El. MŚ 2018: Turcja cały czas w grze po zwycięstwie nad Chorwacją

W spotkaniu Turcja - Chorwacja padła tylko jedna bramka, jednak na dobre zaogniła ona sytuację w grupie I. Ze względu na zwycięstwo Turków nad Chorwatami, na dwie kolejki przed końcem eliminacji, szanse na awans z pierwszego miejsca mają aż cztery drużyny!

Prze meczem najkorzystniej w grupie I prezentowała się sytuacja Chorwacji, która z dorobkiem 16 punktów zasiadało na fotelu lidera. Podopieczni Ante Cacicia w ostatnim czasie nie imponują jednak formą i po porażkach z Estonią (0:3 - 24 marca) oraz Islandią (0:1 - 11 czerwca) ich przewaga nad drugą w zestawieniu Ukrainą stopniała do zaledwie dwóch punktów.

Znacznie mniejsze szanse na wywalczenie awansu mieli jednak Turcy, którzy we wcześniejszych meczach wywalczyli 11 punktów i zajmowali dopiero czwarte miejsce. Nastrojów nie poprawiła im z pewnością ostatnia, sobotnia porażka z Ukrainą (0:2).

Pierwsza połowa nie zachwyciła, gdyż oba zespoły oddały w niej zaledwie... trzy strzały. Najbliżej szczęścia był w 5. minucie Mateo Kovacić, który po przyjęciu piłki w polu karnym gospodarzy bez namysłu uderzył z całej siły, jednak jego strzał został sparowany na rzut rożny przez tureckiego bramkarza. Na przerwę ekipy schodziły więc przy bezbramkowym remisie i drugą odsłonę mogły rozpocząć z "białą kartą".

Ta zaczęła się od zmarnowania doskonałej szansy przez Buraka Yilmaza. Napastnik zamknął doskonałe dośrodkowanie zza linii bocznej pola karnego i głową starał się przechytrzyć Danijela Subasicia, jednak piłka przeleciała daleko obok prawego słupka.

Wynik meczu został otwarty w 75. minucie przez Turków. Najpierw na bramkę Chorwatów uderzył Oguzhan Ozyakup. Co prawda Subasić był dobrze ustawiony, jednak strzał był na tyle mocny, że sparował on piłkę przed siebie, a do tej dopadł Cenk Tosun i mocnym płaskim strzałem strzelił, jak się okazało, jedynego gola w meczu.

Taki wynik oznacza, że w kontekście awansu z pierwszego miejsca grupy I nadal liczą się cztery zespoły! Są to Chorwacja, Islandia, Ukraina oraz Turcja.

Turcja - Chorwacja 1:0 (0:0)

Bramki: Tosun 75'.

Turcja: Volkan Babacan - Caner Erkin, Caglar Soyuncu, Mehmet Topal, Kaan Ayhan - Arda Turan (70' Emre Mor), Oguzhan Ozyakup, Nuri Sahin (87' Okay Yokuslu), Hakan Calhanoglu - Cenk Tosun, Burak Yilmaz (82' Ozan Tufan).

Chorwacja: Danijel Subasić - Josip Pivarić, Domagoj Vida, Dejan Lovren, Sime Vrsaljko (84' Duje Cop) - Milan Badelj, Luka Modrić - Ivan Perisić, Mateo Kovacić (70' Andrej Kramarić), Marcelo Brozović - Nikola Kalinić (62' Mario Mandzukić).

Żółte kartki: Tosun, Calhanoglu - Kalinić, Brozović, Perisić, Badelj.

Sędzia: Viktor Kassai (Węgry).