MŚ w kolarstwie: Triumf Johansena, dramat Polaka

Duńczyk Julius Johansen zdobył w Bergen tytuł mistrza świata juniorów w kolarskim wyścigu ze startu wspólnego. Lider reprezentacji Polski Filip Maciejuk wycofał się z rywalizacji z powodu złamania obojczyka.

Johansen zaatakował z niewielkiej grupy liderów 10 km przed metą na podjeździe na Łososiowe Wzgórze i stopniowo powiększał przewagę, która urosła do 51 sekund. Pozostałe medale zdobyli Włosi Luca Rastelli i Michele Razzoli.

Wyścig był pechowy dla biało-czerwonych. Maciejuk, który kilka dni temu zdobył brązowy medal w jeździe indywidualnej na czas, przewrócił się w tunelu i złamał obojczyk. Z kolei mistrz Polski w tej kategorii Adam Kuś miał kraksę, złapał gumę, a pomoc techniczna nie mogła do niego szybko dotrzeć. Stracił duży dystans do czołówki i zszedł z trasy.

„Występ nieudany, z dużą dozą pecha. Ukończyli go tylko dwaj zawodnicy, którzy mieli pomagać Maciejukowi i Kusiowi. Dawid Burczak miał ewentualnie finiszować z peletonu, ale do tego nie doszło” – powiedział PAP trener kadry Tomasz Owsian.

Ostatecznie Burczak zajął 61. miejsce, a Mikołaj Konieczny - 70., obaj ze stratą blisko siedmiu minut do zwycięzcy.

Na sobotę zaplanowano jeszcze wyścig elity kobiet. Liderką biało-czerwonych będzie Katarzyna Niewiadoma.