MŚ w kajakarstwie: Kolejnych pięć polskich osad awansowało do finałów

Udanie zakończył się dla polskiej reprezentacji pierwszy dzień rywalizacji w mistrzostwach świata w kajakarstwie w czeskich Racicach. W popołudniowej sesji pięć osad zakwalifikowało się do finałów A. Wcześniej, w przedbiegach awans wywalczyły dwie załogi.

O medale powalczą kanadyjkarze Tomasz Kaczor w C1 1000 m, Michał Łubniewski w C1 200 m, dwójki kajakarzy Rafał Rosolski, Bartosz Stabno (K2 1000 m), Piotr Mazur, Paweł Kaczmarek (K2 200 m) oraz kobieca dwójka Beata Mikołajczyk, Anna Puławska (K2 500).

Kaczor w półfinale stoczył emocjonującą walkę o trzecie miejsce, ostatnie premiowane awansem do finału i dopiero na finiszu zdołał wyprzedzić Węgra Henrika Vasbnanyai.

- Chyba lubię trudne półfinały. Pierwsze starty są zwykle bardzo trudne, ale to są mistrzostwa świata. Uzgodniłem z moim trenerem, że do finału popłyniemy przez półfinał, bowiem w przedbiegu tylko zwycięzca awansował. Jestem cały czas dobrej myśli, jeśli chodzi o start w finale, tu się wszystko może zdarzyć, ktoś się przewróci, komuś głowa nie wytrzyma. Na razie skupiam się na jutrzejszych wyścigach na 500 m - powiedział zawodnik Warty Poznań.

Również trzeci w swoim półfinale był startujący na 200 m Łubniewski i zakwalifikował się do sobotniego finału.

O medale powalczy dwójka Rosolski, Stabno w olimpijskiej konkurencji K2 1000 m, którzy w biegu półfinałowym przegrali tylko ze Słowakami. Trzeci w swoim wyścigu półfinałowym był duet Mazur, Kaczmarek w konkurencji K2 200 m, która podobnie jak C1 200 m, została skreślona z programu igrzysk. Mniej szczęścia mieli Dorian Kliczkowski i Norbert Kuczyński, którzy uplasowali się na piątej pozycji i wystąpią w finale B, czyli powalczą o lokaty 9-18.

Nie zawiodły brązowe medalistki ostatnich mistrzostw Europy w K2 500 m Mikołajczyk, Puławska, które bez kłopotów awansowały do finału A, finiszując zaledwie 0,27 sek. za osadą Ukrainy. W jedynce na 500 m Karolina Markiewicz była siódma i na tym etapie zakończyła rywalizację na tym dystansie.

W finale B wystąpią kanadyjkarki Magda Stanny, Iwona Czarnecka, które zajęły piąte miejsce w półfinale.

W porannych eliminacjach bezpośredni awans do finałów wywalczyły dwie polskie osady - kajakarki Paulina Paszek i Justyna Iskrzycka w K2 1000 m oraz kanadyjkarze Tomasz Barniak i Wiktor Głazunow w C2 500 m.

Finały w 27 konkurencjach rozegrane zostaną w sobotę i niedzielę.