PGNiG Superliga: Lublinianki z Perłą w nazwie

Piłka ręczna
PGNiG Superliga: Lublinianki z Perłą w nazwie
fot. PAP

MKS Perła Lublin to oficjalna nazwa zespołu piłkarek ręcznych, dziewiętnastokrotnych mistrzyń Polski, które ostatni sezon zakończyły dopiero na czwartym miejscu w ekstraklasie.

Podpisana we wtorek umowa obowiązywać będzie przynajmniej przez rok i jak powiedział Andrzej Rutkowski prezes firmy Perła Browary Lubelskie SA poza godnym reprezentowaniem Lublina sympatycy sportu liczą na zdobycie dwudziestego tytułu mistrzyń kraju.

Najbardziej utytułowana kobieca Polska drużyna szczypiornistek w minionym sezonie wypadła poniżej oczekiwań, co było przyczyną zwolnienia chorwackiego trenera Nevena Hrupca i zatrudnienie Roberta Lisa, który nie miał do tej pory żadnych doświadczeń w pracy z kobiecą drużyną.

Funkcję drugiego trenera pełnić będzie Izabela Puchacz, wielokrotna reprezentantka kraju i zawodniczka lubelskiej drużyny, kiedy ta zdobywała największe sukcesy. Kinga Achruk, która ostatnio występowała w jednym z najlepszych klubowych zespołów Starego Kontynentu Buducnost Podgorica (Czarnogóra) to najpoważniejsze wzmocnienie lubelskiej drużyny, w której kontynuować będzie rodzinne tradycje, bowiem w MKS Montex zdobywającym pierwszą mistrzowską koronę grała jej mama Małgorzata Byzdra.

Poza sprawującą w ostatnim okresie rolę kapitana reprezentacji Polski do lubelskiej ekipy wróciły doświadczone Kristina Repelewska, która od stycznia grała w kieleckiej Koronie Handball awansując z tym zespołem do ekstraklasy oraz Walentyna Niesciaruk (Energa AZS Koszalin).

Zupełnie nowymi zawodniczkami są natomiast młode dwudziestoletnie: chorwacka bramkarka Gabriela Besen i prawoskrzydłowa Elena Petkovska z Macedonii. Od stycznia, po urlopie macierzyńskim z Pogoni Szczecin wraca też po czterech latach do Lublina Małgorzata Stasiak.

W porównaniu z kadrą poprzedniego sezonu ubyły natomiast: Katarzyna Kozimur (Kram Start Elbląg), Edyta Charzyńska (KPR Kobierzyce) i Ivana Bożovic (Magura Cisnaide, Rumunia). W zespole nie będzie też Iwony Niedźwiedź, z którą klub rozwiązał umowę opiewającą jeszcze na rok.

W okresie przygotowawczym do nowego sezonu piłkarki ręczne MKS Perła Lublin wygrały międzynarodowy turniej Slovacky Pohar rozgrywany w czeskim Hodoninie. W końcowej klasyfikacji wyprzedziły chorwacką Lokomotivę Zagrzeb i mistrzynie Polski Vistal Gdynia. Lublinianki wygrały wszystkie spotkania, kolejno z drużynami: Slovan Duslo Sala (Słowacja) 25:22, Ankara Yenimahale (Turcja) 25:14, Lokomotiva Zagrzeb 21:18, BNTU Mińsk (Białoruś) 26:22 i Vistal Gdynia 25:19.

W kolejnym turnieju w Elblągu w meczu decydującym o pierwszym miejscu podopieczne Roberta Lisa jedną bramką uległy gospodyniom, zespołowi Kram Start Elbląg 22:23, natomiast wcześniej pokonały Energę AZS Koszalin 32:26 i Vistal Gdynia 29:18. W ostatnim przedsezonowym sparingu MKS Perła Lublin wygrała z Piotrcovią Piotrków Trybunalski 32:18. Kinga Achruk zaznacza, że te spotkania nie dają pełnego obrazu możliwości zespołu, który jeszcze się zgrywa i pracuje nad nowymi schematami zarówno w ataku jak i defensywie.

- W okresie przygotowawczym rozgrywany mecze na zmęczeniu, często po treningach na siłowni. To zupełnie inny cykl niż ten kiedy trwają rozgrywki. Zwycięstwa jednak cieszą i jestem przekonana, że będziemy się liczyły w walce o mistrzostwo Polski - mówi. W meczu 1. kolejki ekstraklasy MKS Perła Lublin w sobotę o godz. 19 zmierzy się w Kielcach z beniaminkiem Koroną Handball. Przed własną publicznością, w środę 13 września podejmować będzie KPR Gminy Kobierzyce.

CM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze