Nieudany powrót trenera Bednaruka do Warszawy

Siatkarze Onico Warszawa pewnie pokonali Łuczniczkę Bydgoszcz 3:0 w pierwszym meczu XII Memoriału Zdzisława Ambroziaka i awansowali do półfinału imprezy, w którym zmierzą się w Arenie Ursynów z Treflem Gdańsk. W drugim spotkaniu Indykpol AZS Olsztyn ograł GKS Katowice 3:1.

Łuczniczkę w starciu z Onico prowadził Jakub Bednaruk – jeszcze w poprzednim sezonie trener ekipy ze stolicy. Nie był to dla niego udany powrót do Areny Ursynów, w której prowadził w przeszłości byłą ekipę w wielu spotkaniach ligowych, a także w poprzednich edycjach Memoriału Ambroziaka.

Niezwykle zacięty pierwszy set spotkania zakończył się wynikiem 35:33 – wojnę nerwów w końcówce partii wygrali siatkarze z Warszawy, wśród których niezwykłą skutecznością popisywał się Nikola Gjorgiew. Przez całą partię żadna z ekip nie potrafiła odskoczyć rywalom na więcej niż dwa punkty, emocji dostarczały też wykorzystywane challenge, ale ostatecznie to stołeczni cieszyli się ze zwycięstwa.

Drugi set rozpoczął się od prowadzenia siatkarzy Onico 5:2. Gracze ze stolicy przejęli kontrolę nad wydarzeniami na parkiecie i do samego końca jej nie oddali. Ich przewaga tylko rosła, co pozwoliło dość szybko zakończyć drugą partię, wygraną 25:16. Podobny przebieg miała partia trzecia, a zarazem ostatnia. Mocny początek, szybko wypracowana przewaga i skuteczna gra w ataku przypieczętowały zwycięstwo warszawiaków nad Łuczniczką. Trzeci set zakończył się rezultatem 25:13, dzięki czemu Fabio Storti nie potrzebował w piątkowy wieczór dokonywać wielu zmian w składzie.

Dzięki zwycięstwu nad ekipą z Bydgoszczy, Onico Warszawa podejmie w sobotę 16 września o godzinie 15:00 Lotos Trefl Gdańsk i powalczy o awans do finału XII Memoriału Zdzisława Ambroziaka. W drugim półfinale, siatkarze Indykpolu AZS Olsztyn zmierzą się z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle. Początek meczu w Arenie Ursynów o godzinie 17.30.

Drużyna z Olsztyna pokonała GKS Katowice 3:1 (21:25, 25:23, 25:17, 25:17). Początek pierwszego seta był dość wyrównany. Na ataki Miłosza Zniszczoła, rywale odpowiadali uderzeniami Pawła Pietraszki. Z każdą jednak chwilą do głosu dochodzili podopieczni trenera Piotra Gruszki, którzy wypracowali sobie trzypunktową przewagę. Po skutecznym bloku Rafała Sobańskiego, GKS prowadził 16:13. Ekipa ze stolicy Warmii i Mazur nie złożyła broni i choć ich strata zmalała do jednego punkty (20:21), to ostatecznie set wygrali gracze z Katowice 25:21.

Podrażnieni olsztynianie od początku drugiej partii ruszyli do ataku. Dobrze na zagrywce spisywał Jan Hadrava, dzięki czemu Indykpol AZS prowadził 7:4. Podopieczni trenera Roberto Santilliego pewnie kontrolowali przebieg wydarzeń na parkiecie, a do skutecznego Hadravy dołączył Kuba Kochanowski (14:11). I gdy wydawało się, olsztyńscy akademicy dowiozą zwycięstwo do końca, gracze GieKsy najpierw doprowadzili do wyrównania, a potem objęli prowadzenie (18:19). O losach partii zadecydowała końcówka, w której lepsi byli siatkarze Indykpolu AZS, wygrywając 25:23.

Trzeci set to ponownie dobra gra Indykpolu AZS Olsztyn w ataku. Punkty raz po raz zdobywali Buchowski oraz Hadrava (7:3). Olsztyńscy akademicy dyktowali warunki gry na parkiecie, będąc lepszym od swojego przeciwnika w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła. Tą odsłonę piątkowego spotkania pewnie wygrali podopieczni trenera Roberto Santilliego 25:16.

Od początku czwartej i jak się później okazało ostatniej partii tego spotkania był wyrównany. Oba zespoły toczyły zaciętą walkę na siatce. W późniejszej fazie seta olsztynianie dobrze operowali zagrywką, przez co sprawili sporą kłopotów swoich rywalom. Podopieczni trenera Roberto Santilliego byli skuteczni w ataku, co przełożyło się na ponowną wygraną 25:17, jak i całe spotkanie 3:1.

Onico Warszawa – Łuczniczka Bydgoszcz 3:0 (35:33, 25:16, 25:13)

Onico: Kwolek (14), Wrona (9), Samica (11), Firlej (1), Gjorgiew (20), Nowakowski (6) – Wojtaszek (l) oraz Kowalczyk, Warda, Gruszczyński.
Łuczniczka: Ananiev (7), Rohnka (5), Goas (1), Jurkiewicz (5), Gryc (4), Batagim (5), Filipiak (8), Sacharewicz (7),  Kowalski, Sieńko, Bobrowski.

Indykpol AZS Olsztyn – GKS Katowice 3:1 (21:25, 25:23, 25:17, 25:17)

Indykpol AZS: Woicki, Zniszczoł, Kochanowski, Andringa, Rousseaux, Hadrava – Żurek (libero) oraz Makowski, Kańczok, Buchowski.
GKS: Komenda, Kapelus, Pietraszko, Butryn, Sobański, Kohut – Mariański (libero) oraz Quiroga,Witczak,Fijałek, Krulicki, Stańczak (libero).

Program XII Memoriału Zdzisława Ambroziaka:

2017-09-15 (piątek): Indykpol AZS Olsztyn – GKS Katowice 3:1 (21:25, 25:23, 25:17, 25:17)
2017-09-15 (piątek): Onico Warszawa – Łuczniczka Bydgoszcz 3:0 (35:33, 25:16, 25:13)

2017-09-16 (sobota): Mecz przyjaciół siatkówki (10.00, Arena Ursynów)
2017-09-16 (sobota): Mecz o V miejsce. GKS Katowice – Łuczniczka Bydgoszcz (13.00, Arena Ursynów)
2017-09-16 (sobota): Półfinał. Trefl Gdańsk – Onico Warszawa (15.00, Arena Ursynów)
2017-09-16 (sobota): Uroczyste otwarcie XII Memoriału Zdzisława Ambroziaka (17.00, Arena Ursynów)
2017-09-16 (sobota): Półfinał. ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Indykpol AZS Olsztyn (17.30, Arena Ursynów)

2017-09-17 (niedziela): Mecz o III miejsce (11.00, Arena Ursynów)
2017-09-17 (niedziela): Finał (13.00, Arena Ursynów).