– Chyba wyczerpała się formuła trenera zagranicznego, może musimy poszukać młodego, polskiego trenera z charyzmą, któremu damy duży margines błędu. Nas interesują igrzyska 2020 roku – powiedział prezes PZPS Jacek Kasprzyk w dniu, w którym zarząd związku zadecydował o zakończeniu współpracy z selekcjonerem De Giorgim.

 

Po tym stwierdzeniu sternika PZPS ruszyła lawina spekulacji. Na giełdzie nazwisk potencjalnych następców trenera De Giorgiego wymieniano z reguły kilku polskich szkoleniowców. Eksperci i kibice podawali argumenty za, przy każdym niemal kandydacie pojawiło się jednak jakieś "ale"...

 

Jakub Bednaruk (rocznik 1976) – były rozgrywający kilku klubów polskiej ekstraklasy, a także włoskiego Itas Diatec Trentino. Wieloletni trener AZS Politechniki Warszawskiej (2012–17), w nadchodzącym sezonie poprowadzi Łuczniczkę Bydgoszcz. Był również selekcjonerem reprezentacji Polski juniorów, z którą zanotował niezbyt udany występ na MŚ U–21 w Meksyku w 2015 roku (9 miejsce). Uznawany za jedną z najbardziej popularnych i medialnych postaci w polskiej siatkówce.

 

Piotr Gruszka (1977) – znakomity siatkarz (450 występów w reprezentacji w latach 1995–2011), karierę szkoleniową rozpoczął w 2014 roku w BBTS Bielsko-Biała. Od sezonu 2016/17 prowadzi GKS Katowice i jego praca w tym klubie została dostrzeżona i doceniona; beniaminek sprawił w minionym sezonie kilka niespodzianek i zakończył rozgrywki na 10. miejscu. Przeciwnicy tej kandydatury przypominają, że Gruszka był asystentem De Giorgiego w nieudanym sezonie reprezentacyjnym.

 

Andrzej Kowal (1971) – Najbardziej utytułowany polski trener ostatnich lat i... jeden z najbardziej niedocenianych. W latach 2011–17 prowadził Asseco Resovię. Sześć sezonów z Kowalem w roli trenera przyniosło ekipie z Podkarpacia trzy złote oraz dwa srebrne medale mistrzostw Polski. W 2015 roku był trenerem reprezentacji B z którą wywalczył brązowy medal Ligi Europejskiej, zanotował również niezbyt udany występ na Igrzyskach Europejskich w Baku (4. miejsce).

 

Jacek Nawrocki (1965) – selekcjoner żeńskiej reprezentacji (od 2015 roku), jeden z najbardziej doświadczonych wśród wymienonych tu szkoleniowców (sukcesy z PGE Skrą Bełchatów) i zdaniem wielu ekspertów jeden z najlepiej przygotowanych do prowadzenia reprezentacji. Mocne nazwisko na liście kandydatów, choć prezes PZPS wyraźnie stwierdził, że Nawrocki pozostanie trenerem kobiecej kadry. 

 

– Na pewno nie. Nie będziemy tutaj niczego zmieniać, bo Jacek rozpoczął dobrą robotę i chcemy to dokończyć. Dzisiaj na zarządzie były rozmowy na temat reprezentacji kobiet. Jest długofalowy plan i chcemy go kontynuować – stwierdził Kasprzyk.

 

Sebastian Pawlik (1982) – trener złotej kadry, która wygrała 48 meczów z rzędu, sięgając po kolei po: mistrzostwo Europy kadetów (2015), mistrzostwo świata kadetów (2015), mistrzostwo        Europy juniorów (2016), a kończąc tę serię złotym medalem mistrzostw świata juniorów wywalczonym w lipcu 2017 w Czechach. Młody trener nie ma jednak doświadczenia w pracy z seniorami. Mówi się, że mógłby zostać II trenerem kadry i pomóc młodym zawodnikom zaaklimatyzować się w dorosłej reprezentacji.

 

Robert Prygiel (1976) – były atakujący reprezentacji Polski; od 2013 roku trener (z przerwą na asystowanie Raulowi Lozano) Cerrad Czarnych Radom; w minionym sezonie zajął ze swą drużyną siódme miejsce w ekstraklasie. Uznawany za jednego z najlepszych polskich szkoleniowców w PlusLidze.

 

Paweł Zagumny  (1977) – bogata siatkarska, zakończona niedawno kariera, silna osobowość, ale... brak doświadczenia trenerskiego. Co więcej, po rozstaniu z boiskiem nie widział siebie w tym fachu:

 

– Nie ukrywam, że widziałam Pawła w roli drugiego trenera. On powiedział, że w ogóle nie widzi siebie w roli szkoleniowca. W tej sytuacji, rozmawiając z zarządem, doszliśmy do wniosku, że zaproponujemy Pawłowi stanowisko dyrektora sportowego – powiedziała prezes Onico Warszawa Jolanta Dolecka w rozmowie z Polsatsport.pl.

 

Czytelników Polsatsport.pl zapraszamy do zabawy. Który z polskich trenerów Waszym zdaniem najbardziej zasługuje na selekcjonerską nominację? Kto najlepiej sprawdzi się w roli szkoleniowca reprezentacji Polski i powinien poprowadzić drużynę narodową w kolejnych sezonach? Głosujcie w naszej sondzie: