczny na początku seta.

POLSKA – ROSJA 0:1, 1:0 Artur Szalpuk rozpoczął drugą partię skutecznym atakiem.

POLSKA – ROSJA 0:1 (16:25) Dmitrij Wołkow obił polski blok w ostatniej akcji pierwszego seta. Zdecydowane zwycięstwo Rosjan.

POLSKA – ROSJA 0:0, 15:24 Piłka setowa dla Rosjan.

POLSKA – ROSJA 0:0, 15:23 Maksym Żygałow - as serwisowy.

POLSKA – ROSJA 0:0, 15:21 Technicznym atakiem Artur Szalpuk skończył kontrę Polaków.

POLSKA – ROSJA 0:0, 14:20 Skuteczny atak Macieja Muzaja.

POLSKA – ROSJA 0:0, 13:20 Maciej Muzaj zaatakował w antenkę.

POLSKA – ROSJA 0:0, 13:18 Artur Szalpuk przedarł się przez blok rywali.

POLSKA – ROSJA 0:0, 12:18 Maksym Michajłow – as serwisowy. Ferdinando De Giorgi wziął drugi czas.

POLSKA – ROSJA 0:0, 12:16 Po przerwie punkt wywalczył Rafał Buszek.

POLSKA – ROSJA 0:0, 11:16 Pięć oczek straty Polaków na drugiej przerwie.

POLSKA – ROSJA 0:0, 11:15 Zablokowany atak Łukasza Wiśniewskiego.

POLSKA – ROSJA 0:0, 11:14 Artur Szalpuk zaatakował po bloku rywali.

POLSKA – ROSJA 0:0, 10:14 Maciej Muzaj zablokowany przez rywali.

POLSKA – ROSJA 0:0, 9:11 Artur Szalpuk zaskoczony zagrywką rywali, ale w kolejnej akcji zrehabilitował się skutecznym atakiem.

POLSKA – ROSJA 0:0, 8:10 Potężny atak Dmitrija Wołkowa.

POLSKA – ROSJA 0:0, 7:8 Dwie dobre akcje skończył na środku Mateusz Bieniek i Polacy złapali kontakt z rywalami.

POLSKA – ROSJA 0:0, 6:8

POLSKA – ROSJA 0:0, 5:8 Trzy punkty straty gospodarzy na pierwszej przerwie technicznej.

POLSKA – ROSJA 0:0, 5:7 Zepsuta zagrywka Rosjan.

POLSKA – ROSJA 0:0, 2:6 Skutecznym atakiem popisał się Artur Szalpuk.

POLSKA – ROSJA 0:0, 1:6 Fatalne przyjęcie Polaków na początku meczu...

POLSKA – ROSJA 0:0, 0:4 Trener Ferdinando De Giorgi poprosił o czas.

POLSKA – ROSJA 0:0, 0:3 Rozpoczynamy ostatnie spotkanie XV Memoriału Wagnera! Słaby początek Polaków. Po autowym ataku Macieja Muzaja gospodarze przegrywają 0:3.

Słuchamy hymnów obu państw. "Mazurek Dąbrowskiego" odśpiewany przez kibiców a capella.

W tabeli XV Memoriału Huberta Jerzego Wagnera przed ostatnim meczem prowadzi Francja, przed Polską i Rosją (wszystkie trzy ekipy po 4 punkty), czwarta jest Kanada z dorobkiem trzech punktów. W tej sytuacji zwycięzca spotkania Polska - Rosja wygra cały turniej.

Memoriał Wagnera 2017: Terminarz i plan transmisji

Od 11 do 13 sierpnia w Tauron Arenie Kraków zostanie rozegrany jeden z najbardziej prestiżowych siatkarskich turniejów towarzyskich. Sprawdź terminarz i plan transmisji XV Memoriału Huberta Jerzego Wagnera: W XV edycji Memoriału Wagnera wezmą udział cztery reprezentacje: Polska, Francja, Rosja oraz Kanada.

8 asów serwisowych! Zabójcza precyzja Lemańskiego (WIDEO)

Polska pokonała Kanadę 3:0 w swym drugim meczu na XV Memoriale Huberta Jerzego Wagnera, a jednym z głównych aktorów tego widowiska był Bartłomiej Lemański. Środkowy popisał się ośmioma asami serwisowymi! Zobacz wideo. Siatkówka 21-letni środkowy Asseco Resovii w reprezentacji Polski zadebiutował w tegorocznej edycji Ligi Światowej.

Polacy starcie z Rosją rozpoczną w składzie: Grzegorz Łomacz, Maciej Muzaj, Rafał Buszek, Artur Szalpuk, Mateusz Bieniek, Łukasz Wiśniewski – Damian Wojtaszek (libero). Takie wyjściowe zestawienie zapowiedział w rozmowie z Marcinem Lepą asystent selekcjonera Piotr Gruszka.

Rozpoczęliśmy już przedmeczowe studio Polsatu Sport. Gośćmi Krzysztofa Wanio są: Ryszard Bosek, Łukasz Kadziewicz oraz Ireneusz Mazur.

Za nami pierwsze niedzielne spotkanie:

Pierwsze zwycięstwo ekipy Antigi w Memoriale Wagnera

W pierwszym niedzielnym spotkaniu XV Memoriału Huberta Jerzego Wagnera siatkarze Kanady wygrali z Francją 3:0. Rozgrywany w Krakowie turniej zakończy mecz Polska - Rosja, który wyłoni zwycięzcę tej imprezy. Siatkówka Francuzi byli faworytami starcia z Kanadą. We wcześniejszych meczach odnieśli dwa zwycięstwa - ograli po 3:2 Polskę i Rosję.

Przypomnijmy dwa poprzednie mecze Polaków podczas XV Memoriału Huberta Jerzego Wagnera:

Paweł Zatorski – pierwszy libero reprezentacji Polski – kilka dni temu został ojcem. W meczu z Rosją nie wystąpi, dostał wolne od selekcjonera.

"14" reprezentacji Polski na mecz z Rosją:

Memoriał Wagnera: Polska - Rosja. Transmisja w Polsacie Sport

Trzecim, a zarazem ostatnim meczem reprezentacji Polski podczas Memoriału Huberta Jerzego Wagnera będzie starcie z Rosją. Po porażce z Francją i zwycięstwie z Kanadą, wygrana na zakończenie turnieju byłaby dobrym prognostykiem przed zbliżającymi się mistrzostwami Europy. Transmisja meczu Polska - Rosja w Polsacie Sport.

Witamy w relacji na żywo z meczu Polska - Rosja, który wyłoni zwycięzcę XV Memoriału Huberta Jerzego Wagnera. Początek spotkania o godzinie 18.00.