El. ME 2018: Włoszki pierwszymi rywalkami Polek

Piłka ręczna
El. ME 2018:  Włoszki pierwszymi rywalkami Polek
fot. PAP

Polskie piłkarki ręczne w środę w Lubinie meczem z Włoszkami rozpoczną walkę w eliminacjach mistrzostw Europy, które w 2018 roku odbędą się we Francji. - Po to gramy, aby wygrywać i jeździć na duże imprezy. Celem jest awans – zapowiedziała Kinga Grzyb.

Poza Włoszkami grupowymi rywalkami biało-czerwonych są Słowacja i Czarnogóra. Ten ostatni zespół to m.in. srebrny medalista igrzysk olimpijskich w Londynie w 2012 roku oraz mistrz Europy z tego samego roku. Czarnogóra wydaje się niemal pewniakiem do zajęcia jednego z dwóch pierwszych miejsc w grupie, które dają awans, a o drugie Polka powinna walczyć ze Słowacją.

- Teoretycznie tak to powinno wyglądać, ale ja nie lubię prognozować i wróżyć. Uważam, że każdy ma równe szanse, a kto jest lepszy, pokaże boisko. Chciałabym, abyśmy uwierzyły w siebie, bo wtedy naprawdę stać nas na bardzo wiele – przyznała rozgrywająca polskiej reprezentacji Kinga Achruk.

W podobnym tonie wypowiedział się selekcjoner Leszek Krowicki, który przyznał, że faworytem do wygrania grupy wydaje się być zespół Czarnogóry. „Dla nas każdy mecz będzie miał bardzo duże znaczenie, także z Czarnogórą. Teraz jednak koncentrujemy się na pojedynku z Włoszkami, bo chcemy to wygrać i spokojnie później przygotowywać się do spotkania ze Słowacją” – dodał.

Włoszki jeszcze nigdy w historii nie zakwalifikowały się na mistrzostwa Europy. Brały udział za to w mistrzostwach świata w 2001 roku, ale tylko dlatego, że były gospodarzem imprezy. Trener Krowicki przestrzegał jednak, aby już przed meczem nie przypisywać jego drużynie punktów za zwycięstwo.

- Największym błędem byłoby, gdybyśmy wyobrażali sobie Włoszki jako łatwą przeszkodę. Przypomnę, że zespół mistrza Polski z Lublina przegrał w ubiegłym roku z Włoszkami w europejskich pucharach. Nie można żadnego rywala lekceważyć. Ten mecz jest ważny, bo rozpoczynamy eliminacje i to przed własną publicznością i chcielibyśmy zacząć od wygranej – dopowiedział selekcjoner.

Bardziej pewna w swojej wypowiedzi była skrzydłowa reprezentacji Kinga Grzyb, która nie ukrywała, że starcie z Włoszkami będzie przetarciem przed kolejnymi spotkaniami. - To będzie pewna lekcja przed meczem ze Słowaczkami, bo to będzie już zdecydowanie bardziej wymagający rywal. Cel mamy jasny – chcemy awansować na mistrzostwa Europy. Po to gramy, aby wygrywać i jeździć na duże imprezy. Od pewnego czasu się nam to udaje i nie chcemy tego przerywać – zapowiedziała Grzyb.

Mecz z Włoszkami zostanie rozegrany w Lubinie, gdzie Polki niemal równo dwa lata temu rozpoczynały eliminacje do mistrzostw Europy 2016. Rywalem biało-czerwonych były wówczas Finki i spotkanie zakończyło się pewną wygraną Polek 29:12. Lubińska hala była wówczas wypełniona niemal do ostatniego miejsca.

- Liczymy na kibiców, bo to olbrzymia pomoc dla zespołu. Kibice są przysłowiowym ósmym zawodnikiem i wierzę, że tak właśnie będzie w środę – przyznał Krowicki.

Dla Achruk będzie to wyjątkowy mecz, oznaczający powrót na „stare śmieci”, bowiem w latach 2008-2013 broniła barw miejscowego Zagłębia. - Nie miałam przyjemności jeszcze występować w nowej hali w Lubinie. Jak tu grałam, to jeszcze jej nie było, a w spotkaniu z Finlandią nie mogłam wystąpić z powodu kontuzji. Przeżyłam w Lubinie jedne z najpiękniejszych chwil w karierze i mam miłe stąd miłe wspomnienia – wyznała reprezentacyjna rozgrywająca.

CM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze