FC Barcelona nie będzie grała w La Liga?

Piłka nożna
FC Barcelona nie będzie grała w La Liga?
fot. PAP

Już 1 października w Katalonii odbędzie się referendum w sprawie odłączenia tego terytorium od reszty Hiszpanii. Jeżeli region ten uzyskałby niepodległość, nie wiadomo co stałoby się z Barceloną, która według szefa La Liga nie mogłaby grać w lidze hiszpańskiej.

Sprawa Katalonii jest jedną z głośniejszych w ostatnich latach. Długoletnie starania o niepodległość nie przyniosły jak na razie oczekiwanego skutku. Kolejne referendum ma odbyć się już 1 października. Premier Hiszpanii, Mariano Rajoy uważa, że plebiscyt ten będzie nielegalny i sprzeczny z konstytucją. Do sprawy chce zaangażować policję, a rozważana jest nawet zbrojna interwencja.

 

Obok tych wszystkich politycznych sporów ważną rolę odgrywa piłka nożna. Jeden z najbardziej utytułowanych klubów w Hiszpanii, FC Barcelona mogłaby po ogłoszeniu referendum zostać wykluczona z ligi hiszpańskiej.

 

- Prawo w naszym kraju mówi jasno, że istnieje tylko jedno państwo niebędące Hiszpanią, którego drużyny mogą grać w La Liga i niższych ligach hiszpańskich. Jest to Andora – powiedział Javier Tebas, prezes hiszpańskich rozgrywek po czym dodał, że pozostanie Barcelony w La Liga wiązałoby się ze zmianami w prawie.

 

Innego zdania jest Gerard Esteva, prezydent Katalońskiego Związku Federacji Sportowych i Katalońskiego Komitetu Olimpijskiego. – W niepodległej Katalonii, FC Barcelona będzie mogła wybrać, w której lidze ma występować – stwierdził.

 

IM, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze