Transfery Polaków: Koło ratunkowe Krychowiaka, młodzi na podbój Europy

Piłka nożna
Transfery Polaków: Koło ratunkowe Krychowiaka, młodzi na podbój Europy
fot. CyfraSport

Niesamowitego lata po Euro 2016 nie udało się powtórzyć, jednak w tym roku kluby zmieniło wielu obecnych lub byłych reprezentantów Polski. Najciekawiej zapowiadają się ruchy Grzegorza Krychowiaka i Jana Bednarka - obaj postarają się podbić Premier League. Najdroższy był Wojciech Szczęsny, który kosztował Juventus ponad 12 milionów euro. Nie zabrakło także kierunków egzotycznych...

Efekt Euro 2016 przed rokiem pozwolił nam cieszyć się z rekordowych transferów Biało-Czerwonych. Po fantastycznym turnieju reprezentanci Polski rozpoczęli prawdziwy podbój Europy. Wówczas kluby zmieniali Grzegorz Krychowiak (do PSG za 33,6 mln euro), Arkadiusz Milik (do Napoli za 32 mln) czy Kamil Glik (do AS Monaco za 11 mln). Ówczesna suma transferów wyniosła grubo ponad 100 milionów euro, co wielokrotnie pobiło dotychczasowy rekord okienek transferowych dla Polaków. Wielu z nich nie spełniło jednak oczekiwań i musiało po roku panicznie szukać ucieczki...

 

Kto awans, kto spadek?


W tym oknie było dużo spokojniej. Najdroższy Wojciech Szczęsny nawet nie zbliżył się do zeszłorocznego rekordu, zamieniając Arsenal na Juventus za 12,2 mln euro - to był jeden z niewielu prawdziwych sportowych awansów. Wydaje się, że Polak trafił najlepiej jak tylko mógł: zachęcany przez Arsene'a Wengera przeprowadził się na stałe do Włoch po dwóch sezonach w AS Roma i został namaszczony na długoterminowego następcę Gianluigiego Buffona. Legendarny Włoch zagra jeszcze sezon, więc Polak musi uzbroić się w cierpliwość.

W minionym sezonie Szczęsny był najlepszym bramkarzem Serie A (14 czystych kont). Został on najdroższym polskim bramkarzem w historii, bijąc dotychczasowy rekord Jerzego Dudka (7,4 mln do Liverpoolu w 2001 roku).

Mniej kolorowo wyglądała sytuacja innych kadrówiczów, którzy celem walki o MŚ 2018 musieli zmienić klub w poszukiwaniu gry. Zacznijmy od Grzegorza Krychowiaka, który mimo wielomilionowego transferu przed rokiem nie zrobił furory w PSG. Środkowy pomocnik od wielu miesięcy był konsekwentnie odsuwany od składu, przez co stracił miejsce w reprezentacji Polski. W ostatnim dniu okna transferowego dostał nowe życie, mając okazję pokazać się na boiskach Premier League. Został wypożyczony do West Bromwich Albion, by powalczyć o odzyskanie miejsca w kadrze Adama Nawałki.

Na wypożyczenie w poszukiwaniu gry zdecydował się także Bartosz Kapustka, który w Leicester City rozegrał tylko niewielkie epizody (3 występy w FA Cup, gra w Premier League 2). Maciej Rybus wrócił do sprawdzonej Rosji, ponieważ nie zawojował Francji - w Lyonie rozegrał 1235 ligowych minut (19 spotkań, 1 asysta), jednak zazwyczaj był rezerwowym. Równie mizerną sytuację we francuskim klubie miał Mariusz Stępiński, który opuścił FC Nantes po roku (4 bramki w 21 meczach).

 

Szarża młodzieży, szczypta egzotyki

Ekspansję Europy rozpoczęli młodzieżowi reprezentanci Polski, którzy mieli okazję zaprezentować się szerszej publiczności podczas tegorocznego Euro do lat 21, bądź już teraz stawiają pierwsze kroki w dorosłej reprezentacji. Do Southampton za rekordowe na warunki Ekstraklasy pieniądze (6 mln euro) powędrował obrońca Lecha Poznań, Jan Bednarek. Włoski kierunek solidarnie obrali z kolei Dawid Kownacki (Sampdoria), Paweł Dawidowicz (Palermo) i Paweł Jaroszyński (Chievo). Duże nadzieje wiążemy też z Tomaszem Kędziorą, który powędrował do Dynama Kijów.

Największy zawód spotkał z pewnością Kamila Grosickiego, który był pewniakiem do zmiany otoczenia. Mimo nadziei w deadline day skrzydłowy pozostał na zapleczu Premier League, aby powalczyć o powrót do elity w barwach Hull City. Największe zaskoczenie? Jakub Rzeźniczak, który dla wielu wybrał się na sportową emeryturę - tymczasem wraz z Qarabagem Agdam awansował do fazy grupowej Ligi Mistrzów. Egzotyczne kierunki obrali także Adrian Mierzejewski (Sydney FC) i Jacek Góralski (Łudogorec).

Najważniejszym ruchem na krajowym podwórku były z pewnością przenosiny Krzysztofa Mączyńskiego. Reprezentacyjny rozgrywający zamienił Wisłę Kraków na Legię Warszawa.

Najważniejsze zagraniczne transfery Polaków przed sezonem 2017/2018:

Grzegorz Krychowiak Paris Saint-Germain -> West Bromwich Albion (wypożyczenie)
Wojciech Szczęsny Arsenal FC -> Juventus Turyn (12,2 mln euro)
Łukasz Teodorczyk Dynamo Kijów -> Anderlecht (4,5 mln)
Jan Bednarek Lech Poznań -> Southampton FC (6 mln)
Bartosz Kapustka Leicester City -> SC Freiburg (wypożyczenie)
Dawid Kownacki Lech Poznań -> UC Sampdoria (4 mln)
Maciej Rybus Olympique Lyon -> Lokomotiw Moskwa (1,75 mln)
Adrian Mierzejewski Sharjah FC -> Sydney FC (wolny)
Mariusz Stępiński FC Nantes -> Chievo Werona (wypożyczenie)
Mateusz Klich Twente -> Leeds United (1,7 mln)
Bartosz Salamon Cagliari -> SPAL (wypożyczenie)
Jacek Góralski Jagiellonia Białystok -> Łudogorec Razgrad (1,5 mln)
Tomasz Kędziora Lech Poznań -> Dynamo Kijów (1,5 mln)
Paweł Dawidowicz Benfica Lizbona -> US Palermo (wypożyczenie)
Artur Sobiech Hannover 96 -> Darmstadt 98 (wolny)
Jakub Rzeźniczak Legia Warszawa -> Qarabag Agdam (300 tys)
Radosław Murawski Piast Gliwice -> US Palermo (650 tys)
Damien Perquis Nottingham Forest -> GFC Ajaccio
Paweł Jaroszyński Cracovia -> Chievo Werona (400 tys)

Hubert Chmielewski, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie