Eurovolley 2017: Turcja ograła Holandię!

W spotkaniu inaugurującym zmagania w grupie D mistrzostw Europy siatkarzy – Lotto Eurovolley Poland 2017 – Holandia przegrała z Turcją 1:3. W drugim piątkowym meczu tej grupy Belgia zagra z Francją.

Mecz Holandii z Turcją był konfrontacją dwóch najniżej notowanych ekip grupy D. Przed spotkaniem więcej szans dawano Holendrom, którzy w maju zdołali zakwalifikować się do finałów MŚ 2018, warto jednak przypomnieć, że w bezpośrednim starciu obu ekip, w meczu II dywizji Ligi Światowej, Turcy wygrali na początku czerwca w Ankarze 3:2.

Pierwszy mecz grupy D Lotto Eurovolley Poland 2017 miał na początku wyrównany przebieg (4:4, 6:6). Po pierwszej przerwie technicznej przewagę zaczęli uzyskiwać Holendrzy (11:8), ale Turcy szybko przejęli inicjatywę. Szczelne bloki i skuteczne ataki pozwoliły im wygrać sześć akcji z rzędu (11:14). Przewagę jaką wypracowali tą serią, zdołali utrzymać, a w końcówce seta nawet powiększyć (13:16, 15:20). Pomyłka rywali w ataku dała im piłkę setową (18:24), a w następnej akcji Samet Faik Gunes zakończył premierową partię.

W drugim secie obie ekipy toczyły zaciętą walkę, a wynik długo oscylował wokół remisu (4:4, 7:7, 13:13, 17:17). W końcówce przewagę uzyskali siatkarze z Turcji, którzy do skutecznej gry w ataku i szczelnego bloku dołożyli również zagrywkę. Asem serwisowym popisał się Mert Marko Matic (17:19), później Arslan Eksi (18:22) i wydawało się, że Turcy mają tę partię pod kontrolą. Holendrzy zerwali się jednak do walki, Wouter Ter Maat odpowiedział rywalom asem, po którym jego drużyna miała już tylko punkt straty. W kolejnej akcji ten sam zawodnik przestrzelił jednak zagrywkę, dając rywalom piłkę setową. Wynik tej odsłony na 22:25 ustalił asem serwisowym Burutay Subasi.

Trzecia partia to znów wyrównana gra obu ekip (8:8, 13:13). Holendrzy zaczęli ryzykować w polu zagrywki, w ekipie tureckiej pogorszyło się przyjęcie, w efekcie podopieczni Gido Vermuelena zdołali uzyskać przewagę na drugiej przerwie (16:14). Po niej utrzymywali dystans (18:16, 21:18) i wygrali tę odsłonę 25:21. Decydujące punkty wywalczyli Ter Maat i Thijs Ter Hors, ale kluczowa dla losów tego seta była duża ilość błędów własnych popełniona przez Turków.

Podopieczni macedońskiego trenera Josko Milenkoskiego w imponującym stylu rozpoczęli czwartego seta (0:4, 3:8). W środkowej części seta Holendrzy zaczęli mozolnie odrabiać straty, po asie serwisowym Wessela Keeminka różnica stopniała do jednego punktu (11:12). Siatkarze Turcji utrzymywali jednak przewagę (14:16, 16:19), a rywale ułatwiali im zadanie psując zagrywki. Metin Toy skutecznym atakiem wywalczył piłkę setową (22:24), a zablokowanie ataku Ter Maata w kolejnej akcji dało tureckiej drużynie decydujący punkt.

Holandia – Turcja 1:3 (19:25, 22:25, 25:21, 22:25)

Holandia: Daan van Haarlem (2), Thijs ter Horst (10), Jasper Diefenbach (9), Nimir Abdel-Aziz (11), Thomas Koelewijn (9), Robbert Andringa (2) – Dirk Sparidans (libero) oraz Wessel Keemink (1), Gijs Jorna (libero), Jeroen Rauwerdink, Wouter ter Maat (14).
Turcja: Mert Marko Matic (7), Gokhan Gokgoz (12), Burutay Subasi (14), Arslan Eksi (3), Samet Faik Gunes (9), Metin Toy (25) – Izzet Unver (libero) oraz Baturalp Burak Gungor, Alperay Demirciler (libero).