MŚ w kolarstwie: Sagan po raz trzeci z tytułem! Kwiatkowski poza podium

Inne
MŚ w kolarstwie: Sagan po raz trzeci z tytułem! Kwiatkowski poza podium
fot. PAP

Słowacki kolarz Peter Sagan po raz trzeci z rzędu został mistrzem elity w wyścigu ze startu wspólnego. W norweskim Bergen wyprzedził o ćwierć koła faworyta gospodarzy Alexandra Kristoffa. Trzecie miejsce zajął Australijczyk Michael Matthews.

Michał Kwiatkowski przyjechał do mety w 26-osobowej czołówce, ale nie miał dobrej pozycji do finiszu i był 11.

27-letni Sagan odniósł w niedzielę 101. zwycięstwo w karierze. Dołączył do ekskluzywnego klubu trzykrotnych mistrzów świata, do którego należą Włoch Alfredo Binda, Belgowie Rik Van Steenbergen i Eddy Merckx oraz Hiszpan Oscar Freire. Żaden z poprzedników Słowaka nie triumfował jednak trzy razy z rzędu.

Wyścig o tęczową koszulkę był rozgrywany na długiej (267,5 km), ale niezbyt wymagającej trasie. Najpierw czekał kolarzy prawie 40-kilometrowy płaski odcinek dojazdowy z wyspy Rong, a potem niepełne 12 okrążeń po 19,1 km. Na rundzie znajdowały się dwa podjazdy, z których dłuższy i trudniejszy – na Łososiowe Wzgórze (Salmon Hill) – liczył 1,5 km ze średnim kątem nachylenia 6,5 proc.

Wzdłuż tego podjazdu, a także w centrum Bergen norwescy i zagraniczni kibice wspaniale się bawili dopingując kolarzy. Trudno było dopchnąć się do barierek przy trasie, a przejście odcinka 300 metrów wzdłuż szeregu zabytkowych domów w dzielnicy Bryggen zajmowało kwadrans.

Podjazd na Łososiowe Wzgórze nie był „sztywny”, ale wszystko zależało od tempa wyścigu. Przez prawie pięć godzin nie było ono imponujące – z przodu niemal od startu, który nastąpił na wyspie Rong na północ od Bergen, jechało dziesięciu słabszych zawodników m.in. z Albanii, Finlandii, Maroka i RPA, uzyskując 10 minut przewagi. Peleton przyspieszył i 80 km przed metą ucieczka została zlikwidowana.

Od ósmej rundy Polacy zaczęli pojawiać się czele zasadniczej grupy. Kwiatkowski jechał najczęściej za Maciejem Bodnarem i Michałem Gołasiem, a z boku osłaniali go Paweł Poljański i Maciej Paterski. Bidony i jedzenie podawał Łukasz Wiśniowski.

Groźniejsza była kolejna akcja z udziałem ośmiu kolarzy, m.in. zwycięzcy Tour de Pologne 2015 Belga Tima Wellensa oraz triumfatora Tour of Britain Holendra Larsa Booma. Uzyskali oni 40 sekund przewagi. W pościg musieli zaangażować się biało-czerwoni z pomocą Francuzów.

Ostatnie okrążenie rozpoczynał peleton liczący jeszcze 107 kolarzy. Kwiatkowskiemu zostali do pomocy Gołaś, Wiśniowski i Poljański (zmęczeni Bodnar i Paterski zeszli z trasy), ale praktycznie od ostatniego podjazdu na Łososiowe Wzgórze lider biało-czerwonych musiał sobie radzić sam.

Zaatakował wtedy Francuz Julian Alaphilippe, któremu przez krótki czas towarzyszył Włoch Gianni Moscon. Dwa kilometry przed metą reprezentant „Trójkolorowych” został doścignięty i ostatecznie do mety dojechała 26-osobowa grupa.

Kwiatkowski był na dobrej pozycji aż do ostatniego zakrętu. Na wirażu wyprzedziło go jednak kilku zawodników i zablokowany nie miał już szans włączyć się do walki o medale.

Sagan, rówieśnik Kwiatkowskiego, przechodzi do historii kolarstwa jako pierwszy zawodnik, który tęczową koszulkę zakładał w trzech kolejnych latach. Dwa lata temu w Richmond Sagan wygrał po samotnej ucieczce na ostatnich kilometrach. Przed rokiem w Dausze nie dał żadnych szans rywalom na finiszu z kilkunastoosobowej grupy. W Bergen zwyciężył minimalnie.

CM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie