Eurovolley 2017: Wicemistrzowie olimpijscy pokonani przez Niemców

W spotkaniu grupy B mistrzostw Europy siatkarzy – Lotto Eurovolley Poland 2017 – wicemistrzowie olimpijscy Włosi przegrali z Niemcami 2:3 . W innym piątkowym meczu tej grupy Czechy pokonały Słowację 3:1.

Siatkarze Italii przyjechali do Szczecina po słabym występie w tegorocznej edycji Ligi Światowej (ostatnie miejsce w I Dywizji) i bez dwóch czołowych zawodników: Osmany Juanoreny oraz Ivana Zaytseva w składzie. Niemcy przystępowały do mistrzostw Europy po porażce w eliminacjach MŚ i bez dwóch kontuzjowanych w ostatniej chwili graczy: Egora Bogacheva i Moritza Reicherta. Obie ekipy mają na turnieju w Polsce coś do udowodnienia swoim kibicom, obie uznawane są za najmocniejsze w grupie B. Dodatkowym smaczkiem był pojedynek dwóch włoskich trenerów Gianlorenzo Blenginiego i Andrei Gianiego.

W premierowej odsłonie starcia Włochów z Niemcami wynik bardzo długo oscylował wokół remisu (4:4, 10:10, 18:18) i żadna ze stron nie była w stanie uzyskać wyraźnej przewagi. W końcówce Niemcy zaczęli punktować zagrywką: najpierw Denis Kaliberda (19:18), a następnie Jan Zimmermann (21:19) zaskoczyli przyjmujących Italii serwisami. Skuteczne ataki Gyorgy Grozera i Kaliberdy przybliżyły Niemców do zwycięstwa, a seta asem serwisowym zakończył Simon Hirsch (25:22).

W drugiej partii, po początkowej przewadze Włochów, gra się wyrównała (12:12, 18:18). Kluczowy moment tej odsłony nastąpił od stanu 19:19, gdy siatkarze Italii wygrali trzy akcje z rzędu. W końcówce skutecznością imponował Luca Vettori, jednak dwa ostatnie punkty w tym secie zdobył Filippo Lanza (21:25).

Trzecią odsłonę lepiej rozpoczęli Włosi (0:3, 4:8). W środkowej części seta podopieczni trenera Gianiego byli o krok od odrobienia strat (11:12), ale siatkarze Italii znów zdołali odskoczyć i po skutecznym bloku schodzili na drugą przerwę przy trzypunktowej przewadze (13:16). W końcówce niemieccy siatkarze jeszcze raz byli blisko wyrównania, gdy skutecznym atakiem popisał się Grozer (18:19). Skuteczne zagrywki Lanzy znów pozwoliły Włochom zbudować przewagę (18:22), a dwie ostatnie akcje seta zakończył Oleg Antonow (19:25).

W kolejnym secie, po wyrównanym początku (8:7), w środkowej części inicjatywę przejęli siatkarze z Niemiec. Do dobrej dyspozycji wrócił Grozer, w efekcie na drugiej przerwie ekipa trenera Gianiego miała cztery oczka zaliczki. Po niej Niemcy utrzymywali dystans i po skutecznym bloku na Matteo Piano (25:19), stało się jasne, że zwycięzcę tego starcia wyłoni tie-break. W nim znów oglądaliśmy zaciętą walkę obu ekip. Przy zmianie stron, po skutecznym ataku Grozera, dwa punkty przewagi mieli Niemcy (8:6). Po niej, dzięki skutecznym zagrywkom Lukasa Kampy i serii bloków odskoczyli rywalom (13:7). W końcówce seta siatkarze Italii nie zaistnieli na parkiecie. Tobias Krick atakiem ze środka wywalczył piłkę meczową (14:8), a w następnej akcji kolejny blok Niemców zakończył tę konfrontację.

Niemcy – Włochy 3:2 (25:22, 21:25, 19:25, 25:19, 15:8)

Niemcy: Christian Fromm (9), Denis Kaliberda (17), Michael Andrei (9), Gyorgy Grozer (28), Lukas Kampa, Tobias Krick (12) – Julian Zenger (libero) oraz Ruben Schott, Marcus Boehme, Simon Hirsch (1), Jan Zimmermann (1).
Włochy: Luca Vettori (18), Simone Giannelli (5), Daniele Mazzone (10), Filippo Lanza (17), Matteo Piano (7), Oleg Antonov (11) – Masimo Colaci (libero) oraz Luigi Randazzo, Luca Spirito, Iacopo Botto, Fabio Ricci.