Polska – Serbia: Otwarcie MŚ 2014. Przeżyjmy to jeszcze raz (WIDEO)

Siatkówka

To było niezapomniane wydarzenie! 30 sierpnia 2014 roku polscy siatkarze wspierani przez ponad 60 tysięcy kibiców, pokonali w meczu otwarcia siatkarskiego mundialu reprezentację Serbii. Po trzech latach obie ekipy znów zmierzą się na Stadionie Narodowym w Warszawie, znów w meczu otwarcia – tym razem mistrzostw Europy.

Spotkanie poprzedziła niezwykle efektowna ceremonia otwarcia, ale sam mecz aż tak efektowny nie był. Podopieczni trenera Stephane Antigi wygrali pewnie, w trzech setach (25:19, 25:18, 25:18). Żaden z setów nie trwał nawet pół godziny, cały mecz – godzinę i 23 minuty. Rywale jedynie na początku premierowej odsłony toczyli wyrównaną walkę z gospodarzami. Później – aż do pomyłki Srećko Lisinaca w polu serwisowym, która ustaliła wynik trzeciego seta – na parkiecie dominowali już Polacy.

 

Spotkanie z Serbią zapoczątkowało drogę do złota podopiecznych Antigi. W kolejnych meczach I fazy grupowej, rozgrywanych już w Hali Stulecia we Wrocławiu, pokonali: Australię (3:0), Wenezuelę (3:0), Kamerun (3:1) oraz Argentynę (3:0). Na inaugurację rozgrywanej w Łodzi II fazy ulegli 1:3 ekipie Stanów Zjednoczonych, ale w kolejnych meczach pokonali 3:1 Włochy, 3:2 Iran i 3:2 Francję. III faza grupowa przyniosła zwycięstwa nad Brazylią (3:2) i Rosją (3:2). W półfinale gospodarze pokonali 3:1 reprezentację Niemiec, a w rozegranym w katowickim Spodku finale – 3:1 ekipę Brazylii.

 

W ciągu trzech lat, które minęły od meczu otwarcia MŚ 2014, w obu reprezentacjach zaszło wiele zmian. Przede wszystkim – pojawili się nowi selekcjonerzy. Antigę w grudniu 2016 roku zastąpił Ferdinando De Giorgi; Kolakovicia – Nikola Grbić, który prowadzi Serbów od 2015 roku.

 

Występ w meczu otwarcia MŚ 2017 ma na koncie sześciu siatkarzy obecnej kadry Serbii. W wyjściowym składzie zagrali: rozgrywający Nikola Jovovic, atakujący Aleksandar Atanasijević, środkowi Marko Podrascanin i Srećko Lisinac oraz libero Nikola Rosić; w trakcie spotkania na parkiecie pojawił się jeszcze przyjmujący Uros Kovacević. W reprezentacji Polski jedynie libero Paweł Zatorski zagrał w pierwszym składzie. W roli zmienników wystąpili jeszcze atakujący Dawid Konarski i rozgrywający Fabian Drzyzga, a dwaj kolejni, przyjmujący: Rafał Buszek oraz Michał Kubiak byli w kadrze meczowej, ale nie zagrali.

 

Czy żądni rewanżu i bardziej doświadczeni Serbowie tym razem sprawią gospodarzom więcej kłopotów? Przekonamy się już 24 sierpnia. Początek meczu otwarcia Lotto Eurovolley Poland 2017 Polska – Serbia o godzinie 20.30; transmisja – Polsat, Polsat Sport, Ipla.tv oraz Polsatsport.pl.

 

Mecz otwarcia MŚ 2014:

 

2014-08-31 (20.15), Warszawa (Stadion Narodowy). Widzów: 61 500.

 

Polska – Serbia 3:0 (25:19, 25:18, 25:18)

 

Polska: Piotr Nowakowski (7), Michał Winiarski (14), Paweł Zagumny (1), Karol Kłos (7), Mariusz Wlazły (12), Mateusz Mika (11) – Paweł Zatorski (libero) oraz Dawid Konarski (1), Fabian Drzyzga. Trener: Stephane Antiga.
Serbia: Nikola Kovacevic (5), Nikola Jovovic, Milos Nikic (3), Aleksandar Atanasijevic (11), Marko Podrascanin (4), Srecko Lisinac (8) – Nikola Rosic (libero) oraz Vlado Petkovic (1), Marko Ivovic (4), Uros Kovacevic (1). Trener: Igor Kolaković.

 

W załączonym materiale wideo najciekawsze fragmenty meczu Polska – Serbia (3:0) z 2014 roku. 

RM, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze